Jedną z piękniejszych odmian jest rutewka orlikolistna, jednak jest ich ponad 200 i każdy znajdzie swojego faworyta. W dalszej części artykułu przedstawimy najciekawsze gatunki, dowiesz się też jak sadzić, hodować i pielęgnować.
Rutewka – ogólna charakterystyka
Rutewka to bylina należąca do rodziny jaskrowatych i liczy ponad 200 gatunków. Naturalnie występuje w strefie umiarkowanej oraz tropikalnej głównie w Ameryce, Azji, Afryce i Europie. Także w Polsce rośnie kilka dzikich odmian ruty. Najczęściej możesz zaobserwować rutewkę orlikolistną, mniejszą, żółtą i wąskolistną.
Gatunki występujące w Polsce mają bardzo zróżnicowaną budowę. Rośliny mogą wyrastać z kłącza albo zgrubiałych bulwiastych korzeni. Osiągają rozmiary od 40 cm do nawet 3 m wysokości. Charakteryzują się delikatnymi liśćmi oraz bardzo oryginalnymi kwiatami tworzącymi piękne kwiatostany. Roślina głównie pełni funkcję ozdobną, chociaż ruta zwyczajna znana jest także ze swoich właściwości leczniczych.
Rutewka delavaya (Thalictrum delavayi)
Cechą charakterystyczną rutewki delavaya są wysokie i cienkie pędy, z których wyrastają niewielkie fioletowe kwiaty. W zależności od warunków glebowych osiąga od 1,5 m do nawet 2 m wysokości. Preferuje półcieniste stanowiska i żyzną glebę. Z powodu osiąganych rozmiarów należy znaleźć jej osamotnione miejsce w ogrodzie. Podczas wzrostu wymaga podpór i częstego podlewania. Odstęp między sadzonkami powinien wynosić minimum 30-40 cm.
Rutewka orlikolistna – czym się wyróżnia?
To popularny gatunek w polskich ogrodach. Wyrasta pojedynczą łodygą, która rozgałęzia się w górnej części. Osiąga wysokość od 40 do 150 cm. Piękne kwiaty zebrane są w purpurowe, wiechowate kwiatostany i pojawiają się w okresie od lipca do września. Wyróżnia się swoimi okazałymi walorami dekoracyjnymi. Roślina preferuje półcień lub nasłonecznione stanowiska. Dobrze rośnie w glebie przepuszczalnej i lekko wilgotnej. Rutewka orlikolistna to roślina trująca, dlatego musisz uważać na swoje zwierzęta domowe. Nie jest wymagająca, z łatwością hodują ją nawet początkujący ogrodnicy.
Rutewka nimbus white – gratka dla kolekcjonerów
Nimbus white to bardzo interesująca odmiana rutewki. Charakteryzuje się efektownymi białymi kwiatami i jasnozielonymi liśćmi. Jest to gatunek mrozoodporny osiągający nawet 130 cm wysokości. Świetnie odnajduje swoje miejsce jako ozdoba w naturalistycznych ogrodach i rabatach. Preferuje glebę żyzną o odczynie zasadowym.
Rutewka żółta – jeden z rodzimych gatunków
W przeciwieństwie do pozostałych gatunków ta rutewka kwitnie zgodnie z nazwą na kolor żółty. Rzadko spotykana jako dziko rosnąca bylina, ale jest jednym z rodzimych odmian. Nie toleruje suchej ziemi, preferuje stanowiska słoneczne lub lekko zacienione. Jak większość rut jest rośliną wieloletnią. Wyróżnia ją przyjemny zapach pędów kwiatostanowych.
Ruta zwyczajna – ceniona w ziołolecznictwie
Podobnie jak poprzednia opisywana odmiana, rutewka zwyczajna również kwitnie na żółto. Nie występuje w Polsce na stanowiskach naturalnych. Jak większość bylin z tego gatunku nie toleruje suszy, ale najlepiej posadzić ją w nasłonecznionym miejscu i zapewnić częste podlewanie. Na tle pozostałych wyróżniają ją właściwości lecznicze, ale stosowana jest także w gastronomii. Stosowana jest jako środek moczopędny i rozkurczowy. To dosyć wysoka bylina dorastająca do 100 cm wysokości.
Dlaczego warto rozważyć posadzenie w ogrodzie jednej z odmian rutewki? Są to mało wymagające byliny rodzące piękne kwiaty zapewniające niezwykłe doznania estetyczne. Doskonale komponują się z innymi roślinami, a mnogość gatunków pozwoli ci wybrać kwiaty, które będą idealnie pasowały do twojej kompozycji ogrodowej.