Najprostszym sposobem na nawadnianie trawników jest podlewanie ręczne za pomocą konewki lub ogrodowego węża. My pragniemy jednak skupić się na nieco bardziej skomplikowanych systemach i przedstawić ci przekrój możliwości dostępnych na rynku.
Ręczne podlewanie roślin jest mozolne, czasochłonne i bardzo wyczerpujące. Nieco lepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie w tym celu ogrodowego szlaucha. Istnieje jednak szereg innych ogrodowych systemów nawadniających, które pozwolą zaoszczędzić czas, siły, a przy dłuższym użytkowaniu – nawet pieniądze. Które nawadnianie trawników jest najskuteczniejsze? Sprawdź!
Najprostszy system nawadniania trawników
Najprostszym sposobem na nawadnianie trawników w ogrodzie jest podlewanie roślin wężem ogrodowym lub za pomocą konewki. Pojemnik z wodą jest jednak ciężki, a wielokrotne wracanie po wodę czasochłonne i męczące. Taki sposób może być dobry przy niewielkich grządkach, rabatach i skalniakach, ale zupełnie nie sprawdzi się przy nawadnianiu trawników.
Czy szlauch wystarczy do nawadniania trawników?
Nawadnianie trawników możesz wykonywać szlauchem ogrodowym. Tutaj, co prawda, też stracisz energię i czas, ale strumień wody sięgnie daleko i nie będziesz musiał cały czas wracać do źródła. Chociaż szlauch może się sprawdzać dobrze, to zdecydowanie warto przemyśleć stworzenie profesjonalnego systemu nawadniania ogrodu. Ten zaoszczędzi twój czas i dostarczy roślinom dokładnie tyle wody, ile potrzebują, a w dodatku nie doprowadzi do agresywnego wymywania systemu korzeniowego.
Jak zaprojektować profesjonalny system nawadniania ogrodu?
Stworzenie profesjonalnego projektu systemu nawadniania ogrodu można zlecić wyspecjalizowanej firmie, ale również sam powinieneś z powodzeniem sprostać temu zadaniu. Potrzebujesz jedynie wolnego czasu, kreatywności i planu działki. Obowiązkowymi elementami, jakie powinny znaleźć się na planie, są:
- dom, taras, podjazd;
- ścieżki, chodniki, drogi;
- roślinność znajdująca się już na działce lub taka, która dopiero jest w planach;
- miejsca ujęcia wody.
Jak zaplanować systemowe nawadnianie trawników?
Teraz trzeba nieco pomyśleć, aby wszystko dokładnie i mądrze zaplanować. Pamiętaj, że jeśli planujesz zamontowanie w ogrodzie zarówno zraszaczy statycznych, jak i turbinowych, nie możesz zrobić tego w jednej sekcji. Urządzenia te różnią się między sobą poborem i ciśnieniem wody. Rury doprowadzające wodę do zraszaczy warto poprowadzić pod ziemią. Rozwiązanie to jest wygodne i estetyczne. W małym ogrodzie z powodzeniem pracę można wykonać ręcznie, ale przy większych powierzchniach, warto wynająć ekipę lub chociaż koparkę.
Deszczówka jako źródło wody
Podstawowym źródłem wody wykorzystywanej do nawadniania trawników powinna być deszczówka. Tę można zbierać do specjalistycznych pojemników umieszczonych pod rynnami. Deszczówka jest nie tylko ekonomiczna i ekologiczna, ale przede wszystkim posiada niski odczyn pH, jest miękka i pozbawiona szkodliwego dla roślin chloru.
Podlewanie przy wykorzystaniu pompy głębinowej
Profesjonalne pompy składają się z silnika i mechanizmu pompującego wodę. Konstrukcja powinna być odporna na działanie wody. Do pompy można podłączyć praktycznie każdy z systemów nawadniania. Woda w pompie będzie uboga w chlor. To rozwiązanie dobre, kiedy zabranie deszczówki.
Podlewanie trawnika z sieci wodociągowej
Sieć wodociągowa to ostatnie miejsce, do którego powinieneś sięgnąć po wodę służącą do nawadniania trawników. Przede wszystkim jest to karalne. Dodatkowo woda wodociągowa pełna jest związków fluoru i chloru szkodzących roślinom i ograniczających ich rozwój.
Automatyczne nawadnianie ogrodu – zraszacze statyczne
Zraszacze statyczne są dobrym rozwiązaniem do trawników o średnich i małych rozmiarach. Dzieje się tak, dlatego, że ten rodzaj nawodnienia posiada niewielki zasięg. Plusem jest tutaj możliwość komponowania większych i bardziej skomplikowanych systemów nawadniania trawników, ponieważ zraszacze statyczne można ze sobą dowolnie łączyć.
Do jakich trawników polecane są zraszacze statyczne?
Zraszacze statyczne polecane są dla trawników o równej powierzchni. Skosy lub skarpy generują duże starty wody i nierównomierne jej rozprowadzanie. Pamiętaj jednak, że nawet przy równych terenach ten typ technologii będzie nawadniał jednolicie i jednostronnie. Warto zwrócić uwagę, aby zraszacz posiadał zawór zwrotny i reduktor ciśnienia. Zawór pozwala na zapobieganie cofaniu się wody, a reduktor dba o równomierne ciśnienie.
Zraszacze rotacyjne (turbinowe)
Zraszacze turbinowe są odpowiedzią na potrzeby osób posiadających spore trawniki i tereny o nierównym i zróżnicowanym ukształtowaniu. Zasięg zraszaczy rotacyjnych sięga nawet 15 metrów. Obracają się one wokół własnej osi, co daje dużą swobodę przy projektowaniu systemu nawadniania.
Nawadnianie trawników za pomocą zraszaczy młoteczkowych
Jeśli szukasz sposobu na nawodnienie naprawdę dużych połaci trawy znajdujących się na przykład na boiskach, polach, w sadach czy na pastwiskach, koniecznie wybierz zraszacze młoteczkowe. Wśród tego rodzaju technologii znajdziesz produkty pełnoobrotowe oraz sektorowe.
A może systemy nawierzchniowe?
Chociaż systemy nawadniania trawników w pełni schowane pod ziemią są wygodne i estetyczne, czasami nie warto w nie inwestować. Jeśli posiadasz mało wymagające rośliny, których nie trzeba stale nawadniać lub po prostu nie chcesz nadmiernie się wysilać przy kopaniu i ryzykować uszkodzeniem istniejących już roślin, możesz pomyśleć o systemach nawierzchniowych. Szlauchy można każdorazowo rozkładać lub przymocować je na stałe do gruntu dzięki specjalistycznym szpilkom.
Na rynku dostępnych jest kilka systemów nawadniania trawników. Wybór odpowiedniej technologii powinien zostać podyktowany przede wszystkim wielkością trawnika i ukształtowaniem terenu, ale również zasobnością portfela. Zaleca się, aby trawę podlewać wodą z deszczówki, ewentualnie z pompy głębinowej. Nawadnianie trawników wodą z wodociągów może być nie tylko szkodliwe, ale również niezgodne z prawem.