To jednoroczna roślina ozdobna pochodząca z rodziny kapustowatych (Brassicaceae). Odznacza się wysokimi walorami dekoracyjnymi, ponieważ pięknie kwitnie, a ponadto jej liście mają elegancki, sercowaty kształt. Przez swoją barwę nazywana jest także srebrnikami Judasza.

Judaszowe srebrniki to gatunek rośliny, który nie ma złożonych wymagań, jeśli chodzi o uprawę i pielęgnację. Nawet kiedy rośnie w trudniejszych warunkach, będzie efektownie zdobić ogród zarówno latem, jak i jesienią. Największym walorem dekoracyjnym tego gatunku są charakterystyczne owalne owoce przywodzące na myśl monety. Ich srebrzysty kolor sprawił, że właśnie wspomnianą zwyczajową nazwę dla niej powszechnie przyjęto. Dowiedz się, jak uprawiać miesiącznicę roczną i skąd pochodzi ta roślina.

Miesiącznica roczna (Lunaria annua) – pochodzenie

Rośliny kapustowate kojarzą się nam raczej z zastosowaniem ściśle użytkowym. Do tej rodziny należy między innymi:

  • gorczyca;
  • chrzan;
  • rzepak;
  • kapusta.

Nie oznacza to jednak, że wśród nich nie można znaleźć także roślin typowo ozdobnych. Jedną z nich jest właśnie miesiącznica roczna. Zwykle spotkać ją można w ogrodach uprawianą jako jednoroczną lub maksymalnie dwuletnią roślinę ozdobną. Sadzona jest najczęściej w południowo-wschodniej Europie i w tamtejszych warunkach czuje się najlepiej.

Judaszowe srebrnik jako gatunek ozdobny

W okresie intensywnego kwitnienia roślina może osiągać maksymalną wysokość 100 metrów. Wytwarza wówczas drobne kwiaty w kolorach:

  • jasnofioletowym;
  • różowym;
  • białym.

Kwiatostany występują w formie gęstych gron, które wabią owady i służą zapylaniu. Z kolei łodygi miesiącznicy są lekko owłosione i w górze nieznacznie się rozgałęziają. Pojawiają się nich sercowate liście na ogonkach różnej długości. Latem i jesienią Lunaria annua ukazuje swoje najważniejsze walory, a więc owoce. Mają one okrągły lub eliptyczny kształt i są całkowicie płaskie. We wnętrzu takich łuszczynek dojrzewają nasiona.

Wymagania i uprawa srebrników Judasza

Roślina z powodzeniem odnajdzie się w zróżnicowanych warunkach glebowych. Nie przeszkodzą jej niedobory składników odżywczych, jednak najlepiej rośnie w podłożu żyznym i próchniczym. Odczyn powinien być obojętny. Jeśli chodzi o dostęp do światła, miesiącznica może rosnąć zarówno w półcieniu, jak i w miejscu, do którego dociera duża ilość promieni słonecznych.

Gatunek ten należy regularnie, ale umiarkowanie podlewać, ponieważ nie znosi dłużej suszy. Kiedy deszcz nie pojawia się od dłuższego czasu, należy szczególnie monitorować stan jej nawodnienia. Judaszowe srebrniki dobrze znoszą niskie temperatury i ochłodzenie nie wymaga ich dodatkowego osłaniania czy ściółkowania. To, o czym należy pamiętać w uprawie miesiącznicy rocznej, to konieczność regularnego odchwaszczania jej otoczenia.

Czy należy nawozić miesiącznicę?

Roślinę jak najbardziej można wzmacniać odżywczymi nawozami. Sprawdzą się tutaj zarówno środki mineralne, z dużą zawartością potasu i fosforu, jak i organiczne. Jest to ważny zabieg, ponieważ gatunek jest narażony na groźne choroby grzybowe, takie jak mączniak prawdziwy i mączniak rzekomy. Jeśli chcesz przeprowadzić profilaktyczny oprysk, możesz wykorzystać w tym celu naturalne mieszanki na bazie:

  • mniszka;
  • pokrzywy;
  • skrzypu.

W ten sposób można także skutecznie odstraszyć różnego rodzaju szkodniki.

Zastosowanie miesiącznicy – roślina dobra do bukietów

Ozdobne owocostany miesiącznicy są często wykorzystywane jako składnik suchych bukietów i innych florystycznych dekoracji. Bardzo dobrze komponują się z kocankami czy zbożami. Nic nie stoi tez na przeszkodzie, by wykorzystywać miesiącznice jako kwiaty cięte.

Miesiącznica roczna to bardzo oryginalna roślina ozdobna, które nie sprawia większych kłopotów w uprawie, a odwdzięcza się wysokimi walorami dekoracyjnymi, często wykorzystywanymi we florystyce. Jeśli jesteś zapalonym ogrodnikiem, wiedz, że judaszowe srebrniki najbardziej pasują do ogrodów utrzymanych w stylu wiejskim czy angielskim, czyli takich, w których dominuje lekkość i swoboda kompozycji.

Zobacz także:
Archiwum: listopad 2022