Podoba ci się jastrun wielki? Zapoznaj się z naszym artykułem, z którego dowiesz się, czym się wyróżnia ta roślina, jakie ma wymagania uprawowe oraz czy jest atakowana przez szkodniki!

Jastrun wielki nazywany bywa również złocieniem wielkim. Pochodzi on z Pirenejów, gdzie zasiedla zręby i łąki. Jest to roślina, która do prawidłowego wzrostu wymaga odpowiedniego podłoża i co istotne – szczególnie należy uważać z jej podlewaniem.

Jastrun wielki – charakterystyka

Jastrun wielki (Leucanthemum maximum) to bylina, która dorasta do 100 cm wysokości. Charakteryzuje się sztywnymi i ulistnionymi pędami oraz koszyczkami kwiatowymi, które osiągają średnicę do 15 cm. Jego liście odziomkowe są ząbkowane i podłużnie lancetowate, a liście łodygowe są eliptyczne. Jastrun kwitnie od czerwca do września.

Jastrun wielki – jakie ma wymagania uprawowe?

Jastrun wielki jest dość łatwy w uprawie. Roślina najlepiej czuje się na słonecznych miejscach. Gleba powinna być próchnicza, przepuszczalna, żyzna z dodatkiem gliny. Zbyt mokre podłoże może prowadzić do zamierania rośliny zimą. Polecaną metodą rozmnażania jastruna wielkiego jest podział – dzielenie i rozsadzanie kęp (powinno się to wykonywać wczesną wiosną).Roślina wymaga nawożenia (wiosną – gnojowicą oraz po przekwitaniu – nawozami mineralnymi).

Czy Leucanthemum maximum jest atakowany przez choroby i szkodniki?

Leucanthemum maximum jest dość odporną byliną. Bywa jednak atakowany przez niektóre szkodniki, a mianowicie przez mszyce, które żerują w koloniach na szypule kwiatostanowej jastruna bądź na dolnej stronie jego koszyczków. Ich obecność prowadzi do zniekształcenia liści. Co więcej, na liściach może się także pojawiać rosa miodowa, którą wydzielają te szkodniki. Wpływa to na oszpecenie kwiatów – przez co niechętnie są wtedy wybierane na kwiaty cięte.

Gdzie kupić sadzonkę jastruna wielkiego? Ile kosztuje?

Zdecydowałeś się na posadzenie Leucanthemum maximum i zastanawiasz się, gdzie dostaniesz sadzonkę tej rośliny? Jastrun wielki dostępny jest w centrach ogrodniczych, ale możesz też go zamówić w sklepie internetowym z różnymi roślinami. Koszt sadzonki to około 15 złotych. Pamiętaj, aby kupować je tylko ze sprawdzonych miejsc, dzięki czemu będziesz mieć pewność, że kupujesz zdrowy okaz, który pięknie się rozwinie.

Jeśli chcesz, żeby jastrun wielki zdobił twój ogród przez długi czas, to zapewnij mu odpowiednie warunki do wzrostu. Roślinę możesz posadzić na rabatach bądź wykorzystać jako kwiaty cięte do domowego bukietu.

Zobacz także:
Archiwum: maj 2022