Brugmansia to roślina wieloletnia z rodziny psiankowatych, obejmuje 6 gatunków i 4 mieszańce występujące w południowoamerykańskich Andach, gdzie zasiedlają lasy tropikalne. Nazywana jest też „trąbami anielskimi” ze względu na duże kwiaty w kształcie trąb.

Jest to roślina psychoaktywna. W Ameryce Południowej liście i nasiona wykorzystywane są przez szamanów ze względu na działanie halucynogenne. Mimo tego Brugmansia to imponująca roślina, która przykuwa uwagę swoim nietypowym wyglądem. Warto jednak pamiętać, aby dzieci i zwierzęta nie miały dostępu do brugmansji, ze względu na jej toksyczne działanie. Czytaj dalej!

Brugmansia – charakterystyka

Brugmansia to krzew osiągający maksymalnie wysokość do 4 m o bezwonnych, długich, nawet do 30 cm, trąbkowych kwiatach w kolorze białokremowym. Cała roślina jest trująca i nie należy jej spożywać. Dostępne są też odmiany o kwiatach białych, żółtych, łososiowych i pomarańczowych, osiągające wielkość od 20 do 50 cm. Niektóre odmiany mają pokrój krzaczasty. Zdarza się, że jest nazywana daturą lub bieluniem, ale warto pamiętać, że to nieprawidłowe nazewnictwo.

Liście

Ogonkowe, przeważnie jajowate, o długości 15–25 cm. U małych roślin liście są ząbkowane. Ulewne deszcze szybko je niszczą.

Kwiaty

Bardzo duże, 5-krotne, zwisające, o długości do 30 cm, wyrastające pojedynczo z kątów liściowych. Okrywa kwiatowa podwójna, kielich rurkowaty, 5-klapowy lub pochwiasty. Korona kwiatu biała, różowa, czerwona, zielonkawa lub żółta, trąbkowata, z 5-ząbkowatymi wierzchołkami wywiniętymi do tyłu. Pręciki niekiedy kolankowate równe, o równowąskich główkach osadzonych u nasady. Rozszerzona dolna część słupka kwiatowego, dwukomorowa.

Owoce

Zdrewniała, gładka, wydłużona lub okrągła, nieuzbrojona torebka.

Najpopularniejsze gatunki

  • Brugmansia suaveolens – ma cudowne i słodko pachnące kwiaty, które występują w kolorze żółtym, białym, różowym lub kremowym, mierzy od 3 do 5 m wysokości;
  • Brugmansia aurea – kwiaty tego gatunku są kremowe lub bladożółte, osiąga nawet do 6 m wysokości;
  • Brugmansia insignis – jest to międzygatunkowy mieszaniec, który osiąga maksymalnie 3 m, a kwiaty posiada w kolorze białym;
  • Brugmansia candida – również jest mieszańcem międzygatunkowym, ma białe kwiaty (czasem też kremowe lub lekko różowe), które intensywnie pachną wieczorami, a cała roślina osiąga do 4,5 m wysokości;
  • Brugmansia sanguinea – jeden z większych gatunków brugmansji, gdyż może mierzyć nawet 12 m, pomarańczowe kwiaty mają żółte unerwienie.

Stanowisko i uprawa brugmansji

Roślina wrażliwa na mróz i należy ją zimować w pomieszczeniach. Najlepiej rośnie na stanowiskach osłoniętych, nasłonecznionych, gdzie zakwita najbardziej obficie. Znosi doskonale letnie upały i ostre słońce, pod warunkiem stałej wilgotności podłoża. Brugmansia rośnie najlepiej na zasobnych żyznych glebach o średniej wilgotności. Można ją uprawiać w podłożach dla roślin balkonowych z domieszką piasku lub drobnego żwiru i na osłoniętych stanowiskach ze względu na dużą wrażliwość kwiatów i pędów na wiatr.

Brugmansja – choroby

Atakowana jest głównie przez mączliki szklarniowe, przędziorki, wciornastki i ślimaki. Aby ograniczyć ilość szkodników, należy spryskać spodnią stronę liści wywarem z czosnku, wrotyczu, bylicy piołun lub czystą wodą. Wilgoć ogranicza występowanie tych szkodników. Najbardziej trzeba uważać na ślimaki nagie, ponieważ lubują się w liściach tej rośliny.

Zastosowanie

Pięknie prezentuje się na balkonach i tarasach, gdy miną ostatnie przymrozki, zwłaszcza w pochmurny dzień. To roślina doniczkowa, która tworzy piękną ozdobę przy altanie. Jest dostosowana do życia w naszym klimacie, więc warto posadzić brugmansje w swoim kąciku roślinnym.

Pielęgnacja „anielskich trąb”

Wymagają obfitego nawożenia, średnio co 4 dni, i systematycznego podlewania i nawadniania. Wykazują duże zapotrzebowanie na wodę i składniki pokarmowe. Dla utrzymania rośliny w pożądanym kształcie należy je późną zimą przycinać. W godzinach okołopołudniowych nie powinny być wystawiane na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, bo wówczas szybko więdną, a na koniec sezonu tracą liście.

Rozmnażanie tego kwiatu

Rozmnażanie jest proste – nowe rośliny możemy uzyskać przez wysiew nasion i z sadzonek. Nasiona należy wysiewać w lutym lub marcu do pojedynczych pojemników. Przed siewem nasiona przez 24 godziny moczyć w letniej wodzie. Chore lub suche przycinać do zielonego, czyli do zdrowego miejsca.

Podsumowanie

Brugmansia to popularna roślina ozdobna ze względu na atrakcyjne pachnące kwiaty. W uprawie spotyka się różne gatunki i mieszańce. Wyrastają do kolosalnych wielkości. Przybierają postać dorodnych krzewów lub drzewek. Kwiaty otwierają się w pełni dopiero późnym popołudniem, wtedy też roztaczają przyjemny słodki zapach. Są idealne do kącików wypoczynkowych. Pomimo tego, iż głównie jest to roślina ogrodowa sadzona w ziemi, to pięknie prezentuje się też w donicy.

Zobacz także:
Archiwum: czerwiec 2022