Trudno wyobrazić sobie domowy ogród bez przepięknej kocimiętki. Ta wieloletnia bylina zaczyna kwitnąć mniej więcej w połowie maja, choć tutaj wiele zależy od konkretnej odmiany. Koniec kwitnienia następuje w momencie nadejścia pierwszych przymrozków. W tym poradniku pokażemy, jak i gdzie posadzić kocimiętkę, oraz jak o nią dbać i jak rozmnażać?
Kocimiętka to roślina występująca w bardzo dużej ilości odmian. Wyróżniamy gatunki zróżnicowane pod względem wysokości, wielkości liści, a także odmiany o kwiatach białych, różowych czy fioletowych. Kocimiętka jest niezwykle uniwersalną rośliną, która doskonale prezentuje się i wzbogaca aranżację każdego ogrodu – nowoczesnego, klasycznego, rustykalnego czy angielskiego. W tym artykule znajdziesz wiele ciekawych informacji dotyczących tej niezwykłej rośliny, a w szczególności odmiany Nepeta faassenii.
Kocimiętka faassena – co to za roślina?
Kocimiętka faassena Nepeta x faassenii to wieloletnia roślina należąca do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae) będąca krzyżówką dwóch odmian kocimiętki Mussina oraz Nepeta nepetella. Tworzy szerokie i gęste kępy pędów, które podobnie jak liście pokryte są zielono-srebrnymi włoskami (kutnerem). Charakterystyczne dwuwargowe i lejkowate kwiaty przybierają niebieskofioletową barwę. Roślina osiąga zwykle od 30 cm do 60 cm wysokości. Kocimiętka faassena kwitnie od maja do października, gdy zaczynają pojawiać się pierwsze przymrozki.
Kocimiętka faassena – czym się wyróżnia?
Kocimiętka faassena wyróżnia się długim i obfitym kwitnięciem oraz bardzo charakterystycznym i dość intensywnym zapachem. Roślina ta zawiera w sobie olejki eteryczne, które wykazują silne działanie odstraszające uciążliwe owady, takie jak komary, mszyce, muchy, a nawet kleszcze. Kocimiętki jako rośliny ozdobne i miododajne przyciągają do naszego ogrodu pożyteczne pszczoły. Jedną z właściwości kocimiętki jest wpływ, jaki wywiera ona na koty i właśnie od tego wzięła się nazwa rodzajowa tej rośliny. Wszystko za sprawą związku chemicznego o nazwie: nepetalakton będącego kocim feromonem. Przypuszczalnie około 2/3 domowych mruczków jest podatna na lekko euforyczne działanie tej substancji, dlatego zasadzenie kocimiętki w ogrodzie z pewnością spodoba się naszemu kotu.
Jakie wyróżniamy odmiany kocimiętki?
Kocimiętka to roślina z rodziny jasnotowatych, która obejmuje około 250 gatunków, z czego zaledwie cztery występują w naturalnych warunkach w naszym kraju. Należą do nich:
- Nepeta mussinii (kocimiętka Mussina) – niska odmiana z fioletowymi kwiatami, osiągająca około 30 centymetrów.
- Nepeta pannonica (kocimiętka naga) – osiągająca nawet 120 cm wysokości odmiana o purpurowych kwiatach.
- Nepeta grandiflora (kocimiętka wielkokwiatowa) – bardzo obficie kwitnąca odmiana dorastająca do 75 cm wysokości.
- Netepa cataria (kocimiętka właściwa) – roślina z kwiatostanem w kolorze niebieskolawendowym i zielonosiwymi liśćmi.
