Jeśli wielkość i zagospodarowanie terenu zielonego na to pozwalają, powinna się w nim znaleźć drewniana altana. Jak dobrać ją do ogrodu?
Altanki drewniane – funkcjonalność i dekoracja
Altanki ogrodowe to urocze ażurowe domki z zadaszeniem, które świetnie wpasowują się w naturalne otoczenie. Zawdzięczają to materiałowi, który pochodzi wprost z natury i często jest jedynie zaimpregnowany, przez co zachowuje walory estetyczne. Jednocześnie stanowią komfortowe miejsce do wypoczynku na świeżym powietrzu. Chronią przed upalnym słońcem czy przelotnym deszczem.
Najczęściej mają drewnianą podłogę, która zapewnia wygodę chodzenia bez zapadania się w trawę czy piasek. Pozwalają także ukryć bałagan, jaki wiąże się z przygotowywaniem grilla, kolacji czy dziecięcymi zabawami.
Altanki drewniane mogą pełnić też funkcję dekoracji ogrodu. Dzięki ażurowym płotkom czy pięknie wykończonym dachom, same w sobie są ozdobą. Dodatkowo wiele takich konstrukcji zostało przystosowanych do obsadzania roślinami pnącymi.
Czworokątne domki z kratownicą w miejscu filarów można obsadzać pnącymi różami, bluszczem lub powojnikami. W efekcie powstanie romantyczny zakątek i pergola otulona kwiatami czy zielenią.
Sprawdź ofertę altan do ogrodu: https://www.woodandplay.pl/Altany-Drewniane-c31
Duża czy mała altana do ogrodu?
Aby altana ogrodowa spełniała swoje funkcje, musi być odpowiednio dobrana do ogrodu i preferencji użytkowników. Podstawowym kryterium wyboru jest jej wielkość. Ośmiokątny domek o średnicy 3,5 m potrzebuje nieco mniej miejsca niż prostokątna altana o wymiarach 3 x 9 m.
Każda taka konstrukcja będzie też pełnić inne funkcje. 9-metrowe domki pod dachem są już niemal jak małe świetlice, w których może się stołować wiele osób lub bawić większe grono dzieci. Takie modele sprawdzą się w dużych ogrodach z niewielką ilością drzew i modnym angielskim trawnikiem.
Innym kryterium wyboru jest przeznaczenie altanki. Jeśli domek ma stanąć na działce rekreacyjnej, z której korzysta para seniorów, mały model 240 x 240 cm z powodzeniem spełni swoje zadanie. Zmieści się w nim niewielki stolik z dwoma krzesłami albo ławka, na której można posiedzieć i poobcować z naturą.
Z kolei duże altany o długości 6, a nawet 9 m to idealne miejsce na spotkania znajomych przy piwie i grillu. Taka konstrukcja może też stać się doskonałą przestrzenią na rodzinne obiady i kolacje.
Może Cię zainteresować ten artykuł: https://www.woodandplay.pl/blog/domek-na-dzialke-rod-krok-po-kroku
Styl klasyczny czy nowoczesny?
Altana ogrodowa z założenia jest elementem małej architektury o dekoracyjnym charakterze. Chociaż początkowo miała być intymnym zakątkiem w ogrodzie, obecnie bardziej służy celom praktycznym.
Można w niej schronić się przed słońcem w samo południe, bez potrzeby rezygnowania z pobytu na świeżym powietrzu. Mimo, że obecnie rolę takiej ochrony pełnią też tekstylne zadaszenia rozpinane na słupkach, drewniana altanka może wnieść do otoczenia nieco wykwintności i urozmaicenia.
Przy jej wyborze warto zastanowić się nad stylem, który będzie komponował się z klimatem ogrodu i innych zabudowań.
Altana otwarta czy zamknięta?
W ofercie producenta altan drewnianych Wood&Play są zarówno modele proste w formie, w których ozdoby ograniczono do kraciastych słupków, jak i bardziej dekoracyjne, wręcz stylowe konstrukcje sześcio- i ośmiokątne.
Uwagę przyciągają dopracowane zwieńczenia dachów, ażurowe barierki czy inne elementy ozdobne. Można też wybierać pomiędzy altanami zamkniętymi, całkowicie otoczonymi pełnymi ściankami z drewna lub modelami otwartymi. Są to przede wszystkim solidne dachy wsparte na masywnych słupkach.
Na uwagę zasługują też altanki drewniane całkowicie zabudowane, wyposażone w przeszklenie i zamykane drzwi. Taka konstrukcja pozwala na użytkowanie obiektu także w chłodniejsze dni lub podczas niepogody. To również idealne miejsce do przechowywania rzeczy, do których nie powinny mieć dostępu ptaki i przypadkowe zwierzęta.