Bodziszek cuchnący (Geranium robertianum) to bardzo pospolita roślina z rodziny bodziszkowatych. Ma ogromne znaczenie w medycynie ludowej, jednak rzadko jest uprawiana w ogrodach. Poznaj ją bliżej!
Bodziszki to rośliny chętnie wybierane do ogrodów. Gatunki takie jak czerwony, łąkowy, czy himalajski są łatwe w uprawie i urodziwe. Bodziszek cuchnący wyłamuje się z grupy swoich popularnych kuzynów. Wszystko ze względu na specyficzny zapach, który wielu osobom kojarzy się z odorem pluskiew. Mimo tak niekorzystnego PR-u ziele bodziszka do dzisiaj jest bardzo cenione w medycynie naturalnej.
Bodziszek cuchnący – charakterystyka
Bodziszek to niewielka roślina dwuletnia, której pokój i wysokość z reguły nie przekraczają 40 cm. Łodyga jest owłosiona, wzniesiona i rozgałęziona o różowawym odcieniu. Na jej końcach osadzone są niewielkie karminowe kwiatki o odwrotnie jajowatych płatkach. Roślina kwitnie w okresie między majem a wrześniem. Roślina owocuje w postaci gładkiej rozłupki.
Ziele bodziszka cuchnącego ma ogromne znaczenie w medycynie ludowej. Dzisiejsze badania udowodniły, że jego skład jest bogaty w cenne składniki odżywcze, olejki eteryczne i wole mineralne. Na polskich wsiach spotkamy wiele ludowych nazw dla tej rośliny (np. bociani nosek, pychawiec czy ziele łaski bożej), co tylko potwierdza fakt, że jest ona obecna w naszej kulturze od wieków.
Bodziszek cuchnący w ogrodzie. Czy warto?
Spokrewnione z pelargoniami bodziszki (Geranium) są chętnie wysiewanymi w ogrodach roślinami ozdobnymi. Omawiany gatunek raczej wyłamuje się z tego schematu. Najczęściej rośnie w lasach i zaroślach, zdecydowanie rzadziej uprawiany jest w ogrodach.
Jeżeli nie przeszkadza ci jego zapach, nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby potraktować bodziszka cuchnącego jako oryginalną roślinę ozdobną. Jego wymagania nie są wysokie. Dobrze znosi zarówno suszę, jak i mróz. Poradzi sobie na różnych rodzajach podłoża, nie przepada jednak za glebą nadmiernie wilgotną. Najlepiej sprawdzi się ta przepuszczalna, zasilana od czasu do czasu kompostem.
Zastosowanie bodziszka cuchnącego
Bodziszek cuchnący uznawany jest za cielę lekarskie, stosowane przy bardzo różnych dolegliwościach. Dzisiaj wiemy, że ta roślina zawiera w sobie tak cenne składniki, jak:
- kwas jabłkowy,
- kwas cytrynowy,
- witamina C,
- garbniki;
- flawonoidy,
- kwasy fenolowe,
- geranina.
Ziele to ma bardzo szerokie zastosowanie przeciwzapalne. Stosuje się je zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Działa łagodząco na układ pokarmowy, wspiera pracę nerek i pęcherza i wspomaga leczenie górnych dróg oddechowych. Zewnętrznie okłady z ziela bodziszka stosowano na odleżyny, choroby powiek i spojówek oraz w różnego rodzaju stanach zapalnych.
Omawiany gatunek rośliny ma bardzo duże znaczenie dla medycyny ludowej oraz ziołolecznictwa. Do dzisiaj napary z bodziszka cuchnącego stosowane są wspomagająco w wielu schorzeniach i problemach.