Bazylia pospolita to wonne zioło, stosowane jako przyprawa. Z powodzeniem można je sadzić oraz przechowywać w domu. Zastanawiasz się, jak ją uprawiać i pielęgnować? Sprawdź nasze rady!
Bazylia wonna, bywa nazywana także bazylią właściwą. Jej świeże liście charakteryzują się intensywnym aromatem, który z powodzeniem wykorzystywany jest w kuchni, zwłaszcza włoskiej. Liście bazylii można także suszyć, stosować do sosów i makaronów. Bazylia pospolita jest w pełni jadalna, sporadycznie kwitnie i świetnie radzi sobie w uprawie doniczkowej. Bazylia zawiera olejki eteryczne, których aromat oraz właściwości prozdrowotne są znane od starożytności.
Skąd pochodzi bazylia pospolita?
Bazylia pospolita jest jednym z najbardziej popularnych ziół. Bez trudu można uprawiać ją zarówno w doniczkach, jak i w ogrodzie. Doskonale sprawdza się jako przyprawa w kuchni, a także jako rustykalny i bardzo praktyczny dodatek.
Ze względu na skojarzenia z kuchnią włoską, wiele osób sądzi, że bazylia pochodzi z terenów Morza Śródziemnego.
Niemniej jednak pierwsze informacje na temat tej rośliny pochodzą z Indii. Następnie przywędrowała do Egiptu, a w późniejszym czasie do Grecji oraz Rzymu. Jej nazwa wywodzi się od greckiego basileus, oznaczającego w dosłownym tłumaczeniu króla.
Bazylię poświęca się patronce ogrodników, świętej Annie. Czasem bywa nazywana także zielem świętego Józefa.
Jakie są popularne odmiany bazylii?
Bazylia jest rośliną występującą w ponad 150 odmianach. Niemniej jednak jednymi z najbardziej popularnych są odmiana pospolita oraz miniturowa. Ciekawym urozmaiceniem jest także bazylia cytrynowa oraz cynamonowa. Ich interesujący aromat stanowi doskonałe uzupełnienie stonowanych smakowo potraw.
Rzadko spotykaną bazylią jest natomiast odmiana czerwona. Choć smak i aromat jest dość standardowy, od bazylii pospolitej odróżniają ją zabarwione na bordowo liście. Ze względu na lekko korzenny posmak, może być stosowana do wypieków. Używana we Włoszech do przygotowywania potraw regionalnych.
Czy bazylia pospolita jest podatna na choroby?
Bazylia pospolita jest rośliną mało odporną na mróz, upał w okresie zimowych oraz szereg innych czynników atmosferycznych, Niemniej jednak choroby pojawiają się bardzo rzadko.
Jeśli już coś zaatakuje bazylię, prawdopodobnie trzeba będzie ją wyrzucić. To roślina jadalna, której nie można opryskiwać żadnymi środkami chemicznej ochrony roślin.
Podobnie kwestia wygląda po zaatakowaniu bazylii przez szkodniki. Jedynie wyrzucenie całej rośliny jest rozwiązaniem. W przeciwnym wypadku choroba lub np. mączniaki rozniosą się na inne rośliny w domu lub ogrodzie.
Jak stosować Ocimum basilicum w kuchni?
W Polsce bazylia najczęściej wykorzystywana jest podczas gotowania. Rzadko stosuje się w formie rośliny ozdobnej lub do celów leczniczych.
Z powodzeniem można dodawać ją na surowo do różnorodnych potraw. Zarówno sosów i makaronów obecnych w kuchni włoskiej, jak i do letnich sałatek czy koktajli. W połączeniu z serem, orzechami oraz oliwą można w kilka minut uzyskać bardzo aromatyczne pesto.
Bazylia doskonale się suszy i zyskuje dodatkową głębię aromatu oraz smaku. Mimo licznych właściwości leczniczych bazylii większość osób nie musi obawiać się jej przedawkowania czy odczuwania negatywnych skutków spożycia.
Jedynie w przypadku zaburzeń krzepliwości krwi warto ograniczyć bazylię.
Jakie właściwości lecznicze ma bazylia?
Bazylia pospolita, nazywana także bazyliszkiem i bazylkiem ogrodowym charakteryzuje się nie tylko pysznym smakiem i intensywnym aromatem, lecz także szeregiem właściwości leczniczych.
