Żywotnik olbrzymi (Thuja plicata Donn ex D.Don) to drzewo iglaste z rodziny cyprysowatych. Występuje w różnych odmianach i jest chętnie wybierany zarówno do prywatnych ogrodów, jak i do przestrzeni miejskiej. Jak go uprawiać?

Żywotnik olbrzymi, zwany także tują olbrzymią to drzewo, które rośnie naturalnie na obszarze Ameryki Północnej – od Alaski po Kalifornię. Najlepiej czuje się w oceanicznym klimacie Oceanu Spokojnego. W Polsce jest bardzo popularny i występuje w różnych odmianach – od wysokich drzew po nieco mniejsze krzewy. Z tego artykułu dowiesz się, jak uprawiać go w swoim ogrodzie.

Żywotnik olbrzymi – charakterystyka i odmiany

Pokrój tej rośliny jest owalny i bardzo gęsty. W swoim naturalnym klimacie pień drzewa może osiągnąć nawet 65 m wysokości. W Polsce drzewa rzadko przerastają 35 metrów. Kora ma kolor ciemnobrunatny o bruzdowatej i łuszczącej się miejscami fakturze.

Igły są ostro zakończone, ciemnozielone i łuskowate. Od spodu można zauważyć białawe woskowe plamki. Gałęzie wyrastają poziomo i wachlarzowato. Dekoracyjne szyszki posiadają szeroko rozchylające się łuski.

W Polsce do najchętniej hodowanych należą odmiany:

  • Kórnik – polska odmiana, silnie rozgałęziona i stosunkowo niska. Może być wykorzystywana w formie żywopłotów.
  • Zebrina – ok 15-metrowe drzewo o stożkowatym pokroju.
  • Fastigiata – ma gęstą koronę i krótkie oraz wzniesione gałęzie.
  • Jan – niewielka mrozoodporna roślina ozdobna wyhodowana w Polsce.
  • Cuprea – wyróżnia się żółtozielonymi wierzchołkami.
  • Rogersi – karłowata odmiana o owalnym pokroju

Żywotnik olbrzymi – uprawa

W prywatnych ogrodach żywotnik olbrzymi jest najczęściej hodowany w formie rośliny ozdobnej. Najlepszym stanowiskiem dla niego będzie to nasłonecznione lub lekko zacienione. Ważne jest to, aby drzewo było zasadzone w miejscu osłoniętym od silnego wiatru.

Żywotnik będzie rósł najlepiej w piaszczysto-gliniaste glebach, które są żyzne, wilgotne i bogate w składniki odżywcze. Przed zasadzeniem tego gatunku stanowisko trzeba dokładnie odchwaścić a jednocześnie zasilić uniwersalnym nawozem, ponieważ olbrzymia tuja źle znosi piaszczyste gleby.

To roślina łatwa w uprawie. Nie wymaga przycinania. Wyjątkiem są jedynie odmiany, z których uformowano żywopłoty. Konieczne będzie jednak regularne podlewanie, także w okresie odwilży. Najlepiej zrobić to metodą kropelkową. Jeżeli roślina tego gatunku rośnie na żyznych glebach, jej regularne nawożenie nie jest konieczne.

Żywotnik olbrzymi – zastosowanie w ogrodzie

Zastosowanie żywotników w przydomowych ogrodach jest bardzo różne i zależy w dużej mierze od tego z jaką odmianą mamy do czynienia. Wysokie drzewa iglaste najlepiej sprawdzają się jako solitery na tle domów, czy pomieszczeń gospodarczych. Z kolei odmiany karłowate i bardziej ozdobne świetnie sprawdzają się na przykład w roli żywopłotów.

Żywotnik olbrzymi (Thuja plicata Donn ex D.Don) zwany także tują olbrzymią to roślina iglasta o dużym potencjale. Ma ciemnozielone i błyszczące liście, ozdobne kwiaty i szyszki. Wielkość i pokrój różnią się w zależności od dawnej odmiany.

Zobacz także:
Archiwum: lipiec 2022