Bożykwiat Meada (Dodecatheon meadia)to ładny kwiat o oryginalnym wyglądzie, który z pewnością zadowoli osoby ceniące rośliny ze względów wizualnych. Jest to dekoracyjna bylina, którą można zaliczyć do mniej wymagających. Jak wygląda ta roślina ozdobna, jakie są zasady jej pielęgnacji i co jeszcze warto o niej wiedzieć? Przeczytaj, by poznać odpowiedzi!

Bożykwiat Meada – wygląd

Dedecatheon meadia to filigranowa roślina, dorastająca do wysokości 30- 50 cm. Charakteryzuje się kępiastym pokrojem, zielonymi liści oraz kwiatostanem o różnorodnej barwie, najczęściej w odcieniach bieli, różu i fioletu. Roślina ta pochodzi z terenów Ameryki Północnej i należy do rodziny pierwiosnkowatych. Rośnie w kępach, a jej kwiaty mają silnie wywinięte do tyłu płatki korony, przypominając nieco kwiaty cyklamena.

Bożykwiat – uprawa

Bylina najlepiej czuje się na glebach umiarkowanie wilgotnych, żyznych i próchniczych, które utrzymują wilgoć nawet do końca wiosny. Sadzonki najszybciej przyjmują się na podłożu o odczynie lekko kwaśnym. Najlepiej sadzić je na stanowiskach półcienistych, choć mogą być też ciepłe i słoneczne. Dobrym miejscem są również tereny skalne, okazuje się bowiem, że zarówno kwiaty białe, jak i pozostałe odcienie doskonale sprawdzają się jako elementy dekoracyjne ogrodowych skalniaków.

Bożykwiat meada – pielęgnacja

Meada Dodecatheon to kwiat wrażliwy na zalewanie wodą. W przypadku nadmiernego nawodnienia może popaść w stan wegetacji, charakteryzujący się więdnięciem liści oraz rozwojem chorób grzybowych. W klimacie polskim jest wystarczająco mrozoodporny, aczkolwiek w chłodniejszych rejonach zaleca się go okrywać. Bożykwiat meada można pielęgnować nawozami organicznymi, które wzbogacają glebę w składniki organiczne i zwiększają zawartość próchnicy. W okresach bezdeszczowych trzeba roślinę podlewać. Należy uważać na mszyce, które lubią ją atakować.

Zastosowanie Bożykwiatu

Bożykwiat meada ogrodowy można wykorzystać do tworzenia rabat w lekko zacienionych miejscach, najlepiej w sąsiedztwie innych bylin, z którymi kwiat bardzo dobrze się prezentuje. Roślina ta dobrze czuje się w towarzystwie paproci a jej białe kwiaty zapewniają ciekawy efekt ozdobny nie tylko w ogrodzie. Charakterystyczna rozeta bożykwiatu nada się do terenów parkowych, naturalistycznych oraz leśnych. Jeżeli interesuje nas tworzenie nasadzeń, należy pamiętać o tym, że roślina po kilku tygodniach zamiera, a puste miejsca trzeba zapełnić innym gatunkiem kwiatu. Bylina ta dość dobrze rośnie także w środowisku lekko wodnym, na przykład w pobliżu strumyków, oczek wodnych czy stawów. Cięte kwiaty zebrane świetnie sprawdzą się w domowych salonach czy lokalach publicznych. Różowe kwiaty byliny to malownicze dekoracje, które na pewno poprawią atmosferę każdego miejsca.

Kiedy kwitnie Bożykwiat?

Okres kwitnięcia byliny nie jest długi. Następuje głównie od maja do czerwca, dlatego trzeba wybrać odpowiedni moment na zasianie kwiatu. Najlepiej jest robić to w kwietniu, już po okresie przymrozków. Bożykwiat można sadzić nie tylko w ogrodach, ale też w doniczkach lub odpowiednich naczyniach, trzymając je najlepiej na balkonie lub tarasie. Trzeba pamiętać o tym, aby nie stawiać bożykwiatu w miejscu całkiem zacienionym, gdyż potrzebuje on pewnych ilości słońca.

Bożykwiat – dodatkowe porady

Bożykwiat meada jest bardzo wdzięczną byliną, która wymaga szczególnych warunków uprawnych. Jest to kwiat, który może pełnić rolę ozdobną i często wykorzystywany jest jako element dekoracji ogrodowych skalniaków. Jeżeli chcemy postawić na uprawę tej rośliny, bardzo ważne jest, aby stosować się do wszelkich zaleceń, związanych z jej uprawą. Trzeba pamiętać także o krótkim okresie kwitnienia oraz o tym, że roślina szybko zasycha, znikając z powierzchni ziemi. Cena jednej sztuki byliny to koszt ok. 6-7 złotych.

Bożykwiat – podsumowanie

Bożykwiat to ciekawa roślinka, którą warto zasadzić s swoim ogrodzie, zwłaszcza jeżeli zależy nam na ozdobieniu go ładnymi kwiatami. Poznając zasady uprawy tej byliny oraz zalecenia, dotyczące pielęgnacji, można uzyskać dobre efekty i cieszyć się pięknymi, różnobarwnymi kwiatostanami, które świetnie zaprezentują się na tle innych podobnych roślinek.

Zobacz także:
Archiwum: sierpień 2022