Piwonia drzewiasta jest zdecydowanie mniej popularna od swojej zwyczajnej kuzynki. Ma ona jednak takie same, a według niektórych nawet jeszcze lepsze, walory estetyczne. Może się wydawać duża, ale tak naprawdę sprawdzi się nawet w małych ogrodach, które zdecydowanie upiększy. Trzeba jednak zaznaczyć, że roślina może zdominować przestrzeń, dlatego nada się przede wszystkim jako główny element dekoracji, a nie jej dodatek. Pielęgnacja kwiatów nie jest zbyt skomplikowana i mogą się na nią zdecydować nawet początkujący ogrodnicy. Warto zatem nieco lepiej poznać wymagania piwonii japońskiej i innych gatunków z rodziny drzewiastych.
Piwonia drzewiasta – żółta, biała a może czerwona?
Piwonie drzewiaste charakteryzują się dużymi kwiatami o około 15-centymetrowej średnicy i przede wszystkim wielu kolorach. Przykładowe barwy, jakie mogą przybrać kwiaty, to:
- biała;
- żółta;
- różowa;
- łososiowa;
- czerwona;
- karminowa;
- purpurowa.
Kolor uzależniony jest przede wszystkim od odmiany danego kwiatu, ponieważ poszczególne rodzaje mają pewne charakterystyczne zestawy kolorów, w których można je spotkać. W Polsce najpopularniejsze gatunki to np. ‘Rock’s Variety’, ‘Blanche de His’ i ‘Reine Elisabeth’. Ogólnie kwiaty te są jednak stosunkowo rzadko spotykane, a ich popularność dopiero zaczyna rosnąć.
Na jakim stanowisku najlepiej kwitnie peonia krzewiasta?
Są kwiaty, które lubują się w dużej ilości słońca i opisywany gatunek z pewnością do nich należy. Piwonia drzewiasta potrzebuje stanowiska dobrze oświetlonego, aczkolwiek nie można doprowadzić do tego, by cały czas była na pełnym słońcu. Najlepszym rozwiązaniem w przypadku jej hodowli będzie zatem miejsce delikatnie zacienione, do którego ciągle docierają promienie słońca. Oprócz tego niezwykle istotne jest osłonięcie rośliny od silnego wiatru, który mógłby uszkodzić delikatne kwiaty.
Piwonia drzewiasta – sadzonki potrzebują odpowiedniej gleby
Opisywany przez nas gatunek przede wszystkim nie lubi zmian, dlatego raz posadzony powinien pozostać w jednym miejscu. Trzeba też zaznaczyć, że piwonia drzewiasta ma dość duże wymagania, jeśli chodzi o glebę. Musi ona być bardzo dobrze przepuszczalna, co pozwoli rozwinąć roślinie odpowiedni system korzeni. Powinna ona być także żyzna, ale niekoniecznie bogata w próchnicę – ten element może przyczynić się do szybszego gnicia korzeni. Odczyn gleby oscyluje zazwyczaj wokół neutralnego, choć może też być lekko zasadowy. Najgorszym rozwiązaniem będzie ciężka i kwaśna ziemia, przez którą z pewnością rozwiną się choroby.
Nawodnienie, jakiego potrzebuje piwonia drzewiasta
W przypadku tych kwiatów ważne jest regularne podlewanie. Nie jest to kaktus, który pobiera wodę z ziemi i doskonale radzi sobie w warunkach suszy. Nie należy jednak także przesadzać w drugą stronę – zbyt duża ilość wody może bowiem umożliwić rozwój grzybów. Najwięcej wody piwonia drzewiasta wymaga w okresie kwitnienia, kiedy należy podlewać ją regularnie.
Czy piwonia drzewiasta wymaga specjalnych nawozów?
Piwonii drzewiastej nie należy nawozić przed drugim rokiem jej życia. Roślina jest bowiem wówczas zbyt młoda, by być gotową na różnego rodzaju dodatki. Po tym okresie nawozi się je wiosną, kiedy pędy zaczynają się rozwijać oraz zaraz po kwitnieniu. Jako dodatek najlepiej sprawdzi się nawóz organiczny lub z dodatkiem fosforu i potasu. Możesz też użyć naturalnego kompostu. Najgorszy będzie zaś preparat azotowy, którego należy unikać w stosunku do tych kwiatów.
Przycinanie piwonii drzewiastej – niekonieczne, ale wskazane
Niektóre gatunki krzewów i kwiatów wymagają regularnych cięć, bez których nie będą one prawidłowo owocować. Piwonia drzewiasta obędzie się bez interwencji ogrodnika w tym zakresie, ale nie zaszkodzi jej regularne obcinanie określonych pędów. Można usuwać przede wszystkim przekwitnięte kwiaty, gdyż sprawi to, że roślina mniej będzie koncentrować się na wypuszczaniu nasion. Usuwanie wskazanych elementów sprawi, że kwiaty będą rozwijać się lepiej i bogaciej w kolejnych sezonach.
Piwonia drzewiasta – uprawa w czasie mrozów
Niektóre odmiany piwonii drzewiastej są wrażliwe na mróz i nie przetrwają chłodu, ale większość z odpowiednią ochroną wytrzyma niskie temperatury. Szczególnej ochrony wymagają przede wszystkim młode rośliny. Warto związać je w jeden zwarty krzew, aby gałązki nie łamały się pod wpływem śniegu. Korzenie warto też zabezpieczyć za pomocą warstwy kory, gałązek jodłowych i suchych liści. Można także owinąć całą roślinę kołnierzem z agrowłókniny, jednak materiał należy zdjąć od razu po ustąpieniu mrozu. Później roślina nabiera zazwyczaj mrozoodporności, choć wiosenne przymrozki są czymś, przed czym należy ją chronić.
Jak może być rozmnażana piwonia krzewiasta?
Jeśli chcesz rozmnożyć swoją roślinę, możesz to zrobić na jeden z trzech sposobów. Pierwszym będzie zebranie nasion, jednak trzeba liczyć się z tym, że nie będą one zakwitać przez pierwsze 2 lata po posadzeniu. Drugi sposób rozmnażania to szczepienie na podkładce. Tak przygotowane miejsce wkłada się pod ziemię, a dzięki zrazowi możliwe jest szybsze wypuszczenie korzeni. Popularny sposób na rozmnażanie piwonii drzewiastej to też sadzonki pędowe. Należy wówczas ściąć w połowie zdrewniałe pędy z dwoma węzłami i posadzić do donicy.
Piwonia drzewiasta – cena za nasiona lub sadzonkę
Ponieważ opisywany gatunek jest dość rzadki, jego ceny mogą być naprawdę wysokie. Niektóre, szczególnie rzadkie okazy piwonii drzewiastej, kosztują nawet ponad 100 złotych za sadzonkę. Można jednak znaleźć także nieco tańsze oferty. W niektórych sklepach da się kupić najpopularniejsze odmiany już za kilkanaście złotych za sztukę.
Piwonia drzewiasta to piękny kwiat, który będzie stanowił wdzięczną ozdobę. Warto go kupić, by przez długie lata zdobił ogród.