Nostrzyk to pospolita i popularna roślina uprawiana w Polsce. Charakteryzuje się kilkoma odmianami, które naturalnie występują w Polsce. Jest to m.in. nostrzyk biały, żółty, wyniosły. Warto znać odpowiedni termin na uprawę rośliny.
Nostrzyk – informacje i uprawa popularnej rośliny
Uprawa nostrzyka najczęściej prowadzi do przeznaczenia rośliny na paszę dla zwierząt lub uzyskanie miodu. Jak uprawiać nostrzyk? Sprawdź!
Nostrzyki to popularne rośliny polne. Wzbogacają dietę zwierząt gospodarczych lub pozyskuje się z nich miód. Uprawa nostrzyka jest prosta i nie spotkasz wielu trudności.
Informacje o nostrzyku
Nostrzyk (Meliltus) jest rośliną z rodziny bobowatych (Fabaceae), nazywa się je również rodziną motylkowatych. Rośliny z tego zgrupowania, które rosną w klimacie umiarkowanym, to najczęściej rośliny drzewiaste. Rosnąc w klimacie umiarkowanym, mamy do czynienia z roślinami zielnymi.
Nostrzyk to około 22 gatunki, które występują na całym świecie. W Polsce w naturalnym środowisku spotkasz nostrzyka białego, żółtego (lekarskiego), wyniosłego oraz ząbkowanego. Gatunki przywiezione z innych krajów to nostrzyk siarkowożółty, wołżański, wydrążony, messyński.
Uprawa nostrzyka
Uprawa nostrzyka nie należy do skomplikowanych, jest bardzo prosta. Tolerują każdą glebę i są odporne na złe warunki pogodowe.
Pomimo że żadna gleba nie jest nieprzyjazna dla nostrzyka, należy ją odpowiednio przygotować. Odpowiednia wilgoć ziemi jest istotna przy kiełkowaniu. Wpływa na jakość i termin zbiorów. Ponadto jesienią powinna zostać przeorana, a wiosną musisz pozbyć się wszystkich chwastów. Ziemia bardzo słabej jakości powinna być wzbogacona nawozami dla lepszych plonów. Sadząc roślinę na kwaśnej glebie, warto zasilić ją wapnem.
Kiedy siać?
Wysiew nasion powinien nastąpić jak najwcześniej, ponieważ wegetacja nostrzyków rozpoczyna się wczesną wiosną. Rośliny przeczekają niskie temperatury, aby wykiełkować w odpowiednim momencie. Nostrzyki zakwitają latem, od czerwca do sierpnia.
Nostrzyki na paszę
Jeśli chcesz przeznaczyć nostrzyki na paszę dla zwierząt, wysiewaj nasiona w rzędach, w odległości około 30 cm. W ten sposób wykorzystasz około 30 kg nasion. Głębokość dołka to 1-2 cm. Pierwszy rok uprawy to 1 pokos zielonki. W następny rok zdobędziesz 2 lub 3 pokosy.
Miododajne nostrzyki
Jeśli planujesz zająć się miododajnym interesem, wysiej nasiona z facelią. Zwiększysz swoją produkcję, gdyż facelia zakwita w pierwszym roku, a nostrzyk w drugim.
Nostrzyk biały na nasiona
Nostrzyki białe potrzebują około 40 cm przerw między rzędami. Na 1 ha pola użyjesz około 8 kg nasion. Pierwszy rok będzie skutkował zielonką, a w drugim zbierzesz nasiona.
Sposób wysiewania nasion nostrzyka różni się, w zależności od celu wykorzystania plonów.