Zapamiętaj!

  • Najlepszą porą na sadzenie dalii po zimie jest połowa maja.🌼
  • Należy z tym poczekać, aż minie ryzyko pojawienia się przymrozków. ⚠️
  • Dalie rosną najlepiej w miejscach słonecznych, osłoniętych od wiatru. ⛅

Sadzenie dalii po zimie – najlepsza pora

Po każdym sezonie karpy dalii należy wykopać z gruntu, a następnie przechowywać je w temperaturze nieprzekraczającej 8 stopni Celsjusza. Dzięki temu rośliny bezpiecznie przezimują i później będą cieszyć oko. Jaka jest więc najlepsza pora na sadzenie dalii po zimie? 

Najlepiej, by do gruntu trafiły wtedy, kiedy minie już ryzyko przymrozków. Z reguły jest to dopiero połowa maja. Warto zaznaczyć, że dalie można też rozmnażać przez sadzonkowanie, z posadzonej w lutym-marcu w doniczce rośliny. Wtedy na kwitnienie można liczyć już w czerwcu.

Sadzenie dalii po zimie krok po kroku

Aby prawidłowo posadzić dalie po zimie, należy wykopać głęboki dołek (minimum 40 cm) i wypełnić go żyznym, przepuszczalnym podłożem. Przy słabej ogrodowej glebie, można zastosować uniwersalne podłoże ogrodnicze (pH 7) lub do ziemi dodać kompost i dokładnie wymieszać.

Przed posadzeniem karpy należy namoczyć, sprawdzić ich stan, a jeśli są zbyt duże, można je rozdzielić. Po umieszczeniu w dołku trzeba przysypać je ziemią i lekko docisnąć. Nowe pędy wyrastają po 10-14 dniach od posadzenia.

Wymagania dalii wobec miejsca

Dalie najlepiej posadzić w miejscu słonecznym, oddalonym od koron drzew, które mogą zanadto zacieniać rośliny. Miejsce powinno być zaciszne, gdzie silny wiatr nie ma dostępu. Jego podmuchy mogą bowiem połamać delikatne łodygi. Dalie przepięknie wyglądają na rabatach kwiatowych wśród innych roślin cebulowych, które kwitną latem i jesienią.

Sadzenie dalii po zimie to doskonały sposób na to, aby cieszyć się pięknymi kwiatami w swoim ogrodzie. Ważne jest, aby wyznaczyć odpowiednie miejsce do sadzenia, wybrać dobre sadzonki i je regularnie pielęgnować. W ten sposób można cieszyć się pięknymi, kolorowymi kwiatami w swoim ogrodzie.

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2023