Uprawianie rącznika może wydawać się trudne ze względu na pochodzenie tego daru natury. W poniższych akapitach znajdziesz szczegółowe informacje co do tego, jak wysadzać sadzonki. Poznasz też tajniki dotyczące pozyskiwania ziaren oraz odkryjesz sekret ich bezpiecznego zimowania.
Rącznik pospolity – krótka charakterystyka tej rośliny
Omawiany krzew ozdobny wyróżniać się może już samymi gabarytami. Możesz spotkać odmiany wzrastające do 2 m wysokości. W naszym klimacie jest on zaliczany do roślin jednorocznych. Liście mają dłoniasty kształt, a sama łodyga jest najczęściej idealnie prosta, cienka i długa. Efektem wegetacji jest ciekawy, czerwony kwiatostan. Po przekwitaniu spotkasz natomiast charakterystyczny kolczasty koszyczek nasienny.
Popularne odmiany rącznika
Odwiedzając ogrody botaniczne, możesz natknąć się na wiele odmian popularnego w Polsce rącznika należącego do rodziny wilczomleczowatych. Do najczęściej spotykanych zaliczyć można:
- Zanzibariensis – cechą charakterystyczną tej odmiany są bardzo duże zielone liście, które pokrywają białe żyłki;
- Sanguineus – czyli rącznik czerwonolistny. Najbardziej ceniona odmiana o czerwonych liściach;
- Gibsonii – odmiana o fioletowoczerwonych liściach pokrytych metalicznym połyskiem;
- Carmencita – cechują ją intensywnie czerwone koszyczki nasienne osadzone na długich pędach oraz liście o głębokim, zielonym kolorze.
Niekiedy możesz też spotkać się z innym określeniem tej rośliny. Nazywana jest ona również kleszczowiną.
Kiedy wysiewać nasiona?
Bogaty w olej rycynowy rącznik jest rośliną zaliczaną do egzotycznych. W związku z tym nie jest ona odporna na przymrozki. Zważając na ten fakt, powinieneś być ostrożny podczas wysiewania. Musisz mieć pewność, że temperatura gleby jest na tyle wysoka, aby nie doszło do zmrożenia ziaren. Dobrym czasem na wysiew do gleby jest połowa maja.
Wysiew celem pozyskiwania ziaren
Musisz wiedzieć, że jeśli zdecydujesz się na wysiew w połowie maja, to może zachodzić ryzyko, że roślina nie zawiąże nasion przed nadejściem zimy. Jeśli zależy ci na tym, aby cieszyć się wyglądem samych kwiatów, to maj będzie dobrym terminem na siew. Natomiast jeśli chcesz pozyskać ziarna, warto skorzystać z doniczki, w której nasiona kiełkować powinny od marca. W maju możesz przesadzić sadzonki bezpośrednio do gruntu.
Jakiego podłoża wymaga Ricinus communis?
Aby doszło do rozwoju nasion rącznika, muszą one trafić na żyzny grunt. Podłoże pod tą rośliną powinno być:
- bogate w składniki mineralne;
- stosunkowo lekkie;
- przepuszczalne;
- niezbyt kwaśne;
- optymalnie wilgotne.
Generalnie ten przedstawiciel świata flory radzi sobie również na nieco podłożach słabszej jakości. Musisz jednak wiedzieć, że wówczas rośnie on znacznie wolniej i niekoniecznie wytworzy koszyczki nasienne.
Uprawa rącznika pospolitego – miejsce sadzenia z właściwym nasłonecznieniem
Najlepszym miejscem, w którym na pewno rącznik kwitnie wzorowo, jest dobrze nasłoneczniona rabatka. Miejsce powinno być dodatkowo zabezpieczone przed silnymi porywami wiatru. Ricinus jest krzewem rozdzielnopłciowym. Do poprawnego rozwoju i rozmnażania wymagać on może ciepła, które powinieneś mu zapewnić.
Dlaczego warto mieć tę roślinę w ogrodzie?
Ogrodnicy już wielokrotnie przekonywali się o tym, że kleszczowina w ogrodzie przynosi sporo korzyści. Ma ona bowiem silne właściwości odstraszające krety. Rycynus zawarty w wielu częściach rośliny jest również skuteczną bronią przeciwko nornicom. Potwierdzeniem tych słów może być fakt, że na bazie rącznika produkowane są popularne preparaty do zwalczania kretów.
Zastosowanie w medycynie
Omawiana tutaj roślina jest znana nie tylko w świecie botaniki. Rącznik posiada piękne liście, które są bogate w rycynę. Jest to substancja silnie trująca, która wykorzystywana była również na polach bitew. Pozyskiwany z tej rośliny olej jest jednak szeroko wykorzystywany w medycynie oraz kosmetologii. Nasiona, ogonek i liście oraz kwiaty żeńskie, które są bazą do tworzenia olejku i jednocześnie największą ozdobą rącznika, są wykorzystywane do produkcji:
- maści do leczenia owrzodzeń;
- kremów na oparzenia;
- preparatów na problemy jelitowe;
- środków do leczenia różnych schorzeń natury dermatologicznej.
Ważny składnik wielu kosmetyków
Olejki zawierające rycynę pozyskiwaną z ziaren rącznika są wykorzystywane również do produkcji kosmetyków. Na pewno spotkasz się z kremami do suchej cery, które będą zawierały olejek rycynowy. Zawartość olejku rycynowego w koszyczkach nasiennych rącznika wynosi ponad 50%.
Rącznik pospolity to roślina o wielu różnorodnych zastosowaniach. Zdecyduj się na jego uprawę i przekonaj się, ile korzyści ci przyniesie.