Chcesz stworzyć własny ogród różany? Przedstawiamy, jak w kilku krokach zaprojektować piękną, pachnącą i niezwykle romantyczną przestrzeń tuż przy swoim domu!

Róże to bezdyskusyjne królowe ogrodów i najpopularniejsze kwiaty cięte. Wielość odmian i niezwykła kolorystyka sprawiają, że można sadzić je w nieograniczonych ilościach. Jak się okazuje, taka koncepcja wcale nie jest monotematyczna. Wręcz przeciwnie, ogród różany prezentuje się magicznie, a zarazem naturalnie. Już za chwilę dowiesz się, jak taki ogród założyć i jak go pielęgnować!

Zakładamy ogród różany!

Pomysłów na założenie ogrodu różanego jest wiele, a Internet aż roi się od rozmaitych inspiracji. Poza tym ogród tego typu można dopasować do rozmiaru działki i jej położenia. Dysponując dużą przestrzenią, można wykazać się kreatywnością, dzieląc ją na konkretne strefy i sadząc wysokie gatunki róż. Znajdzie się też miejsce dla ogrodowej architektury. Z kolei w przypadku małych ogrodów najlepiej sprawdzą się odmiany róż niskich i pnących. Projektując ogród różany od frontu domu, można postawić na dekoracyjność i stworzyć z ogrodu tło dla budynku. Jeśli jednak pragniesz zaaranżować przestrzeń z tyłu domu, krzewy różane możesz wkomponować w strefę relaksu.

Gdzie sadzić róże?

Zanim posadzisz swoje róże, sprawdź, czy przygotowane przez ciebie stanowisko będzie dla nich odpowiednie. Najlepiej sadzić je w miejscach słonecznych, przewiewnych, ale wolnych od przeciągu. Gleba powinna być żyzna, dobrze przepuszczalna o odczynie pH 6–6,5. Przed posadzeniem róż, należy przekopać i rozluźnić podłoże.

Planowanie ogrodu różanego

W planowaniu rosarium bardzo pomocne okazuje się zaprojektowanie ogrodu jeszcze przed sadzeniem. Zastanów się więc, w którym miejscu znajdą się rabaty i jakie róże się na nich znajdą. Przy ścianach ogrodu możesz stworzyć nasadzenia piętrowe. Z kolei w centralnych częściach działki dobrze sprawdzą się niższe krzewy. Jeśli pragniesz uprawiać róże pnące, zaplanuj rozmieszczenie podpór. Rośliny te bardzo dobrze sprawdzą się w celu zamaskowania płotu, a z wysokich krzewów możesz stworzyć żywopłot. Jeśli w twoim ogrodzie jeszcze nie ma ścieżek, pomyśl o nich na etapie projektowania przestrzeni.

Jakie róże wybrać?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, wśród róż występuje wiele ciekawych odmian. To sprawia, że ogrody różane tak świetnie się prezentują i mogą być prowadzone przez każdego ogrodnika, niezależnie od tego, ile miejsca posiada. W tej kwestii do wyboru masz:

 • róże miniaturowe – idealne do obsadzenia niższych partii ogrodu i uprawy w donicach;
 • róże pnące, dzięki którym stworzysz magiczne przejścia pomiędzy poszczególnymi strefami ogrodu. W tym celu wystarczy prowadzić je na pergoli;
 • róże wielkokwiatowe – niezwykle dekoracyjne rośliny dorastające do wysokości nieco ponad 1 m, których nie może zabraknąć w ogrodzie różanym;
 • róże pienne – urocze drzewka szczepione na pniu;
 • róże parkowe – ich pędy mogą sięgać nawet 2 metrów wysokości, dlatego sprawdzą się jako wyższe piętro rabaty. Świetne jako pojedyncze krzewy oraz nieformowane szpalery.

Jakie rośliny sadzić z różami?

Ogród różany nie straci uroku, jeśli posadzi się w nim również inne rośliny. Wręcz przeciwnie, możesz w ten sposób podkreślić urodę tych niezwykle pachnących kwiatów. Oto nasze propozycje co posadzić obok róż: bukszpan, tawuła, lawenda, powojnik, kocimiętka, ostróżka, floksy, winorośl, hortensje, trawy ozdobne. Jeśli chcesz, by twój ogród utrzymany był w koncepcji rosarium, pamiętaj, że inne rośliny mają być tylko dodatkiem.

Jak pielęgnować ogród różany?

Ogród różany prezentuje się najlepiej, gdy jest zadbany. Z tego powodu musisz pamiętać o kilku zabiegach pielęgnacyjnych róż. Podstawą jest oczywiście zapewnienie roślinom odpowiedniego stanowiska, o którym wspomnieliśmy już wcześniej. Róże najlepiej sadzić wiosną lub jesienią, po przymrozkach i odpowiednio przed przymrozkami.

Ściółkowanie

Róże wymagają umiarkowanie wilgotnego podłoża, dlatego warto je ściółkować. W tej roli świetnie sprawdzi się kora, kompost lub agrowłóknina przykryta żwirem. Taki zabieg zapobiegnie rozwojowi chwastów i ochroni młode rośliny przed mrozem.

Podlewanie i nawożenie

Róże wymagają regularnego podlewania, szczególnie w czasie upalnych dni. Najbardziej wrażliwe na brak wody są młode okazy. Gwarantem obfitego kwitnienia róż jest zapewnienie im odpowiedniej ilości składników odżywczych. Rośliny najlepiej dokarmiać nawozem wieloskładnikowym dedykowanym różom kilka razy w sezonie wegetacyjnym.

Cięcie róż

Kolejnym zabiegiem, dzięki któremu róże rozkrzewiają się i obficiej kwitną, jest przycinanie. Jesienią usuwamy jedynie chore i obumarłe pędy. Z kolei wiosną, w kwietniu wykonujemy właściwe cięcie róż:

 • róża wielkokwiatowa – przycinamy do około 15–20 cm od ziemi;
 • róża parkowa – wystarcza cięcie prześwietlające;
 • róża pnąca – przycinamy tylko chore i obumarłe pędy, ewentualnie pędy boczne u okazów powyżej 3 roku;
 • róża pienna – przycinamy do około 3–5 oczek.

Ogród różany – podsumowanie

Jak więc wygląda zakładanie ogrodu różanego w 4 krokach? Oto najważniejsze zasady:

 1. Dobry plan ogrodu, a w nim zaprojektowane rabaty, ścieżki i mała architektura.
 2. Odpowiednie róże na odpowiednim miejscu: nasadzenia piętrowe, pojedyncze, rabaty centralne.
 3. Przygotowanie stanowiska pod róże.
 4. Sadzenie róż i odpowiednia pielęgnacja.

Ogród różany to interesujący pomysł na zaaranżowanie zielonej przestrzeni wokół domu. Jeśli zastosujesz się do kilku najważniejszych zasad, masz szansę stworzyć naprawdę urokliwy zakątek.

Zobacz także:
Archiwum: kwiecień 2022