Brugmansia to roślina wieloletnia z rodziny psiankowatych, obejmuje 6 gatunków i 4 mieszańce występujące w południowoamerykańskich Andach, gdzie zasiedlają lasy tropikalne. Nazywana jest też „trąbami anielskimi” ze względu na duże kwiaty w kształcie trąb.
Jest to roślina psychoaktywna. W Ameryce Południowej liście i nasiona wykorzystywane są przez szamanów ze względu na działanie halucynogenne. Mimo tego Brugmansia to imponująca roślina, która przykuwa uwagę swoim nietypowym wyglądem. Warto jednak pamiętać, aby dzieci i zwierzęta nie miały dostępu do brugmansji, ze względu na jej toksyczne działanie. Czytaj dalej!
Brugmansia – charakterystyka
Brugmansia to krzew osiągający maksymalnie wysokość do 4 m o bezwonnych, długich, nawet do 30 cm, trąbkowych kwiatach w kolorze białokremowym. Cała roślina jest trująca i nie należy jej spożywać. Dostępne są też odmiany o kwiatach białych, żółtych, łososiowych i pomarańczowych, osiągające wielkość od 20 do 50 cm. Niektóre odmiany mają pokrój krzaczasty. Nazywana jest też daturą lub bieluniem, w zależności od rodzaju.
Liście
Ogonkowe, przeważnie jajowate, o długości 15–25 cm. U małych roślin liście są ząbkowane. Ulewne deszcze szybko je niszczą.
Kwiaty
Bardzo duże, 5-krotne, zwisające, o długości do 30 cm, wyrastające pojedynczo z kątów liściowych. Okrywa kwiatowa podwójna, kielich rurkowaty, 5-klapowy lub pochwiasty. Korona kwiatu biała, różowa, czerwona, zielonkawa lub żółta, trąbkowata, z 5-ząbkowatymi wierzchołkami wywiniętymi do tyłu. Pręciki niekiedy kolankowate równe, o równowąskich główkach osadzonych u nasady. Rozszerzona dolna część słupka kwiatowego, dwukomorowa.
Owoce
Zdrewniała, gładka, wydłużona lub okrągła, nieuzbrojona torebka.
Najpopularniejsze gatunki
- Brugmansia suaveolens – ma cudowne i słodko pachnące kwiaty, które występują w kolorze żółtym, białym, różowym lub kremowym, mierzy od 3 do 5 m wysokości;
- Brugmansia aurea – kwiaty tego gatunku są kremowe lub bladożółte, osiąga nawet do 6 m wysokości;
- Brugmansia insignis – jest to międzygatunkowy mieszaniec, który osiąga maksymalnie 3 m, a kwiaty posiada w kolorze białym;
- Brugmansia candida – również jest mieszańcem międzygatunkowym, ma białe kwiaty (czasem też kremowe lub lekko różowe), które intensywnie pachną wieczorami, a cała roślina osiąga do 4,5 m wysokości;
- Brugmansia sanguinea – jeden z większych gatunków brugmansji, gdyż może mierzyć nawet 12 m, pomarańczowe kwiaty mają żółte unerwienie.
Stanowisko i uprawa brugmansji
Roślina wrażliwa na mróz i należy ją zimować w pomieszczeniach. Najlepiej rośnie na stanowiskach osłoniętych, nasłonecznionych, gdzie zakwita najbardziej obficie. Znosi doskonale letnie upały i ostre słońce, pod warunkiem stałej wilgotności podłoża. Brugmansia rośnie najlepiej na zasobnych żyznych glebach o średniej wilgotności. Można ją uprawiać w podłożach dla roślin balkonowych z domieszką piasku lub drobnego żwiru i na osłoniętych stanowiskach ze względu na dużą wrażliwość kwiatów i pędów na wiatr.
Brugmansja – choroby
Atakowana jest głównie przez mączliki szklarniowe, przędziorki, wciornastki i ślimaki. Aby ograniczyć ilość szkodników, należy spryskać spodnią stronę liści wywarem z czosnku, wrotyczu, bylicy piołun lub czystą wodą. Wilgoć ogranicza występowanie tych szkodników. Najbardziej trzeba uważać na ślimaki nagie, ponieważ lubują się w liściach tej rośliny.
Zastosowanie
Pięknie prezentuje się na balkonach i tarasach, gdy miną ostatnie przymrozki, zwłaszcza w pochmurny dzień. Datura to roślina doniczkowa, która tworzy piękną ozdobę przy altanie. Jest dostosowana do życia w naszym klimacie, więc warto posadzić brugmansje w swoim kąciku roślinnym.
Pielęgnacja „anielskich trąb”
Wymagają obfitego nawożenia, średnio co 4 dni, i systematycznego podlewania i nawadniania. Wykazują duże zapotrzebowanie na wodę i składniki pokarmowe. Dla utrzymania rośliny w pożądanym kształcie należy je późną zimą przycinać. W godzinach okołopołudniowych nie powinny być wystawiane na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, bo wówczas szybko więdną, a na koniec sezonu tracą liście.
Rozmnażanie tego kwiatu
Rozmnażanie jest proste – nowe rośliny możemy uzyskać przez wysiew nasion i z sadzonek. Nasiona należy wysiewać w lutym lub marcu do pojedynczych pojemników. Przed siewem nasiona przez 24 godziny moczyć w letniej wodzie. Chore lub suche przycinać do zielonego, czyli do zdrowego miejsca.
Podsumowanie
Brugmansia to popularna roślina ozdobna ze względu na atrakcyjne pachnące kwiaty. W uprawie spotyka się różne gatunki i mieszańce. Wyrastają do kolosalnych wielkości. Przybierają postać dorodnych krzewów lub drzewek. Kwiaty otwierają się w pełni dopiero późnym popołudniem, wtedy też roztaczają przyjemny słodki zapach. Są idealne do kącików wypoczynkowych. Pomimo tego, iż głównie jest to roślina ogrodowa sadzona w ziemi, to pięknie prezentuje się też w donicy.
Zobacz także:- Zawilec mieszańcowy – pięknie kwitnąca roślina. Sprawdź, którą odmianę wybrać!
- Jak wygląda kłosowiec fenkułowy? Uprawa, rozmnażanie, gatunki i odmiany kłosowca
- Kleome ciernista – co to za kwiat? Jak wyglądają nasiona i uprawa tej rośliny?
- Narcyz żonkil – sadzenie, uprawa i pielęgnacja kwiatu wyrastającego z cebuli
- Groszek pachnący – delikatne pnącze o kolorowych i wonnych kwiatach na taras, balkon i do ogrodu
- Amsonia – intrygujący kwiat ozdobny