Kupkówka (Dactylis) jest rodzajem roślin należącym do rodziny wiechlinowatych. Wśród jej gatunków wyróżniamy przede wszystkim typową odmianę o nazwie kupkówka pospolita (Dactylis glomerata L). Sprawdź, jak wygląda i jak uprawiać i pielęgnować roślinę!
Trawa odgrywa bardzo ważną rolę. Zaliczana jest do roślin pastewnych. Stanowi główny składnik pasz. Nie należy jednak zapominać o innych funkcjach trawnika. Trawa doskonale pochłania zanieczyszczenia (pyły i gazy) z powietrza. Absorbuje dwutlenek węgla i przekształca go w życiodajny tlen. Co więcej, bierze udział w procesie transpiracji, czyli czynnego parowania wody, dzięki czemu reguluje mikroklimat. Kupkówka jest rodzajem trawy, a odmiana o nazwie kupkówka pospolita stanowi jedną z najpospolitszych traw w Polsce. Poznaj warunki uprawy, wymagania rośliny oraz konieczne zabiegi pielęgnacyjne!
Kupkówka – opis ogólny
Kupkówka (Dactylis) to rodzaj roślin, który zaliczany jest do rodziny wiechlinowatych. Są to wysokie trawy należące do roślin pastewnych. W rodzaju bylin wyróżniamy kilka gatunków. Kupkówki naturalnie występują w niemal całej Europie, na północnych krańcach Afryki oraz w Azji (poza częściami południowymi i wschodnimi). Rodzaj ten został przeniesiony do obu Ameryk, Australii i południowej Afryki oraz Polski, gdzie stał się rośliną pospolitą. W naszym kraju pojawia się głównie na obszarach niżowych i w górach.
Odmiany popularnej trawy – gatunki roślin z rodzaju kupkówka
Kupkówka charakteryzuje się mnóstwem podgatunków, ras i ekotypów. Różnią się między sobą okresem wzrostu i odpornością na mróz. Jednymi z najbardziej polecanych do upraw gatunków są:
- Amera;
- Amila;
- Baridana;
- Bepro;
- Berta;
- Dika;
- Krysta;
- Minora;
- Nera.
Do popularnych odmian flory Polski zaliczamy:
- kupkówkę pospolitą (Dactylis glomerata L);
- kupkówkę Aschersona (Dactylis polygama).
Kupkówka pospolita (Dactylis glomerata L)
Kupkówka pospolita jest wieloletnią szarozieloną trawą, która często porasta łąki i pastwiska. Ma dużą wartość użytkową. Jej inne nazwy to: rżniączka pospolita lub rajgras niemiecki. Jest jedną z najczęściej spotykanych traw w Polsce. Rośnie wyjątkowo szybko, a jej uprawa nie sprawia większych trudności. Gatunek ten jest dość zmienny i posiada liczne odmiany. Niektóre z nich są nawet zaliczane do grupy roślin ozdobnych.
Morfologia kupkówki pospolitej
Kupkówka pospolita jest wysoką trawą luźnokępkową.Tworzy bujne kępy o pędach bocznych (zwykle śródpochwowych).Dorasta do 50 cm wysokości (pędy wegetatywne) oraz do 150 cm (pędy generatywne). Pełnię rozwoju osiąga dopiero w 2-3 roku uprawy. Liście są mocno spłaszczone i zielone oraz mają zaznaczony nerw główny biegnący przez środek blaszki liściowej, której powierzchnia jest szorstka o ząbkowanych brzegach. Liście mają długie, szpiczaste języczki i szorstką, zamknięta u dołu pochwę. Źdźbła byliny są wzniesiona i mają wyraźnie zaznaczone kolanka.
Kwiaty i owoce
Kwiaty rośliny ujęte są w 20-centymetrowe wiechy. Początkowo są one ścieśnione w kłosy, jednak w miarę rozwoju kłosy stają się luźne i widoczne są odstające cienkie gałązki. Na szczytach gałązek znajdują się fioletowe kłoski składające się z 3-4 kwiatów. Lancetowate plewy są orzęsione. Pędy kwiatowe są szorstkie, słabo ulistnione i silnie spłaszczone z boku. Kupkówka pospolita owocuje – owocami są ziarniaki, które posiadają charakterystyczną pomarszczoną powierzchnię.
Kupkówka pospolita – uprawa
Zalecana ilość wysiewu wynosi 5-7 kg/ha (rozstaw 25-50 cm) lub 15-20 kg/ha (rozstaw 12,5 cm). Kupkówka pospolita charakteryzuje się szybkim rozrastaniem oraz szybkim odrastaniem. Daje wysokie plony zarówno świeżej, jak i suchej masy. Łączy się to z dobrym plonowaniem nasiennym. Gatunek trawy jest zimotrwały i wykazuje wysoką energię odrostu po pokosach.
Wymagania dotyczące stanowiska i gleby
Kupkówka pospolita preferuje gleby umiarkowanie wilgotne. Podłoże powinno być przepuszczalne, próchnicze i żyzne. Dobrze, jeśli jest również bogate w składniki pokarmowe (przede wszystkim azot i potas).
Nawożenie
W uprawie kupkówki bardzo ważne jest dostateczne nawożenie. Po każdym pokosie należy zasilić trawę nawozami mineralnymi. Dodatkowo wczesną wiosną konieczne jest jednorazowe zastosowanie nawozu fosforowego. Warto też podać nawóz przed wysiewem trawy.
Zabiegi pielęgnacyjne
Kupkówka pospolita może być przeznaczona na użytek pastwiskowy. Ma zdolność do tworzenia wysokich plonów siana o dobrej wartości pastewnej. Jeśli jednak nie zostanie skoszona w odpowiednim momencie, szybko drewnieje. Właśnie dlatego wymaga systematycznego koszenia lub spasania. Konieczne jest również regularne odchwaszczanie stanowiska (wiosną, w czasie kłoszenia się traw i jesienią) oraz koszenie trawy latem.
Kupkówka jest pospolitym rodzajem traw występującym w wielu częściach świata. Jej gatunek kupkówka pospolita jest rośliną nadającą się do tworzenia wartościowych mieszanek z lucerną czy czerwoną koniczyną. Trawy kupkówki mają wartość pastewną oraz estetyczną.