Kalina japońska to krzew wyjątkowo ozdobny. Jednak żeby pięknie się prezentowała, trzeba zapewnić jej odpowiednie warunki uprawy. Na szczęście nie są one zbyt wygórowane. Sprawdź, jak dokładnie pielęgnować tę roślinę.
Kalina japońska to krzew o egzotycznym rodowodzie. Przybyła z Dalekiego Wschodu, ale wbrew nazwie nie rośnie tylko w Japonii. Pojawia się także w Korei Południowej, w Chinach i na Tajwanie. Kalina japońska to krzew uprawiany bardzo chętnie. Jej kuliste, białe kwiatostany wyglądają bardzo atrakcyjnie przez cały sezon. Roślina nie jest przesadnia wymagająca, jeśli chodzi o warunki uprawy.
Kalina japońska – charakterystyka
Kalina japońska to w języku łacińskim Viburnum plicatum. Krzew należy do rodziny piżmaczkowatych (Adoxaceae). W Polsce chętnie uprawiany jest w ogrodach, ze względu na piękne kwiaty białe i obfite. Osiąga wysokość do około 2 metrów. Roślina jest jednak bardzo rozłożysta i często bywa szersza, niż wyższa. Dlatego rekomenduje się zostawienie wolnego miejsca dookoła nasadzenia. Liście są ciemnozielone, a jesienią zmieniają kolor na żółty i czerwony. Kształt jest odwrotnie jajowaty, o ząbkowanych brzegach. Kwiaty zebrane są w obszerne, spłaszczone kwiatostany. Kalina japońska kwitnie dwa razy – w maju i końcem lata. Jesienią pojawiają się czerwone owoce, które później, wraz z postępującym procesem dojrzewania, zmieniają kolor na czarny.
Uprawa kaliny japońskiej
Uprawa kaliny japońskiej nie jest specjalnie wymagająca. Roślina lubi żyzną, lekko próchniczą glebę, która jest delikatnie wilgotna. Idealnie, jeśli posiada lekko kwaśny odczyn. Krzew potrzebuje regularnego nawadniania, zwłaszcza w okresach długotrwałej suszy. Kalina japońska posiada jednak jeden mankament, a mianowicie nie jest mrozoodporna. Szkodzą jej silne mrozy, a nawet lekkie wiosenne przymrozki. Dlatego rekomenduje się sadzenie w słonecznych, ciepłych i osłoniętych od wiatru miejscach. Przed zimą krzew powinno osłonić się agrowłókniną, a podłoże ściółkować w okolicy pnia. Najlepiej sprawdzi się do tego zadania przekompostowana kora. Zabezpieczy ona system korzeniowy przed mrozem, a dodatkowo zminimalizuje odparowywanie wody. Poza tym ściółka zakwasi ziemię, co bardzo dobrze wpływa na kondycję kaliny japońskiej. To pomoże kalinie przetrwać zimę. A co z nawożeniem? Warto wykorzystywać nawozy organiczne, takie jak kompost. Krzew nie wymaga regularnego podcinania.
Gdzie sadzić kalinę japońską?
Kalina japońska z powodzeniem może być uprawiona w ogrodach, ale także w donicach na balkonie lub tarasie. Podczas uprawy pojemnikowej przed nadejściem zimy krzew należy przenieść do chłodnego pomieszczenia z dostępem do światła słonecznego. Kalina japońska świetnie sprawdza się także jako nieformowany żywopłot. Doskonale komponuje się z innymi krzewami, ale wiele osób sadzi ją jako soliter. W wyjątkowym, wyeksponowanym miejscu w ogrodzie kalina japońska może w pełni się rozwinąć i zaprezentować swój ogromny potencjał dekoracyjny.
Odmiany kaliny japońskiej
Roślina ma wiele różnych odmian. To, co je od siebie różni, po zwłaszcza wygląd kwiatów i pokrój. Ciekawe odmiany kaliny japońskiej to między innymi:
- kalina japońska Watanabe – jest to krzew wolno rosnący, który jednak jest doceniany za bardzo długi czas kwitnienia, trwający od czerwca, aż do września, jest też jedną z najbardziej mrozoodpornych odmian,
- kalina japońska Lanarth – jest bardzo rozłożystą odmianą, która osiąga największe rozmiary, kwitnie na biało w maju i w czerwcu,
- Mariesii – bardzo płodna odmiana, która wytwarza obfite kwiatostany, które ułożone są na pędach parami,
- kalina japońska St. Kaverne – ta odmiana charakteryzuje się jasnozielonymi liśćmi i kwiatami w kolorze kremowym, które pojawiają się w maju i w czerwcu,
- Kilimandżaro Sunrise (Kilimanjaro Sunrise) – ta odmiana kaliny japońskiej posiada stożkowaty pokrój, a jej kwiaty podczas kwitnienia przebarwiają się na kolor różowy, co prezentuje się niezwykle atrakcyjnie,
- Pink Beauty – kolejna odmiana, której kwiaty, kiedy kwitną, są różowe,
- kalina japońska Cascade – posiada szeroki pokrój i duże, obfite kwiatostany,
- kalina japońska Grandiflorum – wytwarza kuliste kwiatostany o średnicy do 8 cm, które składają się z kwiatów płonnych.
Kalina japońska to bez wątpienia piękny krzew. Stanowi wyjątkową ozdobę nie tylko ogrodu, ale także tarasu. Ze względu na swój dekoracyjnych charakter, jest uprawiany coraz częściej w Polskich warunkach. Należy jedynie zadbać o odpowiednie przygotowanie rośliny na zimę.