Aby sadzenie hortensji się udało, trzeba przede wszystkim zadbać o odpowiednie stanowisko dla rośliny. Nie mniej ważna jest pora sadzenia. To rośliny dość wrażliwe na mróz i trzeba o tym pamiętać.

Hortensja ogrodowa – kiedy sadzić

Sadzonki hortensji są sprzedawane w doniczkach. W sklepach nie występuje ich wersja z odkrytym korzeniem. Trudno wybrać optymalny termin sadzenia, ponieważ roślina może się przyjąć w dowolnym momencie sezonu. Jednak aby zminimalizować ryzyko przemarznięcia krzewu, warto zrobić to z odpowiednim wyprzedzeniem przed nastaniem mrozów. 

Hortensja, kiedy sadzimy ją późną jesienią, może nie zdążyć dobrze się ukorzenić. Nie warto więc sadzić rośliny później niż w drugiej połowie października. Krzew posadzony niedługo przed zimą należy zabezpieczyć przed chłodem. Można to zrobić poprzez kopczykowanie oraz nakrycie go agrowłókniną.

Dobrym wyborem może być też posadzenie hortensji na wiosnę. Będzie początkowo wymagała dużej ilości podlewania, zwłaszcza w przypadku upalnego lata. Za to krzewu nie trzeba będzie zabezpieczać na zimę.

Kiedy przesadzać hortensje?

Hortensje można przesadzać jesienią, gdy jej liście opadną na zimę, lub na wiosnę, jeszcze przed rozwinięciem się nowego listowia. Należy to zrobić w momencie, gdy jeszcze (lub już) nie ma przymrozków. Dobrą porą jest kwiecień lub wrzesień oraz październik. 

kiedy sadzić hortensje - kiedy przesadzać hortensje

Hortensja bukietowa – sadzenie i przygotowanie stanowiska

Zastanawiasz się, kiedy sadzić hortensje bukietowe do gruntu? Tak jak pozostałe rośliny tego rodzaju, można je sadzić przez cały okres wegetacyjny, unikaj jednak zbyt późnej jesieni.

Stanowisko dla wszystkich hortensji należy przed sadzeniem oczyścić z trawy i chwastów, a ziemię przekopać. Dołek na hortensję powinien być przynajmniej 2 razy większy niż bryła korzeniowa rośliny. Można do niego włożyć odrobinę kompostu, aby hortensja lepiej się rozwijała. Należy pamiętać o jeszcze jednej rzeczy, czyli rozstawie, o ile sadzisz krzewy w grupie. Powinna ona wynosić przynajmniej metr na metr.

Dobrze posadzona hortensja obficie zakwitnie, ciesząc oczy bywalców ogrodu. Jej ozdobne kwiaty mogą być zwieńczeniem wyglądu każdej posesji. Nie trzeba wcale być doświadczonym ogrodnikiem, by cieszyć się tą rośliną.

kiedy sadzić hortensje - hortensja bukietowa, sadzenie i przygotowywanie stanowiska

Zobacz także:
Archiwum: grudzień 2021