Mikołajek płaskolistny to atrakcyjna i wysoka roślina ozdobna. O czym warto wiedzieć, jest fakt, że jest ona miododajna. Dowiedz się więcej o tej roślinie, która jest warta zasadzenia.
Roślina, jaką jest mikołajek płaskolistny (Eryngium planum) występuje głównie w Europie Południowej, Środkowej, a także w Azji. Opis jest imponujący, ponieważ ta bylina z rodziny selerowatych (Apiaceae) dorasta do wysokości w przedziale od 40 cm do aż 100 cm. Roślina ta kwitnie latem, a dokładniej od czerwca do września. Osoba, która nie lubi owadów zapylających takich jak pszczoły, nie powinna się decydować na uprawę mikołajka płaskolistnego. W przypadku chęci pozbycia się tej rośliny z ogrodu może okazać się to nie takie proste, ponieważ posiada ona głęboki system korzeniowy.
Jak wygląda mikołajek płaskolistny?
Jeśli chodzi o wysoką łodygę, to jest ona sztywna i wysoka. Pokrywa ją woskowaty nalot w kolorze stalowoniebieskim. U tej rośliny pojawiają się dwa typy liści. Pierwsze z nich są dolne, odziomkowe, które przy powierzchni ziemi tworzą rozłożystą rozetę. Posiadają one charakterystyczne widoczne unerwienie, drobne ząbki na brzegach, patrząc na wygląd ogólny, to są one duże i jajowate. Drugim rodzajem są liście pędowe. Są one mniejsze niż w poprzednim przypadku, a charakteryzuje je woskowaty i sinoniebieski nalot, a także wygląd kolczasty. Kwiaty znajdujące się na szczytach pędów są drobne i niebieskofioletowe. Zebrane są one w niewielkie i kolczaste kwiatostany, które są walcowato-kuliste.
Mikołajek płaskolistny – wymagania
Mimo że mikołajek płaskolistny jest mało wymagający, to należy wiedzieć o kilku podstawowych rzeczach, aby rabaty i wszelkie kompozycje ogrodowe długo cieszyły wzrok.
Roślina ta potrzebuje do dobrego wzrostu:
- podłoże – dość suche, umiarkowano-żyzne, piaszczyste lub piaszczysto-gliniaste;
- opcjonalny dodatek wapnia do ziemi;
- zasadowe lub obojętne pH gleby;
- słoneczne stanowisko.
Mikołajek płaskolistny – uprawa
Uprawa jest łatwa nawet dla dość leniwych ogrodników. Kilka istotnych faktów, o których warto wiedzieć, to:
- Mikołajek płaskolistny jest mrozoodporny (nie wymaga okrywania na zimę).
- Roślina ta nie wymaga nawożenia.
- Rozmnażanie ma miejsce głównie przez rozsiew. Można również je wykonać poprzez sadzonki korzeniowe.
- Mikołajek zdolny jest, aby nasiona przenosić w formie samosiewu.
Mikołajek płaskolistny rozmnażanie
Nasiona wysiewa się wiosną (marzec/kwiecień). Najlepiej to zrobić w donicy postawionej później na parapet. Ważne jest, aby w takim pomieszczeniu temperatura wynosiła 18-24 °C. W następnym etapie pikuje się siewki. W tym celu idealnie sprawdzą się wielodoniczki lub nawet najzwyklejsze kubki po jogurcie. Ten niebieski kwiat powinno się sadzić w gruncie co najmniej w drugiej połowie maja, jednak najlepiej to zrobić pod koniec lata lub na początku jesieni. Tak zasadzony mikołajek płaskolistny cieszy oczy przez cały rok.
Zastosowanie mikołajka płaskolistnego
Odmiana tej rośliny nie tylko przyciąga owady miododajne, ale również motyle, które ucieszą z pewnością niejednego ogrodnika. Ze względu na swój dość surowy wygląd warto, aby kwiat ten nie rósł samotnie, tylko w towarzystwie innych roślin. Takie towarzystwo lubi na przykład jeżówka lub cynia wytworna. Chcąc wciąż podlewać w niewielkim stopniu rabaty w ogrodzie, można sadzić obok mikołajka inne rośliny, które tak jak on są sucholubne. W takim przypadku dobrym przykładem jest jukka karolińska, szałwia omszona, pięciornik krzewiasty, czy wilczomlecz mirtowaty. Pozostawienie na zimę suchych łodyg i kwiatów jest bardzo urokliwe wówczas, gdy pokryje je śnieg lub szron.
Mikołajek płaskolistny a florystyka
Eryngium planum to roślina, która uświetni niemal każdy bukiet. W takim przypadku najpierw ścina się ten kwiat. Później się go osusza. Taki gotowy produkt będzie świetnym elementem ozdobnym suchego bukietu, który może przez długi czas ozdabiać pomieszczenie, czy na przykład altanę.