Kiedy wykopać dalie? Jak zabezpieczyć karpy na zimę, aby nadawały się do sadzenia w kolejnym sezonie? Odpowiedź poznasz już za chwilę!

Dalie to przepiękne i bardzo charakterystyczne kwiaty. Do wyboru ogrodników pozostaje ogromna ilość odmian: wysokie, niskie, o pojedynczych kwiatach, pełnych i półpełnych. Dalie pochodzą z Ameryki Środkowej, jednak są bardzo popularne w polskich ogrodach. Niestety jednak nie mogą zimować w gruncie. Jeżeli zastanawiasz się, kiedy wykopać dalie, to ten poradnik jest właśnie dla ciebie! 

Kiedy wykopać dalie?

Kiedy wykopać dalie kiedy

Dalie należy wykopać w październiku. Najlepiej zrobić to po pierwszych przymrozkach, nie wcześniej. Wówczas roślina zdąży jeszcze zmagazynować niezbędne do przetrwania substancje odżywcze. Zwykle same dalie sygnalizują też wtedy, że pora na wykopanie karp. Łodygi stają się bowiem brązowe, a ostatnie kwiaty więdną.

Jak wykopać dalie?

https://pl.pinterest.com/pin/430445676895737878/

Wiesz już, kiedy wykopać dalie. Pora na instrukcję, jak tę czynność przeprowadzić:

  1. Przygotuj widły lub łopatkę. Potrzebna będzie również skrzynia lub plastikowe wiadra.
  2. Ostrożnie wykop dalie tak, aby nie uszkodzić bulw i korzeni. 
  3. Zetnij pędy do długości około 10 cm.
  4. Karpy ułóż w skrzyniach i pozostaw do lekkiego przesuszenia w przewiewnym, ciepłym miejscu. 
  5. Po dwóch tygodniach przesyp karpy piaskiem lub czystym torfem. 
  6. Tak przygotowane dalie umieść w pomieszczeniu przewiewnym, w temperaturze około 5-8°C.

Jeżeli uprawiasz różne odmiany dalii, polecamy opisać karpy w trakcie przygotowań do zimowania. Jeżeli tego nie zrobisz, wiosną nie rozpoznasz poszczególnych odmian, ponieważ bulwy wyglądają bardzo podobnie. 

Ważne!

Dalii nie można pozostawić w gruncie na zimę. Rośliny tego nie przetrwają. Z tego samego powodu nie należy umieszczać karp do zimowania w pomieszczeniu, gdzie panuje ujemna temperatura. Już nawet -1°C może zabić rośliny. 

Kiedy sadzimy dalie?

Kiedy wykopać dalie sadzimy

Dalie mogą wrócić do gruntu po ostatnich przymrozkach, gdy ziemia lekko przeschnie i się nagrzeje. Czas sadzenia to zazwyczaj druga połowa maja.

Zobacz także:
Archiwum: październik 2022