Rudbekie to rośliny charakteryzujące się uroczymi, pięknymi kwiatami. Kwiaty mają proste płatki i duże oczko. Rośliny wywodzą się z Ameryki Północnej i są dzielone na około 15 gatunków. Wszystkie odmiany kwiatów mają dość podobne wymagania – na szczęście niezbyt skomplikowane. Wyróżniamy zarówno jednoroczne rudbekie, jak i odmiany wieloletnie. Do ciekawych odmian wieloletnich należy rudbekia błyszcząca i owłosiona. Ze względu na wysoką mrozoodporność rudbekia zimowanie znosi bardzo dobrze. Sprawdź, jakie zabiegi pielęgnacyjne są wymagane zimą oraz jak dbać o efektowne gatunki rudbekii!

Rudbekia – zimowanie i uprawa wieloletnich gatunków i odmian

Rudbekie są cenione za nietuzinkowe, żółte kwiaty. Roślina kwitnie obficie od lipca do października. W zależności od odmiany może być rośliną jednoroczną lub wieloletnią. Druga grupa doskonale znosi mróz, więc nie potrzebuje zimowego okrycia. Warto natomiast po skończonym kwitnieniu przycinać pędy. Pozwoli to na lepsze rozkrzewienie rudbekii wiosną. Roślina nie ma wymagań co do jakości gleby. Ważne jednak, aby nie dopuszczać do przesuszenia podłoża. Jeśli chodzi o stanowisko, najlepiej rośnie na pełnym słońcu. Rudbekia przed kwitnieniem preferuje kilkukrotne nawożenie.

Rudbekia błyskotliwa (rudbekia lśniąca) – pielęgnacja zimą w ogrodzie

Rudbekia błyskotliwa (błyszcząca, lśniąca) jest przedstawicielem odmian wieloletnich. Jest łatwa w uprawie i bardzo odporna na mróz oraz choroby. Nie wymaga zimowego okrycia i świetnie poradzi sobie w każdych warunkach.

Rudbekia owłosiona – uprawa i pielęgnacja. Jak przezimować roślinę?

Rudbekia owłosiona obficie kwitnie od wczesnego lata aż do pierwszych przymrozków jesienią. Dobrze znosi suszę, jednak ważne jest, aby zadbać o stale wilgotne podłoże. Prezentowany gatunek lubi nawóz (szczególnie przed rozpoczęciem kwitnienia) i powinna być przesadzana raz na 2-3 lata. Owłosiona rudbekia zimowanie z powodzeniem przetrwa bez dodatkowych okryć zabezpieczających.

Rudbekie to bardzo piękne i niezbyt wymagające rośliny. Na ich kwiatach pojawiają się żółte płatki, które rozweselą każdy ogród. Rudbekia zimowanie bezpośrednio w gruncie znosi bardzo dobrze i nie wymaga specjalnego traktowania.

Zobacz także:
Archiwum: listopad 2022