Spodobała ci się syningia, ale obawiasz się, że nie poradzisz sobie z jej uprawą? Zapoznaj się z naszym artykułem, który zawiera najważniejsze informacje na temat pielęgnacji tej rośliny!
Syningia pochodzi z tropikalnych rejonów. Ze względu na niską mrozoodporność w Polsce uprawiana jest najczęściej jako roślina pokojowa.
Syningia – charakterystyka i odmiany
Syningia nazywana jest również gloksynią. Jest to bardzo popularna roślina, która wyróżnia się dużymi, kolorowymi kwiatkami w kształcie dzwonków. Zachwyca także zielonymi, delikatnie owłosionymi liśćmi tworzącymi nad ziemią niewielką rozetkę. Okres jej kwitnienia zaczyna się wiosną i trwa do późnego lata. W wyniku prac hodowców uzyskano wiele jej odmian, które różnią się kolorami kwiatów, na przykład czerwone lub różowe (‘Etoile de Feu’), fioletowe (‘Violacea’), białe (‘Mont Blanc’) lub dwubarwne (‘Blanche de Meru’).
Syningia – zasady uprawy
Jeśli chcesz, aby syningia bujnie kwitła i prawidłowo się rozwijała, to zapewnij jej odpowiednie stanowisko, podłoże, a także temperaturę. Pamiętaj też o regularnym podlewaniu.
Stanowisko
Najlepszym miejscem jest jasne stanowisko osłonięte przed słońcem. W okresie wegetacji należy zapewnić jej umiarkowaną temperaturę powietrza około 20–24°C.
Podłoże
Syningia lubi lekką, żyzną i przepuszczalną glebę. Podłoże musi być stale wilgotne.
Nawożenie
Roślinę warto nawozić mieszankami przeznaczonymi do kwitnących roślin doniczkowych.
Jak rozmnażać syningię?
Roślinę można rozmnożyć:
- z liścia – sadzonkę liściową umieszcza się w wilgotnej mieszance torfu z piaskiem, ukorzenianie nastąpi po około 2 miesiącach;
- z nasion – późną wiosną nasiona wysiewa się na powierzchnię podłoża, nie przykrywa się ich glebą, należy ustawić je na jasnym parapecie i zapewnić temperaturę około ok. 20–26°C, można przykryć je przykrywką, aby zwiększyć wilgotność.
Syningia ogrodowa – zimowanie
Jeśli zdecydowałeś się na uprawę tej rośliny ogrodowej, to pamiętaj o jej prawidłowym przezimowaniu. Gdy kwiat przekwitnie, należy ograniczyć jej podlewanie i zaczekać, aż liście się zasuszą. Następnie trzeba ją przenieść do pomieszczenia o temperaturze około 15°C, gdzie przejdzie do okresu spoczynku – czekając na nadejście wiosny.
Pamiętaj, że syningię pokojową także możesz wystawić na zewnątrz. Gdy przymrozki ustąpią, możesz ustawić doniczkę z kwiatkiem na balkonie lub na tarasie. Będziesz mógł cieszyć się jej obecnością do czasu, aż przekwitnie.