Begonia gości w naszych domach, ale również na balkonach i tarasach. Jeśli roślina jest na zewnątrz, zadbać musisz o jej przezimowanie. Na twoim celowniku jest begonia bulwiasta? Zimowanie to zagadnienie, które musisz koniecznie zgłębić.
W Polsce szczególnie popularne są begonia bulwiasta oraz begonia stale kwitnąca. Ta druga to roślina jednoroczna, której się nie zimuje. Pierwsza natomiast odpowiednio zabezpieczona na zimę może w kolejnym sezonie ponownie obsypać się kwiatami. Żeby tak się stało, trzeba wiedzieć, jakie kroki przedsięwziąć. Interesuję cię begonia bulwiasta? Zimowanie rośliny jest kluczowym zabiegiem pielęgnacyjnym.
Begonia bulwiasta – pielęgnacja i podlewanie
Begonia nie ma dużych wymagań glebowych. Trzeba ją regularnie podlewać. Lubi nasłonecznione stanowiska. Odpowiednio pielęgnowana odwdzięczy się pięknymi, dużymi kwiatami. Co jednak ważne, może powtórzyć to również w kolejnych sezonach, ale tylko pod warunkiem, jeśli zostanie odpowiednio przezimowana. Uda się to jedynie w przypadku zdrowych okazów – bez chorób, widocznych uszkodzeń, plamek oraz gnicia. Bulwy begonii w dobrym stanie powinny bez problemu przetrwać zimę. Oczywiście wtedy, gdy zapewnisz im odpowiednie warunki.
Kiedy rozpocząć zimowanie begonii?
Można bez większych problemów przezimować begonię, ale pod warunkiem, że zrobi się to zgodnie ze sztuką. Przede wszystkim rośliny powinny być zabrane z tarasu lub balkonu zaraz po pierwszych przymrozkach, czyli na przełomie października i listopada. Następnie wyjęte z doniczek lub skrzynek, a następnie odpowiednio przygotowane.
Po wyjęciu roślin z ziemi najlepiej odłożyć je w suchym miejscu. Podeschnięte pędy, łodygi oraz liście powinny bez problemu dać się oddzielić od bulwy. Oczyszczenie begonii ze starej ziemi jest zabiegiem kluczowym. Wtedy będziesz też w stanie ocenić jej stan. Jeśli wszystko jest dobrze, tak przygotowana bulwa będzie nadawała się do zimowania.
Begonia bulwiasta – zimowanie. W jakich warunkach przezimować roślinę?
Tak przygotowaną begonię przechowuj w skrzyniach. Bulwy powinny być zadołowane w suchym torfie lub piasku. Temperatura otoczenia powinna mieć od 5 do 10 stopni Celsjusza. Zimowanie begonii bulwiastej może więc odbywać się w takich pomieszczeniach jak piwnica lub garaż. Nie trzeba doprowadzać do wnętrza światła, natomiast ważne jest, żeby było w nim sucho. Temperatura, nawet podczas najmocniejszych mrozów, nie może również spaść poniżej zera, ponieważ oznaczałoby to przemrożenie wcześniej przygotowanych do zimowania bulw.
W takim stanie rośliny powinny przeleżeć do lutego. Wtedy rozpoczyna się proces pędzenia bulw begonii, który należy przeprowadzić w temperaturze około 18 stopni Celsjusza. Bulwy należy ułożyć ciasno, jedna obok drugiej. Ważne, żeby część rośliny ze spoczywającymi oczkami skierowana była do góry. Następnie wszystkie bulwy przysypać należy mieszanką torfu oraz piasku (stosunek 1:1). Odstawić i przechować w jasnym miejscu.
Gdy pierwsze pędy będą miały około 10 cm, można rozpocząć proces rozsadzania bulw do doniczek – każda do osobnej. Na zewnątrz begonie powinny trafić po ustąpieniu przymrozków i ustabilizowaniu się pogody. Zwykle następuje to w maju. Wtedy można już wyjąć begonie z tymczasowych, małych doniczek i umieścić je w odpowiednio przygotowanych stanowiskach na balkonie lub tarasie – donicach, skrzyniach itp. Jeśli wszystko zostało przeprowadzone zgodnie ze sztuką, za kilka tygodni rośliny zaczną kwitnąć.
Uprawianie, a następnie przechowywanie begonii bulwiastych – pięknych kwiatów ozdobnych – nie należy do zadań specjalnie skomplikowanych. Szczególnie w okresie kwitnienia, ponieważ należy skupiać się przede wszystkim na ich podlewaniu. Jeśli na twoim balkonie pojawiła się begonia bulwiasta, zimowanie będzie największym wyzwaniem w całym procesie pielęgnacji. Opisany wyżej proces wymaga określonej wiedzy, ale również wyczucia. Przemrożenie bulw jest niestety realnym scenariuszem, dlatego zaleca się dużą rozwagę. Najważniejsze jest znalezienie wnętrza, w którym panuje odpowiednia dla roślin temperatura. Problemem pojawia się wtedy, gdy nie ma się takowego do dyspozycji.