Driakiew (Scabiosa) to rodzaj zaliczany do rodziny roślin szczeciowatych (Dipsacaceae). Należy do niego około 80 gatunków. Rośliny te naturalnie pochodzą z obszarów śródziemnomorskich, ale występują w umiarkowanej strefie w Europie, zachodniej Azji, na Kaukazie i Syberii oraz w południowej i wschodniej Afryce. Czytaj dalej!
Driakiew (Scabiosa) w Polsce
W Polsce dziko rosnące, spotykane są cztery gatunki:
- driakiew gołębia (Scabiosa columbaria);
- driakiew lśniąca (Scabiosa lucida);
- driakiew kaukaska (Scabiosa caucasica);
- driakiew purpurowa (Scabiosa atropurpurea).
Te barwne, miododajne i pachnące rośliny wykorzystywane są jako rośliny ozdobne w ogrodowych i parkowych rabatach oraz we florystyce jako efektowny element roślinnych kompozycji i kwiaty cięte. W ogrodach spotyka się bylinową driakiew żółtą (Scabiosa ochroleuca) i driakiew gwiaździstą (Scabiosa stellata) o bardzo ciekawych i atrakcyjnych owocostanach.
Stanowisko i sadzenie rośliny
Są to rośliny jednoroczne, dwuletnie i byliny. Rosną zwykle na łąkach, murawach, na terenach skalistych i w widnych lasach i osiągają maksymalnie do 100 cm wysokości. Driakiew nie jest skomplikowana w sadzeniu i pielęgnacji, jednak najlepiej rośnie na stanowiskach nasłonecznionych lub lekko zacienionych i może być sadzona na podłożach skalistych. Rodzaj ten sadzi się przede wszystkim ze względu na długo utrzymujące się ozdobne walory liści i kwiatów, które doskonale komponują się z takimi roślinami jak róże i astry w ogrodowych i parkowych rabatach. Można ją również sadzić w ozdobnych donicach.
Warunki uprawy
Uprawia się ją z nasion wysiewanych pod osłonami w marcu, wcześniej jednak siewki powinny zostać przepikowane, a na miejsce stałe wysadzane w maju. Nasiona można siać wprost do gruntu w kwietniu, pamiętając jednak o zachowaniu prawidłowego odstępu, gdyż rośliny te powinny rosnąć w rozstawie 30 × 30 cm. Jeżeli nasiona wysiewane były wczesną wiosną w marcu, to rośliny powinny zakwitnąć jeszcze w tym samym roku. Jeśli jednak sadzonki pochodzą z późniejszego siewu, tj. z maja lub czerwca, zakwitną dopiero w roku następnym.
Driakiew japońska (Scabiosa japonica)
Driakiew jest odporna na dużą wilgotność i należy do roślin mrozoodpornych, które nie wymagają zimowego okrycia. Wyjątek stanowi driakiew japońska, którą należy zabezpieczyć na zimę. W okresie suszy lub przy niewielkiej ilości opadów konieczne jest podlewanie.
Rodzaje gleby odpowiednie dla tej rośliny
Kwiaty driakwi, w zależności od gatunku, przybierają barwę wpadającą w odcienie fioletu, różu, bieli, niebieskiego, żółci, a także czerwieni i są zapylane przez pszczoły, motyle i muchówki. Okres kwitnienia przypada na początek lata, aż do końca jesieni. Rośliny te preferują przepuszczalne, lekko wilgotne i umiarkowanie żyzne gleby wapienne i piaszczysto-gliniaste, o obojętnym lub lekko zasadowym odczynie.
Pielęgnacja
Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym dla tego rodzaju roślin jest wiosenne nawożenie, które polega na zastosowaniu kompostu, a także przekopaniu wierzchnich warstw grządek. Dobrze jest również wzbogacić glebę w składniki pokarmowe i sole mineralne poprzez nawożenie nawozami fosforowo-wapiennymi, co zwiększa wyrazistość barwy kwiatów. Dodatkowo, aby rośliny długo i obficie kwitły, należy je systematycznie oczyszczać z przekwitłych kwiatostanów.
Rozmnażanie
Jednoroczne gatunki tej rośliny rozmnażają się przez wysiew nasion na wiosnę, byliny zaś przez wysiew nasion jesienią, a także przez sadzonki. Na dobrym stanowisku rośliny dają też samosiew. Driakiew można też rozmnażać przez wiosenny podział kęp, a przeprowadzanie tego zabiegu co kilka lat służy odmłodzeniu starszych egzemplarzy.
Ile kosztują sadzonki?
Obecnie roślinę tę można nabyć w wielu sklepach ogrodniczych zarówno w postaci nasion, jak i w postaci sadzonek. Cena torebki nasion driakwi wynosi od 2 do 5 złotych, natomiast ceny sadzonek w zależności od gatunku wahają się od 7 do 20 złotych.
Czy driakiew jest rośliną trującą?
Roślina ta nie wykazuje żadnych właściwości trujących, a wręcz przeciwnie, wykorzystywana jest w ziołolecznictwie w walce z chorobami skóry i jako lekarstwo o uniwersalnym zastosowaniu. Ciekawostką jest to, iż dawniej korzenie driakwi gołębiej mielono, a uzyskany z tego procesu proszek używano jako puder dla dzieci i niemowląt.
Jeśli chcesz zasadzić w swoim ogrodzie lub na balkonie kolorowe kwiaty, to warto zdecydować się na driakiew. Jest łatwa w uprawie, można ją kupić niemal w każdym sklepie ogrodniczym i nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Dostępne są różnorodne gatunki w mieszanej kolorystyce. Można robić też z nich suche bukiety lub podarować w prezencie jako kwiat cięty.