Aksamitki zdobią balkony i przydomowe ogródki od lata do jesieni. Hodowla i uprawa są proste, a efektowny wygląd kwiatów zachęca do podjęcia wyzwania o sadzeniu roślin z nasion. Kiedy wysiewać aksamitki na uprawę balkonową? Można zacząć sianie już w okolicach lutego. Nasiona kupisz w sklepie ogrodniczym lub pozyskasz z zeszłorocznej uprawy po uschnięciu kwiatów.

Kiedy wysiewać aksamitki – uprawa w doniczkach

Aksamitki zyskały popularność nie tylko dzięki ozdobnym i wielokolorowym kwiatom. Wyróżniają się charakterystycznym zapachem, który skutecznie odstrasza większość owadów. Jeśli marzy ci się balkon pełny aksamitek, możesz samodzielnie wyhodować te kwiaty z nasion. Kiedy wysiewać aksamitki do doniczek? Dogodny termin pojawia się na przełomie lutego i marca. Nasiona należy sadzić w doniczkach lub skrzynkach, uprzednio zostawiając je w wodzie na całą noc. Gdy siewki osiągną wysokość 10-12 cm, trzeba przekiwać je do większych pojemników.

Kiedy wysiewać aksamitki do gruntu?

Kwiaty takie jak aksamitki można sadzić bezpośrednio do gruntu. Kiedy wysiewać aksamitki w ogrodzie? Aby uniknąć przemarznięcia, sianie nasion dobrze zacząć z końcem maja. Temperatura jest w tym czasie na tyle wysoka, by zapewnić prawidłowy i szybki wzrost naszym kwiatom. Nowo posiane roślinki trzeba podlewać, szczególnie jeśli wybraliśmy im miejsce pełne słońca. Gleba powinna być wilgotna, trzeba jednak uważać na niebezpieczne zastoje wodne.

Uprawa aksamitek jest łatwa i przyjemna. Kwiaty rosną obficie, gdy zapewnimy im dostęp do światła i optymalną ilość wody. Aksamitki są pożyteczne ze względu na swój charakterystyczny zapach – odstraszają niechciane owady i pasożyty bytujące w glebie. Różne odmiany kwiatów np. aksamitka wąskolistna lub wzniesiona sprawiają, że możesz ozdobić balkon wieloma kolorami.

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2023