Mocznik, nawóz doglebowy o dużej zawartości azotu jest bardzo przydany przy uprawie wielu roślin. Jest skuteczny i bogaty w cenne składniki. Sprawdź, w jakiej formie warto go stosować i kiedy sprawdzi się najlepiej.
Odpowiednie nawożenie roślin jest niezbędne dla ich obfitego i szybkiego wzrastania. Jednym z częściej polecanych nawozów jest mocznik Prócz sprawienia, że drzewa, krzewy i trawniki prezentują się jako dobrze odżywione i zdrowie, pomaga on również uporać się z innymi zagadnieniami. Zapoznaj się z poniższym tekstem i sprawdź, czym dokładnie jest nawóz-mocznik, przy jakich roślinach się go stosuje oraz w jakich jeszcze sytuacjach okazuje się pomocny.
Mocznik – nawóz o cennych właściwościach
Mocznik jest jednym z najpopularniejszych nawozów azotowych, Posiada pochodzenie mineralne, chociaż występuje także w naturalnej postaci. Wiele osób kojarzy go najprawdopodobniej jako końcowy produkt przemiany białek i związków azotowych, występujący w wydalanym moczu i (w mniejszej ilości) pocie. To także składnik gnojowicy bydlęcej.
Azot w postaci amidowej stanowi znaczącą część mocznika. Rozpuszczony w wodzie, przyjmuje formę amonową i azotanową. Jest wówczas bardzo dobrze wchłanialny przez rośliny, w szczególności przy wyższych temperaturach (przy mrozach trwa to nieco dłużej).
Mocznik dostępny w sklepach ogrodniczych ma postać białych granulek. Nie jest higroskopijny, tj. nie zbryla się, np. podczas długiego przechowywania.
Czy warto stosować mocznik w ogrodzie?
Nawóz z mocznikiem zdecydowanie warto mieć w swoim wyposażeniu, aby móc go stosować w razie nastania takiej potrzeby. Mocznik jest sprawdzonym i uniwersalnym nawozem mineralnym. Prócz gleb ciężkich, kwaśnych i zasadowych, jest odpowiedni dla każdego rodzaju podłoża. Nawożenie mocznikiem doskonale sprawdza się w przypadku uprawy roślin o długim okresie wegetacji. Stosuje się go przedsiewnie, dolistnie oraz pogłównie.
Jednocześnie warto mieć na uwadze, że duża zawartość azotu w moczniku niesie ze sobą ryzyko przenawożenia. Dlatego zazwyczaj stosuje się roztwór mocznika, w proporcjach dostosowanych do rodzaju nawożonej rośliny.
Do jakich roślin w ogrodzie stosować nawóz z mocznikiem?
Mocznik to badzo wszechstronny nawóz, który wykorzystywany jest w ogrodzie na wielu płaszczyznach. Stosuje się go między innymi przy nawożeniu takich roślin jak:
- Warzywa – mocznik miesza się glebą przed siewem warzyw lub w trakcie wegetacji. Można zasilać nim np. kukurydzę, która posiada długi okres wegetacji. Należy natomiast unikać go przy uprawie kapusty pekińskiej, pak-choi, rukoli czy szpinaku. Przeciętna dawka nawozu powinna wynosić 1-2 kg na 100 m2;
- Trawniki – podstawą nawożenia trawnika jest azot, którego w moczniku jest bardzo dużo. Możliwe jest zarówno rozsypanie go na powierzchni murawy, jak i stosowanie nawożenia dolistnego. Drugi sposób nieco wydajniejszy, gdyż zużywa się mniej nawozu, a efekty zastosowania widać znacznie szybciej. 1 kg nawozu przypada na 10 l wody;
- Drzewa i krzewy owocowe – rośliny nawozi się dolistnie jeszcze przed kwitnieniem. W zależności od gatunku uprawianych roślin stężenie nawozu będzie nieco inne;
- Rośliny ozdobne – kwiaty cebulowe, takie jak np. tulipany, mogą być nawożone mocznikiem. Rozsypuje się się go wokół wschodzących roślin uważając, aby nie posypać niechcący liści.
Mocznik – nawóz o szerokich zastosowaniach
Nawóz z mocznikiem może być stosowany nie tylko do pobudzenia wzrostu roślin. Produkt warto mieć w swoim wyposażeniu także ze względu na inne, równie cenne, jego właściwości. Poniżej przedstawiliśmy kilka najważniejszych zastosowań mocznika, z którymi zdecydowanie warto się zapoznać.
Choroby drzewo owocowych a mocznik
Wielu ogrodników stosuje nawóz azotowy w przypadku walki z tzw. parchem. Jest to trudna do zwalczania choroba grzybowa, która dotyka najczęściej grusz oraz jabłoni. Jeżeli twoje rośliny chorują i chcesz im jak najszybciej pomóc, koniecznie zaopatrz się w nawóz z mocznikiem. Aby pozbyć się choroby, należy wykonywać opryski mocznikiem. Najlepszym okresem na tę czynność jest jesień, tuż po pierwszych przymrozkach, gdy liście jeszcze nie opadły z drzew. Niektórzy wykonują opryski także w przedwiośniu, jednak jest warto pamiętać, że ta metoda jest mniej skuteczna.
Chore drzewa należy pokryć 5% roztworem. Azot zawarty w moczniku wykorzystuje mikroorganizmy, które rozkładają materię organiczną, czyli liście. Te, spadając, rozkładają się pod drzewami i wzbogacają ziemię w próchnicę. Jednocześnie większość grzybów, które wywołują parcha, ginie.
Mocznik – nawóz a kompostowanie
Mocznik warto również wykorzystać dla przyspieszenia kompostowania. Mikroorganizmy rozkładające resztki organiczne potrzebuję bardzo dużo azotu. Mocznik nadaje się wobec tego doskonale! Przy kompostowaniu resztek ogrodowych jak liście czy gałęzie warto wyposażyć się więc w nawóz azotowy.
Usuwanie pnia po ściętym drzewie przy pomocy mocznika
jeżeli posiadasz w ogrodzie pieńki po wyciętych drzewach i chcesz się ich pozbyć, spróbuj zastosować nawóz z mocznikiem. Pozwoli to uniknąć trudów karczowania! Wystarczy posypać pieńki granulkami mocznika albo podlać je roztworem azotowym. Spowoduje to rozłożenie się pozostałości po ściętym drzewie i to w bardzo niedługim czasie.
Mocznik – nawóz dla twojego ogrodu
Jeżeli posiadasz którąś powyżej wymienionych roślin lub potrzebujesz pomocy w przyspieszeniu kompostowania, nawóz z mocznikiem zdecydowanie będzie dla ciebie odpowiednim wyborem. Pamiętaj, aby przed jego użyciem upewnić się co do zalecanego stężenia – wówczas nie zaszkodzisz otoczeniu, a sprawisz, że będzie prezentowało się lepiej, niż kiedykolwiek wcześniej.