Obecnie panuje trend na tworzenie klimatycznej dżungli w domu. Do jej stworzenia wykorzystuje się często rzadkie rośliny doniczkowe, które pochodzą z lasów tropikalnych. Dowiedz się, które rośliny zaliczane są do gatunków kolekcjonerskich i jak uprawiać je w domu.

Rzadkie rośliny doniczkowe – gdzie kupować?

Gatunki kolekcjonerskie nie są powszechnie dostępne. Choć wiele sklepów ma w ofercie rzadkie rośliny doniczkowe, to niełatwo kupić takie okazy od ręki. Zazwyczaj trzeba zapisać się na specjalną listę oczekujących, niezależnie od tego, czy jest to stacjonarny sklep z roślinami, czy sklep online. Liczba roślin z takich gatunków jest ograniczona, dlatego jeśli planujesz zakup wyjątkowego okazu, najpierw sprawdź jego dostępność.

Uprawa roślin kolekcjonerskich

Większość gatunków roślin kolekcjonerskich potrzebuje szczególnych warunków hodowlanych. Każdy gatunek ma własne preferencje dotyczące podłoża, światła, podlewania i wilgotności powietrza. Decydując się na zakup rzadkich roślin doniczkowych, trzeba uwzględnić wszystkie wymagania danego gatunku. Tylko zapewnienie odpowiednich warunków pozwoli utrzymać roślinę. Wiele sklepów dołącza przy zakupie instrukcję uprawy, co w dużym stopniu ułatwia prawidłową hodowlę. Unikatowe gatunki z reguły mają też dosyć wysoką cenę.

Najciekawsze gatunki egzotyczne wśród rzadkich roślin doniczkowych

Pośród wielu gatunków egzotycznych jest kilka, które zasługują na szczególną uwagę. Wyróżniają się niecodziennym kształtem liści, lub oryginalnym kolorem. Ich ceny często wynoszą nawet ponad tysiąc złotych. Oto przykłady roślin doniczkowych, które sprawdzą się przy tworzeniu domowej dżungli.

Philodendron „Pink Princess”

Do uprawy tej odmiany jest potrzebne pewne doświadczenie. Philodendron „Pink Princess” ma pięknie wybarwione liście. Różowa wariegacja powstała w wyniku mutacji genetycznej. Kolorystyka nie jest równomierna. Niektóre okazy są wybarwione mocniej, inne mają jedynie różowe kropki. Aby pomóc tej odmianie filodendrona, warto ustawić go na stanowisku jasnym, ale nie w miejscu bezpośredniej ekspozycji słonecznej. Odpowiednia ilość światła pomoże uzyskać więcej pięknie wybarwionych liści.

Monstera deliciosa „Variegata”

Ta odmiana popularnej w ostatnim czasie monstery charakteryzuje się wybarwionymi na biało liśćmi. Czasem wybarwienia obejmują też łodygi i fragmenty pędów. Nie lubi bezpośredniego słońca, ale duża ilość światła jest konieczna, by pstre liście mogły wyrosnąć. Ten oryginalny pęd rośnie stosunkowo wolno, jednak potrafi osiągnąć naprawdę duże rozmiary. Ta rzadka roślina doniczkowa lubi dużą wilgotność w pomieszczeniu. Liście tej odmiany monstery należy zraszać regularnie miękką wodą. Jest to wyjątkowo unikalny gatunek, którego cena waha się w granicach 600-700 zł za niewielką sadzonkę.

Syngonium „Mottled Mojito”

Ten rzadki kwiat doniczkowy to prawdziwy rarytas dla kolekcjonerów. Odmiana „Mottled Mojito” charakteryzuje się unikalnymi, nakrapianymi liśćmi. Plamki w różnych odcieniach zieleni i bieli są ozdobą skręconych liści o nieco postrzępionych brzegach. Inna nazwa tej wyjątkowej rośliny to zroślicha. Jest stosunkowo łatwa w uprawie, doniczkę z rośliną dobrze ustawić w miejscu półcienistym. Liście warto zraszać miękką, odstaną wodą, co kilka dni. Tę odmianę syngonium należy podlewać regularnie, tak aby była stale wilgotna.

Melocactus matanzanus

Ten kolekcjonerski gatunek kaktusa charakteryzuje się czerwoną naroślą na szczycie. Owa narośl nosi nazwę cefalium i pojawia się dopiero u 10-letnich roślin, a z cefalium wyrastają małe kwiaty. Roślina lubi stanowiska słoneczne i niezbyt dużą ilość wody, więc kaktusa podlewaj oszczędnie dopiero, gdy ziemia porządnie przeschnie. Bardzo ważne jest zapewnienie wysokiej wilgotności powietrza, jednak tej rzadkiej rośliny doniczkowej nie można zraszać. Melocactus matanzanus uważany jest za trudny w uprawie, ponieważ w otoczeniu domowym trudno zapewnić mu odpowiednie warunki do wzrostu.

Rośliny kolekcjonerskie wyróżniają się niezwykłą urodą. Ich pielęgnacja jest czasochłonna i może wymagać większego nakładu finansowego. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z hodowlą roślin, wybierz gatunki bardziej powszechne i łatwiejsze w uprawie. Z czasem będziesz mógł sięgnąć po prawdziwe białe kruki, czyli rzadkie rośliny doniczkowe.

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2022