Abelia przykuła twoją uwagę i chciałbyś, żeby zdobiła twój ogródek? Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym znajdziesz informacje na temat jej wyglądu, warunków uprawowych, a także zastosowania!

Abelia zaliczana jest do rodziny przewiertniowatych. Występuje głównie we wschodniej Azji i w Meksyku. Jak się prezentuje? W jaki sposób ją uprawiać, by efektownie rosła? Obok jakich roślin może wyglądać najciekawiej? Na te i inne pytania odpowiadamy już teraz!

Abelia – jak wygląda?

Abelia jest krzewem o łukowato powyginanych pędach, które osiągają aż do 2 m wysokości. Jej liście są zimozielone, ale zdarza się, że opadają one na zimę. Roślina charakteryzuje się efektownymi kwiatami, które długo i obficie kwitną. Okres kwitnienia rozpoczyna się późną wiosną i trwa do jesieni. Kwiaty wyrastają pojedynczo lub w parach. Ich przysadki są drobne, korony dzwonkowate i rurkowate. Spotkać się można z różnymi kolorami kwiatów – są one zależne od odmiany rośliny. Owocami abelii są skórzaste niełupki, które tkwią w trwałym kielichu.

Abelia – na czym polega jej uprawa?

Abelia nie jest wymagającą rośliną. Najlepszym dla niej miejscem jest ciepłe, zaciszne i słoneczne stanowisko. Podłoże powinno być średnio żyzne, przepuszczalne, próchniczne, lekko wilgotne. Warto dodać, że roślina świetnie poradzi sobie także w innej glebie czy też w lekkim półcieniu. Nie toleruje jedynie ciężkiego, mokrego, zimnego podłoża. Z kolei dobrze znosi suszę i zanieczyszczenia miejskie. Niestety, nie jest mrozoodporna, dlatego trzeba ją chronić przed zimnem.

Abelia – zastosowanie

Abelia to przede wszystkim dekoracyjna roślina. Może być uprawiana w przydomowych ogrodach jako soliter, ale też dobrze prezentuje się na kompozycjach rabatowych – między innymi z:

Polecana jest także na niskie żywopłoty bądź wysokie obwódki. Bardzo ładnie wygląda również w donicach na tarasach lub balkonach.

Jeśli chcesz mieć pięknie udekorowany ogród, to koniecznie posadź w nim abelię. Pamiętaj tylko, aby zapewnić jej odpowiednie warunki do rozwoju i wzrostu!

Zobacz także: