Jabłoń ozdobna, nazywana także rajską, to niewielkie, dekoracyjne drzewko. Chętnie uprawiana jest zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. Kwitnące ozdobne jabłonie prezentują się spektakularnie. Sprawdź więcej informacji na ten temat!
Jabłoń ozdobna wyróżnia się niezwykle intensywnym kolorem kwiatów, owoców i liści. Kwitnienie, które odbywa się wiosną, jest bardzo obfite, ale nie tylko kwiaty sprawiają, że jabłoń ozdobna jest tak dekoracyjna. Jesienią drzewko pokrywa się mnóstwem drobnych, czerwonych jabłuszek. Wyglądają one przeuroczo. Rajska jabłoń to roślina raczej niewielka, która nie zajmuje dużo miejsca. Dzięki temu doskonale sprawdza się w każdym ogrodzie. Dostępne są różne rodzaje jabłoni ozdobnej, różniące się wielkością, pokrojem, a także kolorem kwiatów, owoców i liści.
Jabłoń ozdobna – charakterystyka
Czym charakteryzuje się jabłoń ozdobna? Przede wszystkim niewielkim rozmiarem. Jest do liściaste drzewko lub krzew, a jego wysokość nie przekracza 4-6 m wysokości. Korona jest zazwyczaj luźna i rozłożysta. Wśród wielu odmian można znaleźć także jabłonie karłowe, które są znacznie mniejsze, jak również rośliny kolumnowe o węższym pokroju. Jeśli chodzi o kształt, ciekawe są także jabłonie o zwisających pędach, tak zwane płaczące. Kolor liści zazwyczaj jest zielony, chociaż niektóre sadzonki wykształcają listki zabarwione na czerwone. Jabłoń ozdobna kwitnie niezwykle obficie. Drobne kwiaty pokrywają każdy odcinek pędu. Wyglądają pięknie zarówno podziwiane z bliska, jak i z daleka. Wyjątkowej dekoracyjności nadają także małe jabłka, które mogą mieć kolor czerwony lub żółty. Dojrzewają jesienią, ale utrzymują się nawet wówczas, gdy opadną liście.
Jabłoń ozdobna – wymagania
Jabłoń ozdobna jest umiarkowanie wymagająca, jeśli chodzi o jej uprawę. Poradzą sobie z nią nawet niezbyt doświadczenie ogrodnicy. Rajskie jabłonie poradzą sobie na każdym typie gleby, nie musi być ona też specjalnie żyzna. Jeśli jednak okaże się, że podłoże jest odkwaszone, przepuszczalne i pełne niezbędnych składników, jabłoń ozdobna będzie lepiej rosła, a także jeszcze bujniej kwitła. Drzewka są mrozoodporne, a więc nie straszne są im nawet chłodniejsze zimy. Jedynym zastrzeżeniem jest kwestia wyboru stanowiska – powinno być słoneczne. W cieniu rajska jabłoń wprawdzie przetrwa, ale będzie słabiej kwitła i owocowała. Jeśli chodzi o choroby i szkodniki, sytuacja wygląda podobnie jak u jabłoni owocowych. Najpowszechniejszym zagrożeniem jest mączniak prawdziwy i parch jabłoni.
Jak pielęgnować jabłoń ozdobną?
Jabłoń rajska bardzo często nie wymaga przycinania. Cięcie sprawdza się u odmian, które rosną bardzo mocno, w celu ograniczenia ich nadmiernego wzrostu. Pozwala także wykształcić pożądany pokrój. Warto tylko pamiętać o tym, żeby usuwać gałęzie, które są porażone chorobami lub uszkodzone. Jabłoń ozdobna wymaga też regularnego podlewania, chociaż może być ono umiarkowane. Trzeba zwracać na to uwagę zwłaszcza latem, gdy suche, upalne dni zdarzają się często. Nieskomplikowana pielęgnacja to kolejny argument za tym, żeby posadzić rajskie jabłuszka w swoim ogrodzie lub sadzie
Dlaczego warto sadzić rajskie jabłonie?
Jabłoń ozdobna to bez wątpienia roślina, która posiada niezwykłą wartość dekoracyjną. Ale to nie wszystkie jej zalety. Warto podkreślić także, że jabłoń ozdobna doskonale służy bioróżnorodności. Kwiaty, które rosną w bardzo dużej ilości, są świetnym pokarmem dla zapylających owadów. Podkreśla się także ważną rolę rośliny w przetrwaniu pszczół samotnic, które są bardzo wartościowe dla ekosystemu. Jadalne jabłka to z kolei pokarm dla ptaków i innych zwierząt. Dostępne są także zimą, co pomaga przeżyć największe mrozy.
Jabłoń ozdobna – gdzie ją posadzić?
Jabłoń ozdobna, ze względu na swoje niewielkie rozmiary, odnajdzie się właściwie w każdym miejscu w ogrodzie. Doskonale prezentuje się jako soliter. Jeśli jednak nie chcesz sadzić jej pojedynczo, to także świetnym wyborem będzie szpaler lub aleja. Rajskie jabłonie można łączyć ze sobą w obrębie gatunku lub z innymi drzewami i krzewami. Pasują do ogrodów naturalistycznych, rustykalnych, a nawet nowoczesnych i orientalnych.
Zastosowanie jabłoni ozdobnej
Jabłoń ozdobna posiada bardzo znaczące właściwości dekoracyjne. Uatrakcyjnia ogród nie tylko wiosną, ale także jesienią i zimą. Owoce, nazywane rajskimi jabłuszkami, świetnie sprawdzają się w dekoracjach florystycznych. Można robić z nich na przykład jesienne lub świąteczne stroiki. Jabłka są jadalne, chociaż na surowo niezbyt smaczne. Inaczej jednak sytuacja wygląda, jeśli chodzi o przetwory. Dżemy, marmolady, konfitury, a nawet cydr – w tych wyrobach niewielkie jabłuszka z rajskiego drzewka sprawdzą się doskonale. Cenione są także przez cukierników i chętnie kandyzowane, a następnie wykorzystywane do dekoracji tortów i ciast. Jeśli chodzi o wartości zdrowotne, owoce jabłoni ozdobnej mają właściwości przeciwzapalne, antywirusowe i przeciwwrzodowe. Odgrywają także ważną rolę w profilaktyce chorób serca, a nawet nowotworów.
Jabłoń ozdobna to roślina, która prezentuje się zjawiskowo. Jednak jest nie tylko ozdobą – pełni także ważne funkcje w ekosystemie. Dodatkowo jej uprawa zupełnie nie jest wymagająca. To wszystko sprawia, że jest to idealne drzewko do posadzenia w każdym ogrodzie.