Sałata to warzywo o walorach smakowych i ozdobnych. Jest bogatym źródłem wielu witamin i błonnika, dlatego chętnie jest uprawiana w przydomowych ogrodach. Jest doskonałym przedplonem dla innych warzyw np. ogórka i pomidora. Kiedy wysiewać sałatę? Termin siewu zależy od gatunku sałaty i metody siewu.

Kiedy wysiewać sałatę na rozsadę?

Kiedy wysiewać sałatę na rozsadę? Można ją zasiać w doniczkach lub pojemnikach najwcześniej w na przełomie lutego i marca. W tym terminie można sadzić takie odmiany jak sałatę liściastą czy rzymską. Z kolei lodową siejemy dopiero od połowy kwietnia. Podłoże powinno być przeznaczone do wysiewu nasion, dzięki temu zapewnisz im odpowiednie do wzrostu składniki odżywcze. Wegetacja sałaty trwa około 8 tygodni, wczesne odmiany przenosimy do gruntu już w marcu i kwietniu.

Kiedy wysiewać sałatę do ziemi?

Kiedy wysiewać sałatę do gruntu? Sadzenie nasion można zacząć już w połowie marca, jednak dokładny termin zależy od uprawianej odmiany. Nasiona sałaty sadzimy do ziemi wilgotnej, pamiętając, by zachować pomiędzy nimi odstęp ok. 20 cm. Zasiana w ten sposób sałata wschodzi zazwyczaj po 10-12 tygodniach. Najlepiej rośnie, gdy temperatura gleby wynosi 12 stopni Celsjusza. Nie zaleca się siania sałaty podczas bardzo gorącego lata. W wysokich temperaturach nasiona mogą w ogóle nie wykiełkować, dlatego zaleca się wysiew przed nastaniem upałów.

Uprawa sałaty jest łatwa. Jedynym zagrożeniem może być temperatura i szkodniki. Sałata jest narażona głównie na mszyce i ślimaki. Ataku szkodników można uniknąć lub znacząco je  zminimalizować, sadząc sałatę w szklarniach. Ten sposób umożliwia hodowlę całoroczną, a tym samym zbiór świeżych liści w dowolnym momencie. Sposób zbioru liści zależy gatunku i może wpływać na ich smak.

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2023