Żywopłot z tui to bardzo popularne rozwiązanie. Roślina ta dobrze znosi cięcie i może rosnąć na każdej ziemi, zwłaszcza żyznej. Jednak tuje na żywopłot nie są jedynym rozwiązaniem. Sprawdź, co posadzić zamiast tui przy ogrodzeniu!
Żywopłoty z iglaków – co posadzić zamiast tui?
Zimozielone krzewy posadzone wzdłuż granicy działki to doskonałe rozwiązanie. Popularne tuje szmaragd i brabant są łatwe w uprawie i mają małe wymagania. Jednak warto znać inne gatunki, które również nadają się do tego zastosowania. Nasadzenia z żywotnika zachodniego, cisu pospolitego i pośredniego oraz różnych gatunków jałowców pomagają uzyskać zwarty żywopłot. Są one zielone przez cały rok i również w zimie zabezpieczają posesję przed kurzem, hałasem i wzrokiem przechodniów. Należy zwrócić uwagę na to, w jakiej odległości sadzić tuje od płotu, ponieważ rosną bardzo szybko.
Drzewa nagozalążkowe wzdłuż ogrodzenia – czy można je przycinać?
Świerki, sosny i modrzewie to propozycja na żywopłot do większych ogrodów. Udają się nawet na słabszych glebach. Wysokie rośliny iglaste mogą skutecznie zacienić posesję, wymagają jednak więcej miejsca, niż najpopularniejsze krzewy. Drzewa mogą dorastać do kilku m wysokości. Trzeba je sadzić odpowiednio daleko od siatki. Wysokie gatunki można przycinać na wysokość, formować lub usuwać gałęzie znajdujące się nisko.
Co posadzić zamiast tui przy ogrodzeniu?
Do najpopularniejszych roślin, które warto wybrać do ogrodu, należą też drzewa i krzewy liściaste, jak buk i grab. Są one nieco bardziej wymagające w uprawie, ale z powodzeniem mogą być atrakcyjnym wizualnie żywopłotem. Rosną powoli, dlatego warto wybierać sadzonki o wysokości 1,5 m. Tracą one liście na zimę. Możesz też stworzyć żywopłoty formowane o wysokości około 50 cm z berberysu lub irgi.
Stwórz gęsty żywopłot, obsadzając działkę gatunkami odpornymi na mróz i mało wymagającymi. Wybór roślin żywopłotowych jest spory, więc każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Teraz już wiesz, co posadzić zamiast tui przy ogrodzeniu.
Przykuta via Wikipedia, CC BY-SA 4.0
Intro via Wikipedia, CC BY-SA 4.0