Piękna trawa to wizytówka każdego ogrodu. Zabiegi z nią związane są coraz powszechniejsze. Jednym z obecnie panujących trendów jest mulczowanie trawy, które stanowi połączenie ekologii i oszczędności. Sprawdź, czym dokładnie jest mulczowanie!

Mulczowanie to ekologiczny sposób na nawożenie trawnika własnym pokosem. Z uwagi na swoje zalety zabieg ten zyskuje coraz to większą popularność. Okazuje się jednak, że nie każda trawa może być mulczowana. Sprawdź, kiedy powinieneś pomyśleć o mulczowaniu trawy i czy to rozwiązanie odpowiednie dla ciebie! Zapraszamy do lektury!

Mulczowanie trawnika – na czym polega?

Nazwa tego zabiegu pielęgnacyjnego pochodzi od słowa „mulcz”, które w dosłownym tłumaczeniu oznacza „okrycie gleby”. Mulcz jest warstwą materii organicznej, którą rozkłada się na powierzchni gleby. Może się ona składać na przykład ze słomy, siana, zrębków drewna, kartonów lub trawy.

Celem mulczowania jest poprawienie jakości gleby oraz chronienie jej przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. Zabieg zwiększa zawartość materii organicznej i składników odżywczych w glebie. Przyczynia się też do ograniczenia wzrostu chwastów.

Mulczowanie w obiegu zamkniętym

Mulczowaniem określa się zabieg polegający na pielęgnowaniu trawnika w obiegu zamkniętym. Ta skomplikowana nazwa oznacza po prostu koszenie trawnika z jednoczesnym rozdrabnianiem pokosu na małe kawałeczki i wydmuchiwaniem drobin z powrotem na murawę. Specjalne systemy, w które są zaopatrzone kosiarki mulczujące, równomiernie rozprowadzają pokos pomiędzy roślinami.

Przy mulczowaniu trawy mowa o obiegu zamkniętym, ponieważ ścięte i rozdrobnione źdźbła są ponownie wykorzystywane jako źródło pokarmu dla organizmów glebowych i samej trawy, więc cykl się zamyka.

Mulczowanie uznaje się za innowacyjną i zrównoważoną metodę pielęgnacji trawnika, która pozwala na uzyskanie pięknej i samowystarczalnej darni. Chociaż technika ta ma wiele zalet, nie zawsze stanowi dobre rozwiązanie. Nie powinno się jej wykorzystywać w przypadku koszenia zbyt długiej trawy oraz jej nieodpowiednich odmian. Mulczowanie najlepiej sprawdza się w przypadku darni wolno rosnących.

Zalety mulczowania trawy

Prawidłowo wykonywane mulczowanie przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim zmniejsza konieczność nawożenia, co znacząco ogranicza koszty utrzymania murawy. Dzieje się tak, ponieważ część niezbędnych składników odżywczych rośliny otrzymują z pokosu, który ulega rozkładowi. Metodę tę uznaje się za zrównoważoną i przyjazną dla środowiska.

Mulczowanie trawy to także spora oszczędność czasu, ponieważ ta po koszeniu nie musi być grabiona i zbierana. Może swobodnie pozostać w miejscu rozrzucenia przez kosiarkę.

Naturalny nawóz rozrzucony równomiernie na powierzchni trawnika tworzy bufor, który zmniejsza parowanie wody z gleby, co sprzyja zatrzymywaniu wilgoci podczas suszy i upałów.

Pokos wzbogaca faunę glebową, która utrzymuje trawę w lepszej kondycji. W tym przypadku pamiętaj jednak, że trawy, które rosną szybciej, potrzebują więcej nawozu, a w dodatku mogą sprawiać problemy przy podejmowaniu prób ich mulczowania. Odmiany traw o wolnym wzroście cechują się niższymi wymaganiami pokarmowymi, dlatego zdecydowanie lepiej nadają się do pielęgnacji w obiegu zamkniętym.

Kiedy trawnik wymaga mulczowania?