Kocimiętka faassena – wymagania i uprawa
Chcesz zasadzić kocimiętkę w ogrodzie, lecz nie wiesz, jakie miejsce będzie odpowiednie? Kocimiętka faassena podobnie jak większość pozostałych gatunków, najlepiej rośnie w dobrze nasłonecznionym stanowisku, zasadzona w żyznej i przepuszczalnej glebie. Dość dobrze poradzi sobie także w podłożu gliniastym i z sezonu na sezon powinna rosnąć coraz lepiej. Kocimiętki nie powinno się sadzić w półcienistych zakamarkach ogrodu, gdzie docierają jedynie słabe promienie słoneczne podczas wschodu i zachodu. W takich miejscach nasza roślina będzie kwitnąć znacznie słabiej i straci swój zwarty pokrój. Kocimiętka dobrze znosi krótkotrwałe okresy bez opadów deszczu, przez co można ją bez problemu sadzić nie tylko w rabatach ale takżę w donicach na balkonach i tarasach skierowanych na południe. W ogrodzie kocimiętka faassenia nie wymaga specjalistycznej pielęgnacji. Wystarczy raz w roku podsypać kępę żyzną ziemią, najlepiej z kompostu.
Jak sadzić sadzonki kocimiętki?
Dołek do zasadzenia kocimiętki powinien być odpowiednio głęboki by zmieściła się w nim cała bryła korzeniowa rośliny. Najlepiej zasadzić ją na takiej głębokości, na jakiej rośnie w doniczce. Kocimiętki nie należy sadzić w zbyt płytkim dołku, co mogłoby spowodować podsychanie korzeni. Błędem jest także sadzenie zbyt głęboko, zasypując koronę kwiatu, przez co nasza roślina może bardzo szybko zwiędnąć. Na dno przygotowanego dołka warto wysypać niewielką ilość bogatej w składniki odżywcze ziemi z kompostownika lub zakupionej w sklepie ogrodniczym, którą należy wymieszać ze świeżo wykopaną ziemią macierzystą. Dobrym pomysłem jest zrobienie płytkiej niecki wokół zasadzonej rośliny, w której będzie się gromadzić woda deszczowa i ta, którą kocimiętkę podlewamy.
Jak dbać o kocimiętkę?
Kocimiętka faassenia po zasadzeniu musi zostać obficie podlana, nawet jeśli ziemia jest wilgotna. Warto roślinę przyciąć na około 3-4 cm nad ziemią, dzięki temu znacznie się zagęści i wytworzy więcej pędów z pąkami kwiatowymi. Przycinanie zapobiegnie także pokładaniu się rośliny po intensywnych opadach deszczu oraz podczas silnego wiatru. Kocimiętkę można skrócić o połowę tuż po okresie zimowym, gdy wyrośnie na około 8-10 centymetrów. Sprawi to, że pędy staną się bardziej sztywne i łatwiej wytrzymają obciążenie kwiatów oraz odporne na trudne warunki pogodowe. Regularne cięcie wczesnowiosenne na początku kwietnia zapewni bardzo obfite i gęste kwitnienie aż do pierwszych jesiennych przymrozków.
Jak rozmnażać kocimiętkę?
Kocimiętkę możemy łatwo rozmnożyć za pomocą kilku metod. Jednym z najskuteczniejszych sposobów jest ukorzenianie ściętych pędów, uzyskanych w kwietniu, maju lub na początku jesieni. Do rozmnażania wykorzystuje się pędy o długości 8-10 centymetrów, które pozbawia się dolnych liści i umieszcza w naczyniu wypełnionym wodą. Naczynie należy ustawić w ciepłym i jasnym miejscu poza zasięgiem zwierząt, pamiętając o regularnej wymianie wody. Zakorzenione sadzonki można zasadzić w doniczkach z ziemią.
Gdzie będzie się najlepiej prezentować?
Kocimiętka faassena to piękna i bujna roślina, która doskonale prezentuje się w każdej ogrodowej aranżacji. Wspaniale wygląda w ogrodach urządzonych w stylu śródziemnomorskim, naturalistycznym i wiejskim, w towarzystwie różnorodnych drzew i krzewów oraz wielu gatunków traw, takich jak: ostnica czy kostrzewa sina. Pięknie komponuje się z szałwią, przywrotnikiem i bodziszkiem.