Aksamitka wąskolistna (Tagetes tenuifolia) to gatunek zaliczany do roślin ozdobnych, ogrodowych. Osiągają one 30 cm wysokości i pokryte są kolorowymi kwiatami. To tylko garść ciekawostek na ich temat. Aby poznać ich więcej, przeczytaj nasz artykuł.
Zapewne lubisz kolorowe, kształtne kwiaty. Urozmaicają one teren ogrodów dodatkowymi barwami i upiększają krajobraz. Jeśli chcesz mieć takie na swojej posesji, aksamitka wąskolistna z pewnością spełni twoje oczekiwania. Jej kwiaty mają ciepłe kolory – żółte lub pomarańczowe. Zalicza się ją do grupy roślin jednorocznych. Oznacza to, że cykl życia rośliny mieści się w 365. dniach. Uprawa roślin z rodziny astrowatych jest dziecinnie prosta.
Uprawa aksamitki wąskolistnej – wysiew, sadzenie. Najważniejsze rady
Chęć uprawy nowej rośliny w ogrodzie zawsze wiąże się z wysiłkiem. Odpowiedzialność i regularność to klucze do prawidłowego zasadzenia. Nie inaczej jest w przypadku aksamitki wąskolistnej.
Nie musisz się martwić – jest to roślina łatwa w uprawie, jeśli odpowiednio się do niej przygotujesz. Dobra organizacja i odpowiednie rozplanowanie to absolutna podstawa. Przygotowując się, zwróć uwagę na następujące elementy:
Gleba
Choć gatunek ten nie ma zbyt dużych wymagań co do gleby, warto sadzić go w ziemi żyznej i przepuszczalnej. Powinna ona być lekko kwaśna o odczynie pH w granicach od 6 do 7.
Umiejscowienie
Roślinę najlepiej posadzić w jasnym miejscu z dobrym dostępem do promieni słonecznych. Opcjonalnie może rosnąć w półcieniu. Należy siać je w doniczkach lub skrzynkach.
Jest odporna na wysokie temperatury i susze. Strzeż się jednak niskich temperatur. Przymrozki z temperaturą poniżej 0°C mogą przyczynić się do całkowitej śmierci rośliny.
Nawożenie
Aksamitka nie potrzebuje częstego nawożenia. W zupełności wystarczający będzie obornik. Wystarczy, że podasz go raz na 2-3 lata. Zdarzyć się jednak może wyjątek w postaci wystąpienia niedoboru składników mineralnych. Zauważysz je po liściach – widoczne będą na nich przebarwienia.
W takiej sytuacji warto skorzystać z któregoś z nawozów wieloskładnikowych. Przy jego wyborze zwróć szczególną uwagę na stężenie azotu – jeśli będzie zbyt duże, kwitnienie rośliny osłabnie.
Zasiew – krok po kroku
Teraz wiesz już, na co zwracać uwagę decydując się na wysiew aksamitek. Zastosowanie powyższych rad gwarantuje ci wzrost rośliny, od 20 cm do maksymalnie 30 cm oraz zwarty, gęsty pokrój. Jak jednak posadzić tę roślinę krok po kroku?
- Uprawę rozpocznij w kwietniu. Nasiona wysyp równomiernie po całej powierzchni donicy.
- Wysypane nasiona przykryj przepuszczalną ziemią. Jej warstwa powinna mieć ok. 1 – 1,5 cm grubości.
- Wysypaną ziemię delikatnie podłej wodą. Następnie przykryj doniczkę lub skrzynie.
- Tak przygotowane nasiona odstaw do pojawienia się pierwszych przymrozków – właśnie wtedy rozpoczyna się proces zakwitania. Ważne jest, aby na początku trzymać je w pomieszczeniu zamkniętym. Uchroni to rozwijającą się dopiero roślinę przed niższymi temperaturami na dworze.
Aksamitka wąskolistna – zagrożenia i choroby, na które warto zwracać uwagę
Aksamitka wąskolistna narażona jest w szczególności na choroby grzybowe oraz ataki niektórych organizmów – głównie ślimaków.
Roślina nie potrzebuje obfitego nawodnienia. Zbyt duża wilgotność może skutkować atakiem szarej pleśni. Na liściach lub kwiatach pojawi się charakterystyczny nalot. Pozbędziesz się go, stosując preparaty dostępne w sklepach.
Ślimaki to spore zagrożenie – nie tylko niszczą kwiaty i liście, lecz także je zjadają. Aby nie dopuścić do ich wizyty, warto dbać o poziom wilgoci. Im będzie ona mniejsza, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że zostaniesz przez nie odwiedzony. Roślina ta dobrze radzi sobie w warunkach suchych.
Aby w naturalny sposób uchronić się od tych szkodników, warto zasadzić rośliny, które je odstraszają – szałwię, tymianek czy rumianek.
By chronić swoje uprawy i zachować ich nienaganny wygląd, pamiętaj również o regularnym odchwaszczaniu.
Ciekawe odmiany aksamitki – inne ozdobne rodzaje
- „Red Gem” – drobne i obfite kwiaty dwubarwne,
- „Gem” – drobne, obficie ułożone kwiaty,
- „Ursula” – kwiaty koloru żółto-pomarańczowego,
- „Aurora” – rozpierzchła z czerwonymi, kulistymi kwiatami,
- „Pascal” – rozpierzchła, o licznych kwiatostanach.