Cyprysik tępołuskowy to zimnozielone wolnorosnące iglaki, pochodzące z lasów Japonii. Preferuje on ciepłe i wilgotne otoczenie, dlatego trudno jest uprawiać go na terenie Polski. Sprawdź, czy mimo wszystko jest to możliwe.

Roślina znana jako Nana Gracilis lub cyprysik tępołuskowy jest bardzo atrakcyjna estetycznie. Okazy widywane zarówno w naturze, jak i prywatnych ogrodach robią duże wrażenie, dlatego coraz więcej osób w Polsce decyduje się na sadzenie cyprysików u siebie. Jeżeli i ty masz to w planach, zapoznaj się z poniższym tekstem i dowiedz się wszystkiego o wymaganiach rośliny.

Cyprysik tępołuskowy – występowanie i opis rośliny

Cyprysik – pochodzenie i występowanie

Cyprysik tępołuskowy (łac. Chamaecyparis obtusa) jest rośliną należącą do rodziny cyprysowatych. Pochodzi z Japonii (można się na niego natknąć głównie na wyspach Honsiu, Sikoku i Kiusiu), a ponadto występuje również na Tajwanie. W większości krajów uprawia się go jako roślinę ozdobną, a na swoim naturalnym terenie ma status NT (ang. near threatened) w Czerwonej księdze gatunków zagrożonych. Oznacza to, że stanowi roślinę bliską zagrożenia wymarciem.

W Polsce cyprysik, pod postacią karłowego krzewu, może być uprawiany wyłącznie w niektórych rejonach; wynika to z jego dużej wrażliwości na mróz.

Cyprysik japoński – opis

W swojej ojczyźnie cyprysik tępołuskowy dorasta nawet do 40 m wysokości. Jednakże w naszym kraju nie przekracza on raczej 15 m. Jej roczny przyrost wynosi zaledwie kilka centymetrów (ok. 2-4, w zależności od odmiany).

Młode cyprysiki posiadają cienką i gładką korę, która z czasem staje się bruzdowata i błyszcząca. Posiada czerwono-brązową lub brunatną barwę. Gałązki cyprysiku Nana gracilis są płaskie, wachlarzykowate i pierzasto albo muszelkowato rozgałęzione. Ich wierzchołki są lekko zwisające.

Liście są zimnozielone; u siewek przybierają formę igieł, u starszych roślin natomiast są łuskowate, nakrzyżległe i luźno osadzone na pędach. Liście są ciemno lub jasnozielone, zielonoszare i złociste. Na łuskach cyprysiku znajdują się wypukłe gruczołki, które po naciśnięciu i roztarciu wydzielają specyficzny, intensywny zapach. Męskie kwiaty cyprysika japońskiego są czerwone lub żółte i ukazują się na bocznych rozgałęzieniach. Z kolei kwiaty żeńskie są kuliste i drobne. Szyszki osiągają ok. 1 cm średnicy. Początkowo są zielone, jednak z czasem, po dojrzeniu, stają się czerwonawobrązowe. Na jesień, po rozsypaniu nasion, opadają na ziemię.

Odmiany Nana Gracilis

Cyprysik tępołuskowy posiada wiele odmian, różniących się nieco między sobą wielkością oraz wyglądem łusek i pędów. Zaliczamy do nich m.in.:

  • cyprysik tępołuskowy „Crippsii”;
  • cyprysik japoński „Tsatsumi Gold”;
  • cyprysik tępołuskowy „Snowflake”;
  • cyprysik tępołuskowy „Aurea”;
  • cyprysik japoński „Kerdala”;
  • cyprysik tępołuskowy „Nana Aurea”;
  • cyprysik japoński „Tonia”;
  • cyprysik japoński „Chirimen”.

Uprawa cyprysika japońskiego

Cyprysik tępołuskowy ma dość wysokie wymagania. Konieczne jest zapewnienie mu stanowiska słonecznego, ciepłego i osłoniętego od wiatru. Najlepiej rośnie na świeżej i żyznej glebie próchniczej, o kwaśnym odczynie pH. Powinna być lekko wilgotna, gdyż roślina czuje się najlepiej w pobliżu zbiorników wodnych. Może być także uprawiana w pojemnikach i donicach, szczególnie że jest to roślina wolno rosnąca. Jej największym wrogiem są przede wszystkim susza, mróz oraz duże zanieczyszczenie powietrza.

Niewielka mrozoodporność sadzonek sprawia, że w Polsce cyprysik może rosnąć tylko na bardzo niewielkim, określonym terenie. Rozmnaża się go z nasion albo, w przypadku odmian ozdobnych, poprzez sadzonkowanie lub szczepienie.

Pielęgnacja i zastosowanie Chamaecyparis obtusa

Cyprysik tępołuskowy potrzebuje dużej ilości wody, którą należy zapewniać regularnie (w większej ilości podczas suszy). Ponadto należy pamiętać o osłonięciu rośliny przed wiatrem, szczególnie zimą.

Cyprysik japoński ma w Polsce zastosowanie głównie ozdobne. Z powodu jego niskiej tolerancji na mrozy można sadzić wyłącznie odmiany o niewielkich rozmiarach, które trochę lepiej znoszą niskie temperatury. Bardzo dobrze wyglądają w połączeniu z innymi iglakami, szczególnie na skalniakach. Najlepiej prezentuje się jednakże w ogrodach w stylu japońskim.

Cyprysik tępołuskowy – podsumowanie

Chociaż cyprysik japońskie bez wątpienia jest bardzo ładną rośliną, jego wymagania sprawiają, że nie jest w Polsce zbyt popularny. Tym, którzy zdecydują się na zasadzenie go w swoim ogrodzie, poleca się dokładne zapoznanie z zasadami uprawy i pielęgnacji rośliny; w przeciwnym razie nie przetrwa ona zbyt długo.

Zobacz także:
Archiwum: sierpień 2022