Mulczowanie można wykonywać każdorazowo, kiedy kosi się trawnik. Najlepsze efekty osiąga się przy regularnym koszeniu. W trakcie sezonu warto to robić co 3 do 5 dni. Częstotliwość powinna być tym wyższa, im silniejsze są zmiany źdźbeł świadczące o zamieraniu ich systemu korzeniowego. Powinieneś zastanowić się nad częstszym koszeniem, kiedy:

  • trawa przestaje rosnąć;
  • trawa traci gęstość, miejscowo przerzedza się;
  • trawa traci odporność i staje się podatna na uszkodzenia, choroby i niekorzystne warunki pogodowe.

Najlepsze rezultaty mulczowania trawy można osiągnąć przy koszeniu niewysokiego i całkowicie suchego trawnika, gdy trawa ma wysokość około 4 centymetrów. Takie warunki pozwalają na łatwe i równomierne rozprowadzenie pokosu i zapobiegają przegniwaniu trawy.

Jak przygotować trawnik do przeprowadzenia mulczowania?

Należy jasno powiedzieć, że występują sytuacje, kiedy mulczowanie w ogóle nie jest możliwe. Dzieje się tak, kiedy trawa jest zbyt wysoka lub zbyt mokra. Zbyt duże ścinki trawy mogą zaburzyć cyrkulację powietrza w glebie i zwiększać ryzyko pojawienia się pleśni.

Mulczowanie trawy wymaga nieco innej wysokości koszenia niż w przypadku stosowania kosiarek ze zbiornikiem. Kiedy chcesz wykorzystać obieg zamknięty, skracaj trawę o około jedną trzecią jej wysokości. Podczas suszy może to być jedna czwarta.

Przy wyborze sprzętu warto zdecydować się na taki, który ma funkcję regulacji cięcia. Dzięki niej jesteś w stanie kontrolować ilość ścinanej trawy, a zatem również grubość warstwy pokosu, jaka pozostaje na trawniku.

Zasady prawidłowego mulczowania wysokiej trawy

Zbyt duże kawałki trawy rozsypywane podczas mulczowania mogą hamować wzrost trawy i powodować jej gnicie. Kiedy zatem trawa jest wysoka i rośnie bujnie, przed jej mulczowaniem należy ją skosić w tradycyjny sposób i zebrać ścięte źdźbła trawy. Następnie można przejść do mulczowania.

Podczas wykonywania zabiegu pielęgnacyjnego warto zmieniać kierunek jazdy. Najpierw skoś trawnik wzdłuż, a następnie wszerz. W ten sposób mulczowanie będzie maksymalnie dokładne.

Kosiarki z mulczowaniem

Aby wykonać zabieg mulczowania trawy, zaopatrz się w odpowiednią kosiarkę lub traktor z funkcją rozdrabniania pokosu. Takie sprzęty wyposażone są w agregat mulczujący. Ten nie ma otworu, ale zostaje mu nadany odpowiedni kształt pozwalający na wirowanie ściętej trawy pod kopułą. W tym ostatnim miejscu jest starannie rozdrabniana przez specjalnie ukształtowane ostrza. Odpowiednio rozdrobniona trawa zostaje równomiernie rozprowadzona po trawniku. Jej ścinki stanowią pokarm dla organizmów, które żyją w glebie i mają zdolność do ich rozkładania na składniki odżywcze z powrotem pobierane przez rośliny.

Odpowiednia trawa do mulczowania

Nieregularne koszenie trawnika, a szczególnie dopuszczanie do jego nadmiernego wzrostu może powodować, że ścinki wyrzucanych przez urządzenie traw będą zbyt duże i spowodują trudności z dostępnością tlenu w trawie.

Zanim przystąpisz do zabiegu mulczowania, upewnij się, czy posadzony przez ciebie gatunek trawy nadaje się do wykorzystania go w obiegu zamkniętym. W tym charakterze najlepiej sprawdzą się odmiany traw o niskim węźle krzewienia, czyli trawy wolno rosnące.

Mulczowanie trawy to sposób na piękną murawę. Warto mulczować, ponieważ w ten sposób można zaoszczędzić czas i pieniądze, a dodatkowo działać w ekologiczny sposób. Dobrze wybierać kosiarki lub traktory z funkcją mulczowania wyposażone w system podwójnych noży.

Zobacz także:
Archiwum: październik 2022