Liriope (Liriope Lour.) to określenie kilku gatunków roślin, które pochodzą ze wschodniej Azji. Ich uprawa nie jest trudna, a duża różnorodność sprawia, że pasują do niemal każdego ogrodu.
Jeżeli szukasz mrozoodpornych bylin, które nie mają dużych wymagań glebowych a przy tym wyglądają bardzo okazale, to może się okazać, że rośliny z rodzaju liriope to wybór właśnie dla ciebie! W swojej ojczyźnie zamieszkują bardzo różne tereny, zazwyczaj podmokłe. Dobrze czują się w okolicach strumieni, w wąwozach i na trawiastych zbiorowiskach.
Liriope – popularne odmiany
Rośliny z rodzaju liriope należą do rodziny szparagowatych. Na świecie występuje około ośmiu gatunków, jednak w Polsce najczęściej hodowane są cztery.
Zdecydowanie najczęściej występuje Liriope szafirkowata (Liriope muscari). To roślina, która kwitnie późnym latem i na początku jesieni. Ma fontannowy pokrój i lancetowate, zimozielone liście. Tworzy ciemnozielone grube i wysokie kłosy, z których wyrastają poszczególne kwiatostany. Ubarwienie kwiatów jest różne w zależności od odmiany.
Nieco rzadziej można spotkać liriope kłosowatą (Liriope spicata) oraz liriope trawolistna (Liriope graminifolia).
Liriope – stanowisko i sadzenie
Byliny liriope nie są szczególnie wymagającymi roślinami. Z ich uprawą poradzi sobie nawet niedoświadczony ogrodnik. Trzeba jednak pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach w kontekście ich sadzenia.
Proces ten warto przeprowadzić w okresie od połowy kwietnia do września. Rośliny te dobrze czuja się na cienistych stanowiskach. Przed włożeniem sadzonek do ziemi powinno się dokładnie odchwaścić stanowisko i zasilić grunt materią organiczną. Kiedy miejsce będzie już należycie przygotowane można wykopać dołek o około 30 cm szerokości i 45 cm głębokości.
Bryłę korzeniową sadzonki jeszcze przed włożeniem do gruntu trzeba przez około pół godziny moczyć w wodzie. Następnie usuwamy uszkodzone pędy i skracamy korzenie o około jedną trzecią. Na koniec bylinę można przysypać ziemią.
Liriope – uprawa i wymagania
Rośliny z rodzaju liriope dobrze czują się w wilgotnej glebie o odczynie lekko kwaśnym. Warto zadbać o to, aby podłoże było jak najbardziej żyzne, przepuszczalne i próchnicze. Opieka nad ukorzenionym krzewem nie jest szczególnie problematyczna. Ważne jest to, aby regularnie usuwać przekwitłe kwiaty i stare, zniszczone liście.
Liriope są dosyć odporne na choroby. Często uchodzą za rośliny mrozoodporne, jednak przy bardzo niskich temperaturach mogą przemarzać, dlatego w chłodniejszych regionach kraju zaleca się osłonić je liśćmi lub torfem przed nadejściem chłodnych miesięcy.
Omawiane gatunki są kępiaste i dosyć ekspansywne, dlatego jeżeli rosną na rabatach zaleca się regularne dzielenie ich na nowe rośliny. Ze względu na ich dużą odporność na zanieczyszczenie powietrza są polecane nawet do ogrodów i placów umieszczonych w centrum miasta.
Ogrodnik, który decyduje się na hodowanie tych gatunków powinien uzbroić się w cierpliwość. Nie rosną one szczególnie szybko, jednak ich podziemne rozłogi efektywnie się rozrastają.
Krzewy liriope w ogrodzie
Gatunki z rodzaju liriope są bardzo chętnie hodowane przez miłośników ogrodów naturalistycznych, japońskich, czy leśnych. Dobrze czują się w półcienistych stanowiskach, dlatego często zestawia się je z niedużymi roślinami o podobnych potrzebach. Będą wyglądały świetnie w kępach lub jako rośliny okrywowe lub ozdobne na balkonach i tarasach. Można wykorzystać je jako obwódki ścieżek albo murów.
Poleca się sadzenie ich pod drzewami, jako wypełnienie pustki. Wygięte łukowato liście tych bylin świetnie komponują się z paprociami, czy rododendronami. W przypadku liriope muscari liście przypominają nieco te u szafirek co wygląda efektownie w otoczeniu wyrastających wiosną kwiatów cebulowych.
Podsumowanie
Liriope to nie jedna roślina, a cały rodzaj praktycznych i urodziwych bylin. W rodzinnych Chinach, Japonii, czy Wietnamie można spotkać je rosnące dziko na różnych wilgotnych i półcienistych stanowiskach. W Polsce nie są szczególnie popularne, chociaż w naszym klimacie zazwyczaj czują się bardzo dobrze. Po spełnieniu ich podstawowych potrzeb rosną efektownie i cieszą oko. Trzeba jednak pamiętać, że są dosyć ekspansywne i regularnie kontrolować ich rozrastanie się.