Wiązówka błotna to roślina łatwa w uprawie i często stosowana w branży medycznej i kosmetycznej. Jakie właściwości posiada wiązówka błotna i jak ją zasadzić? Sprawdź!

Wiązówka błotna (Filipendula ulmaria) to bylina należąca do rodziny różowatych, popularnie nazywana kropidłem, kozią brodą lub tawułą błotną. Jest rośliną wieloletnią, rosnącą głównie na wilgotnych i podmokłych łąkach. Charakteryzuje się licznymi żółtawobiałymi lub kremowymi kwiatostanami o wielu pręcikach, oraz podwójnie ząbkowanymi, ciemnozielonymi listkami. Suszone kwiaty oraz ziele wiązówki wykorzystywane są w medycynie od kilkuset lat. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej o tej roślinie!

Właściwości lecznicze i przeciwzapalne wiązówki

Wiązówka błotna jest popularnie stosowana w medycynie i kosmetyce. Wykorzystywane są suszone kwiaty oraz ziele górnych części rośliny. Zebrany surowiec zawiera składniki takie jak glikozydy fenolowe (salicylany i spireina), olejki eteryczne, garbniki, flawonoidy oraz rutynę. Pyłek kwiatowy posiada też witaminy B1, B2, C i E. Wiązówka błotna – właściwości:

  • napotne;
  • przeciwbólowe;
  • moczopędne;
  • żółciopędne;
  • przeciwzakrzepowe;
  • przeciwbakteryjne.

Całość byliny jest również jadalna i stosowana w gastronomii pod postacią kwiatostanu (dodatek do przetworów) oraz suszonego zioła. Używana jest do aromatyzowania niektórych gatunków alkoholu, szczególnie wódek.

Wiązówka błotna – zastosowanie w medycynie

Jej główne działanie to właściwości przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, kwiat wiązówki błotnej może zwalczać też niektóre z bakterii i wirusów. Napar z nektaru kwiatów świetnie sprawdza się przy leczeniu przeziębienia, czy grypy. Roślina bywa też stosowana we wspomagającym leczeniu chorób reumatycznych, czy stanach zapalnych żołądka i dwunastnicy. Według najnowszych badań wodne wyciągi z wiązówki mogą zahamować rozwój bakterii gronkowca złocistego.

Alternatywa dla leków z kwasem salicylowym

Ze względu na zawartość kwasu salicylowego, będącego składnikiem m.in. aspiryny, napary z wiązówki błotnej są często stosowane też jako ziołowa alternatywa dla wielu popularnych leków. Środek jest oczywiście wzmacniający i nie powinien być stosowany jako zastępstwo leku bez konsultacji z lekarzem. Preparaty na bazie kwiatów wiązówki są szeroko dostępne w aptekach pod postacią mieszanek herbacianych, nalewek i kapsułek. Te szczególnie polecane są w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych. Surowiec możesz jednak spróbować pozyskać sam, wykorzystując ziele i pyłek.

Wiązówka błotna – wykorzystanie w kosmetyce

Ziele wykorzystuje się również w przemyśle kosmetycznym, najczęściej jako składnik szamponów lub odżywek do włosów osłabionych i z tendencją do przetłuszczania się. Dzięki swojemu działaniu przeciwzapalnemu i potencjale do zwalczania bakterii odwar z kwiatostanu można wykorzystać też do przemywania wrażliwej skóry. Właściwości ściągające i antybakteryjne wiązówki pomogą zwalczyć trądzik i przyspieszyć leczenie trudno gojących się ran. Substancje czynne przeciwdziałają też powstawaniu przebarwień.

Wiązówka błotna – uprawa

Wiązówkę błotną łatwo da się posadzić w ogrodzie. Najlepszym gruntem będzie podmokły teren, np. okolice oczka wodnego lub stale wilgotna ziemia. Krzew wiązówki można uprawiać też w doniczce, pod warunkiem zachowania nieco błotnej ziemi. Roślina jest łatwa w utrzymaniu oraz w pełni mrozoodporna. Wysokość dorosłych kwiatów dochodzi nawet do dwóch metrów. Roślina charakteryzuje się grubymi kłączami i silną łodygą z ciemnozielonymi, ząbkowanymi liśćmi. Z łodygi wyrastają długie i słabo rozgałęzione pędy o czerwonym kolorze.

Kwiaty wiązówki błotnej

Podczas letnich miesięcy, pędy zamienią się w okazały kwiat o białej lub żółtej (w zależności od odmiany) barwie. Wielość wystających pręcików sprawia wrażenie, jakby całość główki kwiatów była puszysta. Kwiaty są wyjątkowo aromatyczne (zapach migdałowy) i bogate w przyciągające owady pręciki. W celu pozyskania leczniczego surowca zbiera się je latem (czerwiec–sierpień). Należy suszyć je w cieniu, w temperaturze nie wyższej niż 30 stopni Celsjusza.

W Polsce najczęściej spotykane są warianty ozdobne takie jak:

  •  „Aurea” – żółte liście;
  •  „Variegata” – liście prążkowane lub z białymi i żółtymi plamami, drobne i kremowe kwiaty;
  •  „Elegans” – występująca naturalnie w Japonii, kwiaty o barwie różowej;
  •  „Venusta” – kwiaty o barwie różowej, odmiana uhonorowana nagrodą Brytyjskiego Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego za szczególne walory dekoracyjne;
  •  „Albicans” – kwiaty o barwie białej.

Wszystkie z nich najlepiej będą rosnąć na mokrej glebie (odczyn obojętny) na półcienistym, bądź słonecznym stanowisku. Roślinę sadzi się z nasion jesienią lub wczesną wiosną i rozmnaża za pomocą podziału łodygi.

Wiązówka błotna to przepiękna bylina popularnie stosowana jako roślina ozdobna. Choć najczęściej spotkasz ją dziko rosnącą na polanach, może stać się również ozdobą działki o mokrym gruncie. Roślina przede wszystkim znana jest dzięki właściwościom ekstraktu z ziela, szeroko wykorzystywanego w medycynie i kosmetyce.

Zobacz także:
Archiwum: kwiecień 2022