Jednym z dużych marketów, w którym znajdziesz materiały budowlane i artykuły do wyposażenia wnętrz, jest Castorama. Kwiaty również są znaczącą częścią oferty tego sklepu. Czy warto kupować rośliny doniczkowe w Castoramie?

O roślinach z marketów krążą różne opinie. Niektórzy entuzjaści ogrodnictwa uważają, że w marketach takich jak Castorama kwiaty nie są należycie utrzymywane i dlatego należy unikać zakupów w tego typu sklepach, ale czy słusznie? Dostępne tam rośliny doniczkowe przykuwają uwagę niską ceną i różnorodnością. Czy zatem warto dać się skusić? Sprawdź!

Zakupy w Castoramie – kwiaty doniczkowe i ich kondycja

Czy rzeczywiście rośliny doniczkowe w marketach takich jak Castorama są w złej kondycji? Można założyć, że pracownicy dużych sieci nie mają tyle czasu na dbanie o rośliny, ile osoby pracujące w centrach ogrodniczych. Skutkuje to tym, że istnieje ryzyko, że trafisz na kwiaty przelane, dotknięte chorobą lub w inny sposób zaniedbane. Jednak jeśli na zakupy masz dość czasu, możesz uważnie przyjrzeć się dostępnym w Castoramie roślinom doniczkowym, które cię interesują i sprawdzić ich stan. Jeśli zrobisz to dokładnie, unikniesz przykrych niespodzianek.

Jak sprawdzić stan rośliny doniczkowej w Castoramie?

Nie wiesz, na co zwracać uwagę, kontrolując kondycję roślin, kiedy kupujesz je w Castoramie? Kwiaty z różnych gatunków dotykają inne choroby, ale niektóre ich objawy są podobne. Oto często występujące problemy z roślinami spotykanymi w marketach:

  • brązowe plamy na liściach – często wskazują na chorobę grzybową, której może być trudno pozbyć się w domu;
  • zwinięte liście – to objaw przesuszenia lub przelania rośliny – może być ona nie do odratowania;
  • biały osad przypominający strzępki wełny na liściach i pędach kwiatu doniczkowego – wskazuje na występowanie wełnowca, czyli pasożyta, którego oczywiście nie warto zabierać razem z rośliną do domu;
  • drobne pajęczynki pomiędzy pędami rośliny – to niekoniecznie wytwór pająka, który nie jest niebezpieczny dla kwiatów, ale raczej przędziorka, czyli kolejnego groźnego pasożyta;
  • drobne, czarne muszki na roślinach – to ziemiórki, których dorosła forma jest co prawda nieszkodliwa, ale może świadczyć o obecności w doniczkach larw, które podgryzają korzenie kwiatów.

Jeśli zauważysz na roślinie doniczkowej lub dostępnych w Castoramie kwiatach jakikolwiek z powyższych objawów choroby lub pasożytów, powinieneś zostawić okaz w sklepie. Nie warto też kupować bezpośrednich sąsiadów z półki chorych kwiatów, ponieważ mogą być już zarażone, choć jeszcze bez wyraźnych objawów.

Castorama – kwiaty doniczkowe w zależności od sezonu

Zmiany w ofercie Castoramy dotyczącej roślin doniczkowych są oczywiście sezonowe, ale nawet w zimie można trafić na ciekawe okazy. Z robieniem zakupów o tej porze roku trzeba jednak uważać. Znajdziesz wtedy rośliny pokojowe o egzotycznym pochodzeniu, które często są bardzo wrażliwe na niskie temperatury. Znalazłeś idealny skrzydłokwiat? Postaraj się zapewnić mu choć podstawową izolację, kiedy będziesz przenosić go do samochodu. Nawet krótka ekspozycja na zimno może doprowadzić do jego obumarcia, natomiast dłuższa to już pewna droga do zabicia rośliny.

Kiedy szukać nowych ofert?

Na zmianę oferty Castoramy dotyczącej kwiatów można liczyć 2 razy w miesiącu, ponieważ 2 razy zmienia się też gazetka. Wymianie nie ulega oczywiście całe ekspozycja, ale często można liczyć na ciekawe nowości. W maju sezon na upiększanie balkonów trwa w pełni, a zatem można liczyć na atrakcyjne oferty dotyczące np. pelargonii przygotowane przez Castoramę. Kwiaty balkonowe to nie wszystko, ponieważ wiele dla siebie znajdą też osoby pielęgnujące ogródki. W sieciówce kupisz nie tylko rośliny do sadzenia w gruncie, lecz także narzędzia do ich pielęgnacji czy akcesoria ozdobne – np. lampki solarne.

Castorama – kwiaty i rośliny doniczkowe – podsumowanie

Jeśli będziesz robić zakupy w Castoramie, kwiatom i innym roślinom także możesz tam poświęcić nieco uwagi. Oprócz dużego działu z roślinami pokojowymi znajdziesz też zewnętrzny ogródek i szeroki wybór akcesoriów do pielęgnacji zieleni. Ceny, jak przystało na dużą sieciówkę, są atrakcyjne. Wydaje się, że warto wybrać się do tego marketu, zwłaszcza jeśli masz ograniczony budżet na ogrodnicze wydatki. Jeśli będziesz patrzył na kwiaty z uwagą, z pewnością unikniesz przykrych niespodzianek, np. w postaci chorych roślin.

Zobacz także: