Większość odmian traw ozdobnych to gatunki egzotyczne, które wymagają ochrony przez czas trwania surowej, polskiej zimy. Zastanawiasz się, jak zabezpieczyć trawy ozdobne na zimę? Ich liście należy związać i osłonić przed mrozem i wiatrem.

Trawy ozdobne często goszczą w ogrodach. Nie wymagają dużo troski, a mogą tworzyć naprawdę spektakularny efekt wizualny. Do wyboru są m.in. miskanty, turzyce, bambusy, tatarak, rozplenica japońska, imperata cylindryczna lub trawy pampasowe. Trzeba jednak pamiętać, że większość z nich pochodzi z cieplejszego klimatu, co oznacza konieczność szczególnego zadbania o nie przez chłodne miesiące roku. Dowiedz się, jak zabezpieczyć trawy ozdobne na zimę.

Jak zabezpieczyć trawy ozdobne na zimę?

Podstawowym sposobem na zabezpieczanie traw ozdobnych przez zimę jest ich związywanie w nieduże snopki. Zabierz się za to dopiero wtedy, gdy trawy same zaczną dawać oznaki usychania i więdnięcia. Najlepiej sprawdzi się do tego ciepły, suchy dzień. Bardzo ważne, by maksymalnie zminimalizować w nich ilość wilgoci. Woda zamknięta w zimowanej trawie może spowodować gnicie rośliny, szczególnie przez pierwsze, cieplejsze dni. W takiej sytuacji, może się okazać, że na wiosnę nic z niej nie zostanie.

Zgrupowane ze sobą i odpowiednio wysuszone źdźbła trawy ozdobnej powinno się wiązać sznurkiem w dwóch lub trzech miejscach. Jeden splot może nie wystarczyć na całą zimę. Zapewnia to nie tylko większą stabilność snopka, ale też chroni przed zimnem, łamaniem się źdźbeł i ich rozwiewaniem po ogrodzie. Najlepiej do tego sprawdzi się naturalny sznurek jutowy, lecz ostatecznie można użyć jakikolwiek.

Zabezpieczanie na zimę roślin ozdobnych – okrywanie traw

Większość gatunków traw oprócz wiązania wymaga także okrycia. Z pewnością potrzebują tego wszystkie młode sadzonki, które są bardziej podatne na uszkodzenia. Kiedy i jak zabezpieczyć trawy ozdobne na zimę?

Snopki dobrze jest okryć w momencie, gdy temperatura powietrza utrzymuje się poniżej zera przez przynajmniej 3 dni. Nie zabieraj się za to zbyt wcześnie. Wysoka temperatura pod osłoną może spowodować zaparzenie się rośliny i powstanie chorób grzybowych.

Usyp niewielki kopczyk (około 20-30 cm) z ziemi ogrodowej, kory sosnowej lub torfu ogrodniczego. Tutaj również bardzo ważne jest zadbanie o suchość kopca. Wybranym materiałem obsyp nasadę związanych w snopek roślin. W ten sposób skutecznie zabezpieczysz na zimę ich delikatny system korzeniowy.

Odmiany z zimozielonymi liśćmi wymagają zabezpieczenia dodatkowymi metodami. Nie są one naturalnie przystosowane do znoszenia mrozów. Należy je okryć także od góry. Nadziemne pędy okrywa się suchymi gałązkami iglaków, matą słomianą, workiem jutowym lub agrowłókniną. Z wybranego materiału stwórz kaptur, którym przykryjesz związane trawy przy pierwszych przymrozkach. Nigdy nie używaj do tego jakiejkolwiek folii. Nie przepuszcza ona powietrza, a więc może spowodować niszczenie traw.

Kiedy zakończyć zimowanie?

Ciężko wyodrębnić jeden konkretny termin na ściągnięcie okrycia na zimę. Podobnie jak w przypadku zabezpieczania traw przed mrozem, także przy ich odsłanianiu należy obserwować pogodę. Wśród ogrodników za odpowiedni na to czas uznaje się przełom marca i kwietnia – wówczas dni stają się dłuższe, a temperatury coraz wyższe.

Nigdy nie ściągaj całego zabezpieczenia na raz. Trawy ozdobne wymagają czasu na stopniowe przyzwyczajanie się do warunków pogodowych. Zacznij od grubszych osłon zewnętrznych, takich jak maty, słoma, worki lub agrowłóknina. Po pewnym czasie, rozgarnij kopczyki. Gdy dni są już odczuwalnie cieplejsze i nie pojawiają się ujemne temperatury, rozwiąż wszystkie wysokie trawy dekoracyjne w całym ogrodzie. Dla poprawienia estetyki, usuń wszelkie zniszczone i suche liście.

Niektóre gatunki traw wykazują większą mrozoodporność niż inne. Warto jednak zadbać o odpowiednie zabezpieczenie korzeni i liści dla nich wszystkich. Wiesz już, jak zabezpieczyć trawy ozdobne – poprzez wiązanie, obsypywanie i okrywanie. Jeśli zatroszczysz się o swój ogród w jesieni, wiosną będziesz cieszyć się silnym i bujnym wzrostem wszystkich swoich roślin ozdobnych.

Zobacz także: