Świerk syberyjski (Picea obovata) to gatunek drzewa z rodziny sosnowatych (Pinaceae). W naturalnym środowisku można go spotkać na dużych terenach Azji o zimnym klimacie oraz umiarkowanym jak Syberia, Mongolia, Kazachstan czy północ Chin. W Polsce również jest uprawiany. Rozsiewa się samorzutnie, ale nie odnotowano jego negatywnego wpływu na rodzimą florę.
Odmiany świerków
Mało kto zdaje sobie z tego sprawę, ale rodzina świrków obejmuje około 35 gatunków. Większość z nich stanowią bardzo duże odmiany, ale na rynku można również znaleźć coś o mniejszych rozmiarach, co sprawdzi się w mniejszym przydomowym ogródku. Oto najpopularniejsze z nich:
- Świerk pospolity (Picea abies (L.);
- Świerk pospolity „Rydal”;
- świerk pospolity „Curenta”;
- świerk pospolity „Elegans”;
- świerk pospolity „Cupressina”;
- świerk pospolity „Inversa”.
Świerk syberyjski – charakterystyka
https://pl.pinterest.com/pin/381117187229112541/Świerk syberyjski jest blisko spokrewniony ze świerkiem pospolitym, naturalnie występującym na regionach Polski, i znacząco do niego podobny. Naturalnie rośnie na północnych terenach Półwyspu Skandynawskiego, przez całą Syberię, aż do Morza Ochockiego. Jego korona tworzy piękne gęste zarośla iglaste, które naturalnie formują się w kształt stożka. Roślina doskonale sprawdza się jako soliter, ale dobrze wygląda również w szpalerze czy formie żywopłotu.
Zalicza się do dużych drzew iglastych, bo rośnie do 60 m wysokości. Jednak trzeba wiedzieć, że taka wysokość niezwykle rzadko osiągana jest w ogrodach. Spośród innych świerków z rodziny sosnowatych wyróżnia go najszybsze tempo wzrostu. W ciągu roku jego przyrost może wynosić nawet 40 cm.
Charakteryzują go dość duże zwisające szyszki o długości około 20 cm. Nie można nie wspomnieć o zjawiskowych szyszkach męskich, które ze względu na swoją oryginalną różowobrązową barwę są uznawane za jedne z najpiękniejszych okazów. Igły oraz szyszki, które wytwarza świerk syberyjski, są znacznie krótsze niż u świerka pospolitego.
Świerk syberyjski – uprawa i wymagania
Należy pamiętać, że jeśli nie spełnisz wymagań iglaka dotyczących rodzaju podłoża i poziomu nasłonecznienia, czyli warunków, w jakich musi rosnąć, prawdopodobnie spotkasz się z przykrymi konsekwencjami. Między innymi słabym wzrostem, pojawieniem się chorób, deformacji pędów, a nawet śmiercią rośliny. Zatem jak należy opiekować się świerkiem syberyjskim we własnym ogrodzie?
Dobrą wiadomością jest to, że nie jest to wymagający w uprawie gatunek. Jednak, aby osiągnąć jak najlepsze efekty w uprawie, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim nasłonecznione, ewentualnie lekko zacienione stanowisko. Na takim najładniej i najszybciej będzie się rozwijać. Drugim kluczowym zagadnieniem jest gleba, w której ma rosnąć drzewo. Podłoże do uprawy powinno być żyzne, aby świerk syberyjski mógł szybko rozwijać zdrowy system korzeniowy, a w efekcie szybko wzrastać i wybarwiać igły na ładny zielony kolor.
Roślinę należy podlewać umiarkowanie, wyłącznie w czasie suszy. Zasilanie nawozem wieloskładnikowym jest właściwie zbędne, bo roślina na odpowiednim stanowisku i bogatym podłożem nie wymaga dodatkowych wspomagaczy. Jeżeli jednak chcesz nawozić świerk syberyjski, to najlepiej wybierz nawozy uniwersalne lub przeznaczone do roślin iglastych.
Przycinanie świerku
Cięcie rośliny nie jest wymaganym zabiegiem pielęgnacyjnym, który można pominąć w trakcie corocznych porządków ogrodowych. Jeśli jednak wystąpi taka potrzeba, to zabieg należy wykonać wczesną wiosną, zwracając szczególną uwagę, aby nie zdeformować naturalnego pokroju rośliny.
Kiedy i jak sadzić świerk syberyjski?
Omówmy teraz krótko metodę sadzenia świerków syberyjskich. Istotnym czynnikiem jest to, aby wykopać dołek o takiej samej głębokości jak wysokość pojemnika z sadzonką. W przypadku sadzenia więcej niż jednej sadzonki odległość pomiędzy drzewkami w rzędach powinna wynosić 1,5–2,5 m.
Świerk syberyjski to mało wymagająca, a zarazem efektywna ozdoba ogrodu. Dzięki jej właściwościom sprawdzi się w różnych formach nasadzeń, a po kilku latach od nasadzenia odwdzięczy się całkiem sporą wysokością. Zanim zaczniesz uprawę świerka syberyjskiego w ogrodzie, musisz zapoznać się z jego wymaganiami i zasadami pielęgnacji, ponieważ ma to znaczący wpływ na rozwój tej rośliny.