Jeżówka (Echinacea Moench) to rodzaj roślin o dość niewielkim zróżnicowaniu. Obejmuje on 9 gatunków, z których tylko 3 uprawia się w Polsce. Najpopularniejsza jest jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea). Pochodzi z Ameryki Północnej, ale nawet w kraju nad Wisłą można spotkać ją rosnącą dziko. Co wiesz o roślinie wieloletniej, jaką jest jeżówka? Kiedy sadzić te piękne kwiaty? Dowiedz się, jak sadzić sadzonki jeżówki!

Zapamiętaj!

  • Jeżówka to piękna roślina, która przyciąga motyle i zachwyca swoimi kolorowymi kwiatami.
  • Rośliny te nie lubią przesadzania, dlatego wybór odpowiedniego miejsca powinien być przemyślany.
  • Może być uprawiana zarówno z sadzonek, jak i z nasion.
  • Sadzonki jeżówki powinno się sadzić wiosną, aby zdążyły przyzwyczaić się do nowego miejsca przed kwitnieniem.
  • Nasiona jeżówki można wysiewać do gruntu po zniknięciu przymrozków, czyli najwcześniej w drugiej połowie maja.
  • Idealne dla jeżówek stanowisko to miejsce z odpowiednią ilością światła i wilgoci oraz dobrze przygotowaną, żyzną ziemią.

Krótko o uprawie jeżówki, czyli Echinacea w ogrodzie

Jeżówka jest dość wysoką byliną. Osiąga nawet 180 cm, ale w uprawie ogrodowej jest zazwyczaj niższa. Pod ziemią znajduje się kłącze o długości 15 cm. Zdarzają się okazy niemal o zupełnie typowej dla roślin barwie pędu, ale są też takie, w których dominuje czerwień. Od podstawy rośliny rozwijają się naprzemianlegle lancetowate, grube liście. Nie są one szczególnie ozdobne. Nie można tego jednak powiedzieć o kwiatach jeżówki, które potrafią zachwycić!

krótko o uprawie jeżówki, czyli echinacea w ogrodzie

Kwiaty jeżówki 

Pojawiają się na szczycie łodygi w lipcu i mogą się utrzymać aż do października. Kwiatostan jeżówki ma duży, żółtawo-czerwonawy środek, z którego wyrastają mocno wydłużone, owalne płatki. Kolor może różnić się w zależności od gatunku i odmiany jeżówki. Najczęściej spotykanym jest różowy lub biały.

Jeżówka – kiedy sadzić tę roślinę? Czy lubi przesadzanie?

Zastanawiasz się, kiedy wysiewać nasiona jeżówki lub kiedy umieścić w ziemi jej sadzonki? Te ostatnie sadzi się wiosną, tak aby zdążyły przyzwyczaić się do nowego miejsca przed kwitnieniem. Rośliny te nie lubią przesadzania, dlatego uważnie wybierz dla nich miejsce. W marcu może być dla nich trochę za chłodno, więc wtedy można posadzić je w doniczce. Za to już od kwietnia jeżówkę można bezpiecznie przesadzić je do ogrodu.

jeżówka - kiedy sadzić tę roślinę? czy lubi przesadzanie?

Jeżówka z nasion – kiedy wysiewać nasiona jeżówki?

Sadzonki jeżówki są dość drogie. Jedna może kosztować nawet kilkanaście złotych, a rośliny najładniej się prezentują i najefektowniej przyciągają motyle, rosnąc w dużych grupach. Alternatywą może być więc tańsza uprawa z nasion. Kiedy wysiać jeżówkę i jak to robić? Wysiew można przeprowadzić do gruntu, ale należy to zrobić już po tym, jak znikną przymrozki. Najlepiej poczekać przynajmniej do drugiej połowy maja, żeby upewnić się, że młode siewki nie przemarzną. Rozsada powinna być około 50-centymetrowa.

Ciekawostka

Ciekawostką o jeżówce jest to, że jest ona często stosowana w medycynie naturalnej jako suplement diety ze względu na swoje właściwości immunostymulujące i przeciwzapalne. Ponadto, w starożytnych kulturach Indian Ameryki Północnej, jeżówka była używana do leczenia ran, ukąszeń węży i innych dolegliwości, a także jako środek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy.

Idealne stanowisko dla sadzonek jeżówki – jakie warto wybrać?

Niestety nasionka w gruncie nie zawsze kiełkują. Na szczęście istnieje pewniejszy sposób, czyli jak łatwo się domyślić wysadzanie rozwiniętych już roślinek. Do rozsadnika wysiew przeprowadza się wiosną i latem – do końca lipca. Aby z nasion wyszły zdrowe rośliny, jeżówka musi mieć zapewnione:

  • wysoką temperaturę, przynajmniej 18°C;
  • stałą, wysoką wilgotność;
  • odpowiednią, żyzną ziemię – istnieją specjalne mieszanki przeznaczone do kiełkowania roślin.

Gotowe sadzonki można rozsadzać do gruntu od maja do września (po nadejściu i przed nadejściem przymrozków). Pamiętaj, że roślina nie zakwitnie od razu po posadzeniu. Zrobi to na następny rok.

Jeżówka to uroczy kwiat, który nie tylko ozdabia ogród, ale przyciąga też do niego motyle. Jeśli zapewnisz jej odpowiednie warunki wzrostu, pozostanie w twoim ogrodzie na wiele lat, ciesząc oczy domowników i gości.

Najczęściej zadawane pytania

Jak sadzić sadzonki jeżówki?

Sadzonki jeżówki należy umieścić w przepuszczalnej i żyznej ziemi wiosną. Należy pamiętać, że roślina ta mocno się rozrasta, więc powinna mieć sporo przestrzeni – jej rozstawa powinna wynosić około 30 cm. Pamiętaj, aby wybierać stanowisko słoneczne lub lekko zacienione.

Do kiedy można sadzić jeżówki?

Sadzonki jeżówki można rozsadzać do września (należy zdążyć przed nadejściem pierwszych przymrozków).

Czy jeżówka jest wieloletnia?

Tak, jeżówka jest rośliną wieloletnią, czyli taką, która przekwita zimą i odradza się na nowo, gdy nadchodzi wiosna.

Z czym sadzić jeżówki?

Jeżówki na rabacie kwiatowej lubią towarzystwo innych bylin takich jak rudbekia błyskotliwa, dzielżan, sadziec plamisty, ostróżka, floks czy niektóre odmiany krwawników.

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2023