Nie ulega wątpliwości, że aksamitka rozpierzchła może okazać się bardzo ciekawym rozwiązaniem w aranżacji ogrodu lub też na balkonie. Jest to piękna roślina jednoroczna. Kwiaty aksamitki są urocze. Sprawdź informacje na temat hodowli tych okazów!

Dla wielu osób ogród stanowi pewnego rodzaju wizytówkę nieruchomości. Dbałość o teren przydomowy jest bardzo istotna, dlatego też należy umiejętnie zaplanować tę przestrzeń. Do dyspozycji masz w tym zakresie bardzo wiele możliwości. Aksamitka rozpierzchła okazać się może tutaj naprawdę interesującym rozwiązaniem. Jej piękne koszyczki kwiatowe potrafią przyciągać wzrok i można je wykorzystać do urozmaicenia obszaru zielonego. Pamiętaj o tym, aby dbać o swoje rośliny oraz aby przed przystąpieniem do hodowli zaopatrzyć się w niezbędne informacje. Przeczytaj, na czym polega uprawa Tagetes patula!

Aksamitka rozpierzchła – podstawowe informacje na temat tej rośliny

Aksamitka rozpierzchła jest rośliną jednoroczną. Może osiągać wysokość mniej więcej od 15 cm do 2030 cm. Należy do rodziny astrowatych. Jej kwiaty mogą występować w kolorze:

  • pomarańczowym;
  • żółtym;
  • czerwonym.

Niejednokrotnie odcienie mieszają się ze sobą i powstają kwiaty dwubarwne, co może dawać ciekawy efekt w przestrzeni ogrodowej. Możesz wykorzystać tę roślinę jako ozdobę na swoim terenie. Jej hodowla nie jest trudna, niemniej jednak trzeba przygotować się na obowiązki związane z pielęgnacją. Należy bowiem odpowiednio dbać o posiadane okazy i umiejętnie organizować sobie czas pod tym kątem.

Tagetes patula a hodowla w ogrodzie – co trzeba wiedzieć na ten temat?

Jeżeli chcesz uprawiać omawiany wariant aksamitek w swoim ogrodzie, możesz wykorzystać go na rabatach, a także na ich obwódkach. Taka dekoracja niejednokrotnie wspaniale się prezentuje i jest w wielu przypadkach naprawdę efektowna. Przy pomocy tych okazów możesz tworzyć ciekawe kompozycje między innymi z tulipanami. Obfite kwitnienie aksamitek sprawia, że można w ten sposób naprawdę cudownie urozmaicić swoją przestrzeń ogrodową.

Hodowla aksamitek na balkonie – czy jest to możliwe i jak się za to zabrać?

Możliwa jest również hodowla aksamitek rozpierzchłych na balkonie z wykorzystaniem doniczek lub skrzynek. Nie muszą być one szczególnie duże, choć – oczywiście – trzeba na bieżąco monitorować zapotrzebowanie rośliny. Jeżeli stawiasz na tego rodzaju uprawę, interesującą propozycją mogą być niewielkie odmiany aksamitki osiągające około 15 cm wysokości.

Uprawa aksamitki rozpierzchłej – jak sadzić te rośliny?

Bez względu na to, czy miejscem docelowym jest balkon, czy też ogród sadzonki powinny być odpowiednio przyszykowane. Nie należy wysiewać ich bezpośrednio wprost do gruntu, w którym mają się ostatecznie znaleźć, ponieważ polski klimat temu nie sprzyja i istnieje ryzyko niepowodzenia. Niezbędna jest więc tutaj rozsada, którą przygotowuje się wczesną wiosną, od połowy marca. Trzyma się ją w ogrzewanym pomieszczeniu i sumiennie podlewa. Dopiero w drugiej połowie maja można ją sadzić na miejsce stałe w ogrodzie, czy też do ozdobnych doniczek, w zależności od indywidualnego planu działania.

Wymagania aksamitek – jakie warunki należy zapewnić roślinom?

Aksamitka rozpierzchła nie zalicza się do szczególnie wymagających roślin. Jest ona bardzo wrażliwa na przymrozki, dlatego też jej przesadzanie do ogrodu lub donic dekoracyjnych odbywa się dopiero w drugiej połowie maja. Gdy rośliny są już w lokalizacji docelowej, wystarczy ich umiarkowane nawadnianie. Gleba dla aksamitek powinna mieć odczyn lekko kwaśny lub obojętny. Można sadzić omawiany okaz na nasłonecznionym stanowisku lub w półcieniu.

Aksamitki i ich pielęgnacja – na co trzeba się przygotować i o czym pamiętać?

Podczas przygotowania rozsady omawiany wariant aksamitek wymaga dość dużo wody, podczas gdy później to zapotrzebowanie się zmniejsza i wystarczy umiarkowana ilość. Trzeba jednak pamiętać o tym, żeby monitorować stan posiadanych roślin. W okresie upałów lub suszy może pojawić się konieczność zwiększenia zaopatrzenia okazów w wodę. Należy więc bacznie przyglądać się swojej hodowli.

Aksamitka rozpierzchła z pewnością może pełnić w ogrodzie lub na balkonie funkcję dekoracyjną. Warto rozważyć wprowadzenie takiego rozwiązania do swojej przestrzeni. Dobrze jest podchodzić do hodowli z rozsądkiem, odpowiedzialnością i odpowiednim przygotowaniem. Należy zastanowić się nad rozplanowaniem roślinności na swoim terenie.

Zobacz także:
Archiwum: kwiecień 2022