Skalniak na balkonie jest wspaniałą minirabatą, która może dodać tarasowi górskiego uroku. Stworzenie alpinarium na tak małej przestrzeni jest banalnie proste! Zobacz, jak przygotować doniczkę oraz jakie rośliny wybrać, by cieszyć się nim przez wiele lat!
Miłość do skalniaków jest w pełni zrozumiała, są to bowiem przepiękne i niemal bezobsługowe rabaty. Z każdym rokiem jeszcze bardziej zachwycają, dlatego też skalniak na balkonie, nawet mały, wymaga odpowiedniego przygotowania. Roślinność, jaka się w nim znajdzie, wcale nie musi być monotematyczna i ograniczać się do popularnych rojników i roślin cebulowych!
Skalniak na balkonie. Jakie doniczki sprawdzą się najlepiej?
Decydując się na skalniak na balkonie, trzeba mierzyć siły na zamiary, a zatem jego wielkość dobrać do metrażu samego balkonu czy tarasu, jak i do pozostałych roślin, które bez wątpienia radują swym pięknem w sezonie letnim. Podstawowa donica na skalniak musi mieć minimum 30 centymetrów głębokości. W tej roli świetnie sprawdzą się różne rynienki, ale także ceramiczne misy czy ocynkowane balie.
Wybrana donica musi mieć odpływ, czyli minimum 5 dziurek, przez które uciekać będzie nadmiar wody, szczególnie że rośliny skalniakowe nie są odporne na przemoczenie korzeni, a co za tym idzie, po prostu gniją.
Balkonowy skalniak, czyli mikroogródek
Decydując się na skalniak na balkonie czy tarasie, możesz pokusić się także o stworzenie aranżacji składającej się z wielu doniczek. Tworząc tarasy z donic, w tych największych i najgłębszych możesz zasadzić iglaki karłowe lub drzewka na pniu. W średnich świetnie sprawdzą się natomiast krzewy, ale także krzewinki.
Najmniejsze donice zostaw na rojniki, które możesz także dołożyć do donic z drzewkami. Wybierając kamienie, staraj się, aby w każdej donicy znalazły się takie same, bowiem na małych przestrzeniach zbyt duża ilość kolorów i różnych faktur wprowadza bałagan, przez który skalniak nie prezentuje się tak okazale.
Podobne rozwiązanie możesz zastosować, tworząc skalniak przy tarasie lub skalniak na skarpie. Jak wykonać skalniak krok po kroku oraz jakich roślin skalnych użyć, dowiesz się już za chwilę!
Miniskalniak na balkonie krok po kroku
Skalniak w donicy jest bardzo wrażliwy na zmiany temperatury, w tym na suszę oraz zalania. Odpływy to za mało, aby usprawnić przepływ wody. Przyjmuje się, że 30-40% doniczki powinien wypełniać keramzyt lub terakota, którą można zastąpić starymi potłuczonymi doniczkami.
Dopiero na tak przygotowane dno można uzupełnić odpowiednim podłożem. W przypadku skalniaków warto ziemię wymieszać z piaskiem, a także dodać do niej dedykowany nawóz bogaty także w drobinki, które pochłaniają wodę, a następnie w okresach suszy ją oddają, dzięki czemu nie tylko zaoszczędzisz na podlewaniu, ale również nie będziesz potrzebował pomocy sąsiada na czas urlopu, który miałby zaopiekować się twoimi roślinami.
Rośliny na skalniak na balkonie
Skalniak na balkonie wymaga odpowiedniej kompozycji. Wybór roślin, jaki się w niej znajdzie zależny jest od wielkości i głębokości pojemnika. W większych donicach można posadzić drzewko na pniu, takie jak modrzew czy jałowiec płożący lub postawić na krzewinki typu hebe czy rozchodnik.
Ogródek skalny na tarasie lub balkonie będzie prezentować się znakomicie, gdy wśród roślin znajdą się:
- floksy;
- żagwin;
- rojniki;
- macierzanka;
- zawciąg nadmorski.
Wybór roślin do sadzenia zależny jest także od nasłonecznienia oraz odczynu pH gleby. Większość roślin skalniakowych preferuje odczyn obojętny lub zasadowy.
Skalniak na balkonie, czyli jak dbać o miniaturowy ogród skalny?
Rabaty ogrodowe są zdecydowanie łatwiejsze w utrzymaniu, ponieważ nie są aż tak wrażliwe na warunki atmosferyczne, jak rośliny posadzone bezpośrednio w donicach. Przepuszczalna gleba powoduje, że zwiększa się ryzyko przesuszenia roślin w upalne dni. Ale podlewać również należy z umiarem. Balkonowy skalniak należy cały czas obserwować i reagować na zmienne warunki atmosferyczne.
Rośliny kwitnące wymagają także regularnego przycinania oraz nawożenia, które je wzmacnia. Rojniki i rozchodniki natomiast są bardzo wrażliwe na wilgoć, jeśli zatem doszło do przelania konieczne jest osuszenie ziemi.
Dodatkowym czynnikiem, który wpływa na żywotność roślin jest żwir, który znajduje się między sadzonkami. W upalne dni może on oddawać temperaturę, która w miejskich warunkach jest znacznie wyższa niż w wysokich partiach górskich.
Decydując się na skalniak na balkonie, warto posadzić rośliny, które kwitną przez cały sezon, a zimą cieszą zielonymi liśćmi. Odpowiedni dobór gatunków i odmian sprawi, że nawet na tak małej przestrzeni można stworzyć iście alpejski klimat, który dodatkowo wzbogacą inne kwiaty balkonowe. Skalniak w doniczce będzie namiastką prawdziwego ogrodu, a dzięki zastosowaniu bylin raz stworzona kompozycja będzie cieszyć oko przez wiele lat, dostarczając ogrom radości podczas odpoczynku na balkonie lub tarasie. Kamienne donice, ale też i cynkowane balie czy drewniane korytka sprawią, że widok na Alpy będzie na wyciągnięcie ręki!