Hodowla popularnej rośliny, jaką jest głóg szkarłatny, możliwa jest zarówno w przydomowych ogrodach, jak i na otwartych terenach miejskich. Pamiętaj, że Crataegus coccinea jest stosunkowo niewielkim drzewkiem należącym do rodziny różowatych. Jej naturalne środowisko to Ameryka Północna, choć obecnie tę roślinę spotkasz też w wielu miejscach w Polsce. Drzewo ozdobne tego typu osiąga nawet do kilku metrów wysokości i wyróżnia się biało-różowymi kwiatami.
Głóg szkarłatny – uprawa i pielęgnacja
Gatunek rośliny Crataegus coccinea, czyli głóg szkarłatny jest bardzo prosty w uprawie. Możesz go posadzić w miejscach zarówno dobrze nasłonecznionych, jak i zacienionych. Pamiętaj, że w miejscach o mniejszym dostępie do słońca drzewko znacznie gorzej kwitnie i owocuje. Zastanawiasz się, jakie gleby lubi ta roślina? To głównie podłoża żyzne, które mają odczyn delikatnie zasadowy lub zasadowy. Głóg szkarłatny jest gatunkiem kolczastej rośliny o właściwościach mrozoodpornych. Dzięki temu po jej posadzeniu może utrzymać się na zewnątrz przez cały rok.
W pierwszych latach uprawy głogu szkarłatnego, np. w glebie lekko zasadowej, koniecznie zadbaj o regularne podlewanie. Sadzonki najlepiej sadzić wiosną lub jesienią. W okresie kwitnienia stosuj nawożenie, które doskonale wpłynie na szybszy rozwój owoców i wzrost rośliny. Ogromnym walorem głogu szkarłatnego jest fakt, iż roślina ozdobna tego typu jest wysoce odporna na choroby oraz szkodniki występujące w przyrodzie. Niestety sporym ryzykiem dla rośliny jest jej przesadzanie – ta zdecydowanie nie jest odporna na takie działania.
Jak wygląda głóg szkarłatny i jakie jest jego zastosowanie?
Crataegus coccinea to roślina, która pięknie wygląda zarówno w domowych ogrodach, jak i zieleni miejskiej. Kolczaste drzewka głogu szkarłatnego bezpośrednio na pędach mają ponad 5-centymetrowe ciernie, które tracą wraz z wiekiem. Owoce głogu szkarłatnego są soczyste i smaczne, a dodatkowo cudownie pachną. Dzięki temu nadają się do spożywania na surowo lub w formie przetworów domowych np. dżemu, wina, galaretek lub kompotów. Jeśli masz możliwości, możesz też stworzyć przepyszną nalewkę z owoców głogu szkarłatnego.
Głóg szkarłatny – czy warto go posadzić w swoim ogrodzie?
Głóg szkarłatny cechuje się wysoką odpornością na choroby wszelkie rodzaju, jak np. infekcje grzybicze lub bakteryjne. Szkodniki w postaci przędziorków czy gąsienic również nie interesują się tą rośliną. Oczywiście żywopłot z głogu szkarłatnego możesz dodatkowo zabezpieczyć preparatami w postaci oprysków. Odmiana szkarłatnego drzewka Crataegus coccinea nadaje się do tworzenia przepięknych żywopłotów ochronnych, a także innych kompozycji ogrodowych. To główne aspekty, które wskazują, że warto posadzić to drzewko, chociażby dla smacznych owoców.
Roślina łatwa w uprawie gubi liście, kiedy jest posadzona na zbyt suchych i ubogich glebach. Do nasadzeń zawsze stosuj żyzne gleby oraz odpowiednie nawozy wspomagające wzrost drzewka. Zdecydowanie warto posadzić głóg szkarłatny w swoim ogrodzie np. na żywopłot. Wystarczy w tym celu regularnie go przycinać do osiągnięcia pożądanego kształtu. Postaw na piękne, dekoracyjne owoce, białe kwiaty i ciesz się pięknym ogrodem. Głóg szkarłatny wykorzystasz do wielu zastosowań np. produkcji przetworów, a zebrane owoce są także smaczne na surowo.