Rośliny ozdobne bez wątpienia dodają uroku naszym ogrodom. Bez względu na to, czy jesteś prawdziwym pasjonatem ogrodnictwa, czy po prostu marzysz o pięknym otoczeniu, podstawowa wiedza na temat pielęgnacji i uprawy może ci się przydać. W tym artykule przybliżymy nieco rodzaj drzew o nazwie Jakaranda (Jacaranda). Grupa roślin należy do rodziny bignoniowatych i zawiera ponad 48 różnych odmian. Podstawowym miejscem występowania drzew jakarandy jest Ameryka Południowa i Środkowa, ale niektóre gatunki są chętnie uprawiane w innych częściach świata jako rośliny ozdobne. Poznaj najważniejsze informacje!

Odmiany jakarandy

Najbardziej znaną i cenioną odmianą jest jakaranda mimozolistna (jacaranda mimosifolia). Roślina ma niesamowicie dekoracyjne liście i efektowne fioletowe kwiatostany. Drzewo naturalnie występuje w strefie tropikalnej i subtropikalnej, jednak może być uprawiane również w Europie i innych zakątkach świata. Drugim popularnym gatunkiem jest Jacaranda copaia, która wykorzystywana jest jako wysokiej jakości drewno.

Jakaranda mimozolistna – drzewo czy krzew?

Jakaranda mimozolistna (Jacaranda mimosifolia) bywa określana również jako drzewo palisadowe. W naturalnym środowisku (Boliwia, Argentyna i Brazylia) osiąga nawet 15 metrów wysokości. Roślina posiada wyjątkowo dekoracyjne, podwójnie pierzaste liście o długości nawet 25 cm, które złożone są z wielu małych listków o barwie jaskrawozielonej. Drzewo kwitnie od wiosny do połowy lata i przystraja się w duże, różowo-fioletowe kwiaty (5 cm średnicy) o fiołkowatym i dzwonkowatym kształcie. Kwiatostany zebrane są w grona i wydzielają aromatyczny zapach. Po przekwitnięciu opadają i tworzą pod koroną drzewa błękitny kobierzec.

Jacaranda mimosifolia w polskim ogrodzie – uprawa i pielęgnacja

Mimozolistną odmianę jakarand możemy zobaczyć również w Polsce. Ponieważ roślina nie jest mrozoodporna, jej uprawa poza naturalnym środowiskiem występowania powinna odbywać się w pojemniku (skrzynka, donica). Pokrój tropikalnego drzewa o jaskrawozielonych listkach obsypanego ślicznymi kwiatami osiągnie wtedy od 40 cm do 2 metrów. Egzotyczna roślina wiosną i latem będzie mogła upiększać nasz balkon, taras lub ogród. Drzewo różane (Jacaranda mimosifolia) świetnie daje się formować w mini drzewko typu bonsai.

Wymagania dotyczące stanowiska i gleby

Jakaranda mimozolistna jest rośliną wieloletnią, którą można wysiewać przez cały rok. Nasiona wkładamy do doniczki (do ziemi ogrodniczej) na głębokość około 1 cm. Roślina ozdobna preferuje grunt żyzny, przepuszczalny. Dobrze jest ustawić pojemnik w miejscu, w którym świeci słońce, ponieważ lub stanowisko dobrze nasłonecznione. Wymaga obfitego podlewania i nawożenia. Wraz z nadejściem przymrozków (mrozoodporność do -8 stopni) konieczne jest zimowanie w jasnym pomieszczeniu o temperaturze minimum 10-15 stopni Celsjusza. Jakarandę można kupić w formie sadzonek lub nasion.

Jakaranda to rodzina ciekawych, kwitnących drzew. Mimosifolia to jeden z najpiękniejszych egzemplarzy z tej grupy roślin, który charakteryzuje się okazałymi i pachnącymi kwiatami. W naszym klimacie osiągnie maksymalnie 2 metry wysokości.

Zobacz także:
Archiwum: sierpień 2022