Palma kencja (Howea forsteriana) jest także nazywana howeą. Za czasów wiktoriańskich zdobiła wnętrze pałaców i bogatych domów, wtedy też zyskała popularność, która nie słabnie do dziś. W naturze można ją spotkać na tropikalnej wyspie Lord Howe. Jak uprawiać ją w doniczce? Jakie zapewnić warunki, by zdrowo rosła? Przeczytaj, aby się dowiedzieć.
Jak wygląda palma kencja?
Kentia palma może w naturze osiągać nawet 15 metrów wysokości. W domu ograniczeniem jest oczywiście sufit, do którego roślina mająca zapewnione dobre warunki uprawy, może dorosnąć. Zazwyczaj w ciągu kilku lat osiąga około 2–3 metrów. Młoda palma howea wytwarza zwykle kilka pędów, jednak z wiekiem wyraźnie odznacza się jeden grubszy pień. Na szczycie pnia wyrastają długie, pierzaste, jasnozielone liście, które w naturze mogą osiągać nawet 4 m długości.
Palma howea – pielęgnacja
Jest to jedna z najprostszych w uprawie palm. Palma kencja mająca odpowiednie warunki będzie zdobiła dom nawet kilkadziesiąt lat. Wystarczy znać kilka podstawowych zasad:
- uprawiaj ją w temperaturze pokojowej;
- zraszaj liście;
- latem podlewaj co drugi dzień;
- nawoź wiosną i latem.
Stanowisko dla palmy howea
Palma kencja nie jest wymagająca pod tym względem. Najlepiej będzie czuła się w jasnym pomieszczeniu, gdzie światło jest rozproszone, jednak świetnie poradzi sobie także w lekko zacienionym zakątku. Jest wrażliwa jedynie na mocne, bezpośrednie działanie promieni słonecznych, które mogą palić liście rośliny. Latem palma najlepiej rośnie w temperaturze w granicach 20–23°C, zimą należy zapewnić jej okres spoczynku i postawić w chłodniejszym pomieszczeniu, gdzie będzie 15–18°C. Ta roślina jest odporna nawet na przymrozki, pod warunkiem dobrej izolacji systemu korzeniowego. Dobrze znosi również zmiany temperatur.
Podlewanie palmy howea
Palma howea potrzebuje dużych ilości wody, szczególnie latem, kiedy możesz ją podlewać nawet co drugi dzień. Zimą, kiedy przechodzi w stan spoczynku, wystarczy dostarczyć jej wodę raz na dwa tygodnie. Ważne, by woda nie stała w podstawce. Długotrwałe narażanie korzeni na kontakt z dużą ilością wody, może powodować ich gnicie i obumieranie rośliny.
Palma kencja dobrze znosi suche powietrze, jednak będzie wdzięczna za spryskiwanie liści czy używanie nawilżacza powietrza. Lecz świetnie poradzi sobie nawet bez niego – będzie rosła w wysokim przedziale wilgotności, od 30 do 70%.
Nawożenie palmy howea
Są 2 sposoby na nawożenie palmy kencji, które powinno się stosować naprzemiennie – nawożenie dolistne oraz nawozami płynnymi aplikowanymi do ziemi w trakcie podlewania. Palmę kencję należy nawozić od wiosny do jesieni 1–2 razy w miesiącu.
Przesadzanie palmy kencji
Młodą kencję należy przesadzać raz do roku. W okresie pierwszych pięciu lat rozrasta się system korzeniowy, dlatego potrzebna jest coraz większa doniczka. Później wystarczy to robić raz na 2–4 lata pamiętając, że roślina zużywa także składniki mineralne, więc warto na wierzch dosypywać świeżej ziemi. Zabieg ten przeprowadzaj wczesną wiosną, po okresie spoczynku, przed czasem najbardziej intensywnego wzrostu rośliny. Najlepiej kencję sadzić do specjalnej mieszanki przeznaczonej do palm. Jeśli masz w domu wyłącznie ziemię uniwersalną, możesz przygotować podłoże, mieszając ją z torfem, piaskiem, próchnicą i korą. Na dnie doniczki koniecznie umieść warstwę drenażu w postaci keramzytu.
Palma kencja jest rośliną, która wybaczy wiele błędów uprawowych, a jednocześnie dzięki swojemu wyglądowi i pokaźnym rozmiarom robi wrażenie. Będzie świetna dla każdej osoby rozpoczynającej przygodę z uprawą roślin oraz dobrym pomysłem na prezent.