Barbula klandońska pomału zyskuje popularność w Polsce. Ten krzew wyróżnia się ciekawym kolorem i długim kwitnieniem. Poznaj bliżej Caryopteris clandonensis. Czytaj o tej roślinie już teraz!
Późnym latem i wczesną jesienią ogród pomału traci barwy. Rośliny przygotowują się do spoczynku. Istnieją jednak gatunki roślin, które kwitną aż do końca września, a nawet października. Jedną z nich jest barbula klandońska. Sprawdź gdzie najlepiej zasadzić tę niewysoką krzewinkę.
Barbula klandońska – wygląd i pochodzenie rośliny
Barbula klandońska (Caryopteris x clandonensis) pochodzi z Azji Wschodniej. Jej powstanie jest wynikiem skrzyżowania dwóch znanych wcześniej gatunków tj. barbula szara z barbulą macedońską. W Polsce nie zyskała jeszcze dużej popularności, chociaż idealnie nadaje się do przydomowych ogrodów. Posiada niezwykłe, głęboko niebieskie kwiaty, które kwitną jeszcze jesienią. Na uwagę zasługują również oryginalne liście. Barbula może mieć liście jednolite, szare, zielone lub żółte. Niektóre odmiany mogą poszczycić się dwubarwnymi liśćmi, co dodatkowo wyróżnia ją na tle innych roślin.
Barbula jest niskim krzewem o maksymalnej wysokości do 1 m. Kwitnienie rozpoczyna wyjątkowo późno. Dopiero w sierpniu pojawiają się pierwsze kwiaty. Kwitnie natomiast nieprzerwanie nawet do października, dzięki niej można zdecydowanie dłużej cieszyć się ogrodem w ciepłe, jesienne dni.
Barbula – warunki glebowe i stanowisko
Barbula jest krzewem o małych wymaganiach. Urośnie w każdej glebie, choć z pewnością doceni stanowisko o lekkiej, przepuszczalnej i najlepiej zasadowej ziemi. Ma wrażliwe na wilgoć korzenie, dlatego lepiej zniesie suszę niż zbyt intensywne podlewanie. Najlepiej rośnie w miejscach pełnych słońca, osłoniętych od zbyt mocnych podmuchów wiatru. Nie jest niestety odporna na zimno. W zimnych miesiąca należy ją osłonić tworząc kopczyk przy użyciu liści, lub okrywając sadzonki w inny sposób.
Niebieskie kwiaty barbuli obficie przyciągają owady, w szczególności motyle i pszczoły. Aby kwitnienie było jak najbardziej obfite, pędy można przyciąć na wiosnę. Barbula odwdzięczy się licznymi, młodymi łodygami obsypanymi kwiatami.
Barbula – zastosowanie w ogrodzie
Barbulę można zasadzić w każdym miejscu w ogrodzie. Należy jednak pamiętać, że wybierając dla niej miejsce z mniejszą ilością słońca, może nie zakwitnąć zbyt obficie. Krzewinka nadaje się do ogrodów skalnych oraz do uprawy na rabatach. Najlepiej wygląda w towarzystwie żółtych czy czerwonych kwiatów, z którymi doskonale kontrastuje. Piękne rabaty można utworzyć z barbuli, dali czy astrów.
Najbardziej znane odmiany barbuli
W sklepach ogrodniczych można znaleźć różne odmiany barbuli klandońskiej. Do najczęściej spotykanych należą przede wszystkim:
- „Dark Knight” – posiada bardzo intensywną barwę, jej liście po roztarciu przypominają zapachem lawendę;
- „Summer Sorbet” – bardzo ozdobna odmiana, wyróżnia się ciekawymi dwukolorowymi liśćmi, które są szarozielone z żółtym brzegiem, jest niewysoka, osiąga ok. 100 cm wysokości;
- „Kew Blue” – ta odmiana zakwita dając kwiaty w odcieniach fioletu, posiada też oryginalne ząbkowane i ciemnozielone liście;
- „Worcester Gold” – kwitnie na pędach tegorocznych z końcem sierpnia, posiada bardzo aromatyczne liście barwy złotożółtej;
- „Hint of Gold” – rzadko spotykana odmiana osiągająca maksymalną wysokość 50 cm, posiada niezwykle atrakcyjne niebiesko-fioletowe kwiaty i złociste liście, które mają ząbkowaty kształt, kwitnie od lipca do września;
- „Heavenly Blue” – osiąga wysokość od 60 do 70 cm, kwiaty w bardzo intensywnym niebieskim kolorze mocno kontrastują z szarozielonymi liśćmi;
- „Arthur Simmonds” – odmiana o półokrągłym pokroju, szarozielonych liściach, które jesienią zmieniają barwę na żółtą, oraz intensywnie niebieskich kwiatach, nazwa wywodzi się od nazwiska hodowcy, Arthura Simmondsa.
Odporność na choroby i szkodniki
Barbula jest krzewem odpornym na choroby. Nie atakują jej też szkodniki, być może jest to spowodowane intensywnym zapachem jaki wydziela. To czyni ją rośliną idealną, która doskonale nadaje się do ogrodu.
Barbula – czy można ją sadzić w doniczkach?
Ze względu na swoje niezbyt duże rozmiary krzewinka może być również hodowana w donicach na tarasie czy balkonie. Zasadzenie jej w donicy jest również dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą ocieplać roślin na zimę. Donicę wystarczy przenieść w osłonięte miejsce w którym może spokojnie przezimować. W tym czasie ograniczamy jej podlewanie.
Pielęgnacja – o czym należy pamiętać?
Barbula należy bylin które kwitną na tegorocznych pędach. Z tego względu najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym o którym należy pamiętać, jest przycinanie. Należy to robić wczesną wiosną, przed intensywnym okresem kwitnienia. Przycinać można zdrewniałe części pędów, tuż przy ziemi. W ten sposób nasza krzewinka będzie pięknie kwitnąć przez cały okres wegetacyjny.
Nawożenie roślin – czy jest konieczne?
Nawożenie jest potrzebne barbuli, jednak nie od razu po zasadzeniu jej do gruntu. Pierwszy raz nawóz aplikujemy dopiero w kolejnym roku po zasadzeniu rośliny. Nawóz podajemy wiosną, a następnie powtarzamy maksymalnie 2, 3 razy do lipca. Odżywki powinny być przeznaczone do roślin ogrodowych. Najważniejszym składnikiem jest wapń, dlatego warto zwrócić uwagę na jego obecność w produkcie. Można zastosować również nawóz wieloskładnikowy, przeznaczony do ogrodowych roślin kwitnących.
Największą zaletą barbuli jest jej długie i stosunkowo późne kwitnienie. W czasie, gdy większość roślin traci kwiaty i pozostawia pustkę w ogrodzie, barbula dopiero rozpoczyna wytwarzanie kwiatostanów. To czyni z niej wielce pożądaną bylinę do ogrodu. Zarówno barwa kwiatów, jak i ciekawy pokrój oraz kształt i zapach liści sprawia, że idealnie wypełnia pustą przestrzeń w każdej części ogrodu. Nie jest kłopotliwa w uprawie, co doceni każdy, nawet początkujący hodowca roślin. Jej popularność pomału rośnie, choć nadal wydaje się niedoceniania.