Jeżeli zależy ci na posiadaniu w swoim ogrodzie pięknie kwitnącej byliny, która poradzi sobie w żwirowym i skalistym podłożu bardzo możliwe, że dzwonek karpacki będzie najlepszym kandydatem do tej roli. To niewielka, ale bardzo efektowna roślina, która zachwyca przede wszystkim w swoim okresie kwitnienia. W poniższym artykule znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje na jego temat.
Dzwonek karpacki – opis i charakterystyka
Dzwonek karpacki jest wieloletnim gatunkiem endemicznym Karpat, a dokładnie krainy Siedmiogrodu. Oznacza to, że naturalnie rosnącego możesz spotkać go wyłącznie na tym obszarze. W pozostałej części świata gatunek występuje w przydomowych ogródkach, gdzie odgrywa rolę rośliny ozdobnej.
To bylina o luźnym i krzaczastym pokroju. Tworzy kępy a jej pędy wyrastają maksymalnie na 40 cm wysokości. Niektóre pędy są nagie, inne z kolei pokryte krótkimi włoskami. Czas kwitnienia przypada na okres między lipcem a wrześniem. Wówczas na łodygach pojawiają ię niezwykle urokliwe kwiaty w kolorze lazurowoniebieskim.
Popularne odmiany dzwonka karpackiego
- White Star – osiąga około 20 cm wysokości i rodzi duże, białe kwiaty;
- Isabell – ma ciemnoniebieskie i czarnktowate kwiaty;
- Blaue Clips – rodzi kwiaty w kolorze lazurowym.
Dzwonek karpacki – uprawa i wymagania
Dzwonki lubią podłoża, które są umiarkowanie wilgotne, przepuszczalne i niezagrożone okresowym zalewaniem. Dobrze, aby gleba była bogata w wapń. Rośliny tego gatunku bardzo dobrze radzą sobie na podłożach żwirowych, a nawet kamiennych. Z powodzeniem można sadzić je przy murkach albo nawet na skalniakach.
Ważnym elementem pielęgnacji tej rośliny jest nawożenie. Najlepiej wykorzystać do tego nawozy organiczne. Robimy to regularnie, ale niezbyt często mniej więcej do połowy wrześnie. Zbyt duże dawki nawozów mogą prowadzić do tego, że roślina na kolejne lato zakwitnie o wiele słabiej.
Bardzo ważnym zabiegiem jest przycinanie dzwonków tuż po zakończeniu kwitnienia. Wszystkie pędy trzeba obciąć tuż nad ziemią. Ta prosta czynność sprawi, że w kolejnym okresie wegetacji roślina ta wytworzy jeszcze więcej pąków kwiatowych o pięknej głębokiej barwie.
Dzwonek karpacki jest rośliną mrozoodporną, która nie wymaga żadnego specjalnego zabezpieczenia podczas chłodnych miesięcy. Przed okresem chłodów zaleca się przyciąć pędy i zostawić roślinę w spokoju aż do momentu, kiedy wypuści nowe pędy na wiosnę.
Dzwonek karpacki – rozmnażanie
Dzwonka karpackiego można wysiać z nasion lub rozmnożyć poprzez podział, tworząc sadzonki. Ta druga metoda jest zdecydowanie bardziej popularna i nie da się ukryć, że również znacznie prostsza. Roślinę rozmnażamy zawsze poza okresem kwitnienia, najlepiej późnym latem.
Podłoże wokół rosnącej byliny trzeba rozluźnić a następnie bardzo delikatnie wyciągnąć ją z ziemi. Najlepiej użyć do tego prostych narzędzi, takich jak widły. Wyjętą roślinę trzeba bardzo dobrze oczyścić, umyć i skrupulatnie usunąć jej chore części (jeżeli takie są). Ze zdrowych korzeni można stworzyć nową sadzonkę, po prostu odrywając fragment od rośliny macierzystej. Dzwonek karpacki ma dosyć cienkie i delikatne korzenie, dlatego nie powinno być szczególnie problematyczne zadanie. Nowopowstałą sadzonkę wkładamy do ziemi, ugniatamy i obficie podlewamy.
Wysiewanie dzwonków z nasion
Nasiona dzwonka sadzimy bezpośrednio do gleby w okresie letnim, najlepiej w czerwcu lub lipcu. Nie ma potrzeby przykrywania ich ziemią. Przy dobrym słońcu powinny wykiełkować już po kilku dniach.
Dzwonek karpacki – zastosowanie w ogrodzie
Ze względu na swoje piękne kwiaty dzwonek karpacki jest rośliną, po którą sięga wielu ogrodników. Może być prawdziwą ozdobą rabat. Gdzie dokładnie warto go sadzić i w jakich okolicznościach poradzi sobie najlepiej?
Dzwonki karpackie w ogrodzie
W przydomowym ogrodzie dzwonki mogą pełnić bardzo liczne funkcje. Ze względu na swoje zamiłowanie do chłodnej i piaszczystej gleby często bywają sadzone w charakterze ozdoby skalniaków i murków. Świetnie rosną między kamieniami, czy w szczelinach starych murów. Pojedyncze kwiaty umieszczone na pędach dodają uroku całej kompozycji.
Ze względu na wyjątkowe piękno tych roślin do tej pory wyhodowano liczne odmiany, które różnią się od siebie przede wszystkim wielkością i kolorem kwiatów. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać dla siebie najpiękniejsze odmiany i posadzić je razem, aby tworzyły kolorowe połacie w ogrodach.
To piękny i jednocześnie bardzo uniwersalny kwiat, który sprawdzi się w bardzo różnych aranżacjach. Pasuje do ogrodów leśnych i naturalistycznych. Jest charakterystyczną i bardzo efektowną ozdobą przestrzeni kamiennych i ogródków skalnych.
Dzwonki karpackie w domu
Co ciekawe, w okresie kwitnienia rośliny tego gatunku mogą sprawdzić się również w roli ozdoby domu. Uprawa dzwonka karpackiego w doniczce nie jest szczególnie trudna, wystarczy postawić go w miejscu o lekko rozproszonym świetle. Kiedy konkretny egzemplarz zakończy okres wegetacyjny powinna trafić do ziemi, w której przeczeka zimę.
Dzwonek karpacki – czy warto uprawiać tę roślinę?
Opisywany gatunek jest stosunkowo prosty i wdzięczny w uprawie. Wystarczy zapewnić mu odpowiednią glebę i odpowiednio dozować porcje nawozu. Zdecydowanie warto rozważyć uprawę tego gatunku w przypadku aranżacji ogrodów kamiennych, czy skalniaków. Trudno jednak wyobrazić sobie przestrzeń, do której dzwonek by nie pasował. To niewielka i bardzo piękna roślina, która z pewnością wprowadzi do twojego ogrodu świeżą i jednocześnie nieco tajemniczą atmosferę karpackich łąk.
Podsumowanie
Dzwonek karpacki (Campanula carpatica) to piękna roślina ogrodowa, która stanowi gatunek endemiczny w Karpatach. W Polsce nie można więc spotkać jej rosnącej dziko.