Roślina ta wpływa przede wszystkim na układ trawienny oraz nerwowy. Wykazuje działanie przeciwdepresyjne oraz uspokajające. Dodatkowo poprawia trawienie oraz działa wspomagająco w procesie wytwarzania soków trawiennych.
Napar z bazylii ma właściwości odkażające. Stosując ją zewnętrznie, wykazuje działanie przeciwobrzękowe. Działa także rozkurczowo oraz moczopędnie. Zmniejsza wzdęcia oraz pozytywnie wpływa na osoby borykające się z bezsennością.
Jak przebiega rozmnażanie bazylia pospolita?
Bazylia pospolita jest rośliną bardzo prostą do rozmnażania. Bez trudu można rozdzielić nawet sadzonki kupione za kilka złotych w markecie. Pierwszym krokiem jest przycięcie pędów bazylii, tak aby zlikwidować najbardziej rozbudowane fragmenty.
Następnie należy wyjąć całą roślinę z doniczki, starając się nie dotykać liści oraz łodyg. To najdelikatniejsze fragmenty, podatne na uszkodzenia.
Sadzenie nowych roślin
Bryłę korzeniową należy podzielić, tak aby w każdej znalazły się 3 lub 4 oddzielne rośliny. W nowych doniczkach należy położyć niewielką ilość świeżego podłoża, a następnie umieścić na nim delikatnie roślinę. W międzyczasie można posypywać ją resztą ziemi. Bazylia powinna być podlewana od doły, tak aby liście nie miały kontaktu z wodą. Warto wymienić doniczkę na większą w momencie, gdy korzenie zaczną przerastać dno pojemnika.
Odpowiednim miejscem do domowej uprawy bazylii jest nasłoneczniony parapet.
Jak wyhodować bazylię z nasion?
Bazylia dostępna w doniczkach zazwyczaj jest jędrna przez dość krótki czas. Nawet mimo prawidłowej pielęgnacji, może okazać, że już po kilku dniach przestanie być świeża i atrakcyjna.
Wynika to przede wszystkim z jej przeznaczenia do natychmiastowego spożycia, a nie długiej uprawy. Chcąc cieszyć się bazylią przez wiele miesięcy, lepiej jest spróbować wyhodować ją od podstaw.
Nasiona należy wysypać na wilgotne podłoże i wystawić na światło słoneczne, a następnie przykryć folią. Koniecznie trzeba zrobić w niej otwory, tak aby zapewniony był odpowiedni przepływ powietrza. Po kilku dniach powinny pojawić się kiełki. Wtedy można powoli przenosić bazylię do doniczki z żyznym podłożem.
Uprawa i pielęgnacja – kluczowe zasady
Uprawa oraz pielęgnacja bazylii nie należą do bardzo skomplikowanych. Z powodzeniem można uprawiać w doniczce w domowych warunkach lub w cieplejszych klimatach także na dworze. To roślina całoroczna, lecz w okresie zimowym może rosnąc gorzej ze względu na mniejszą ilość światła.
Nie zaleca się przegrzewania bazylii, zwłaszcza zimą. Wiele osób woli zasiać ją na nowo, niż przechowywać do wiosny.
Uprawa bazylii w gruncie również wymaga nasłonecznionego stanowiska. Świetnie sprawdza się w pobliżu kalafiora i brokuła, ponieważ pozytywnie wpływa na ich wzrost. Gleba powinna być żyzna oraz kwaśna.
Jak zorganizować nawożenie oraz podlewanie?
Umiarkowane podlewanie powinno być wystarczające, warto jednak robić to codziennie w przypadku bazylii uprawianej bezpośrednio w gruncie. W uprawie doniczkowej warto wstawiać bazylię do pojemnika z wodą, tak aby korzenie mogły pobierać odpowiednią ilość.
Nawożenie w okresie wiosenno-letnim można powtarzać co 2 tygodnie. Konieczne jest używanie nawozów naturalnych, świetnie sprawdza się ten z odchodów dżdżownic.
Bazylia pospolita, nazywana także wonną to zioło o właściwościach zarówno smakowych, jak i leczniczych. Z tego względu warto włączyć je do codziennej diety. Zwłaszcza że uprawa świeżej bazylii jest dość prosta i bardzo tania. Zarówno sadzonki, nasiona, jak i wszelkie niezbędne akcesoria są łatwo dostępne.