Pięciornik gęsi (Potentilla anserina) to bylina kłączowa z rodziny różowatych. Roślina występuje powszechnie w różnych częściach kontynentu i od wieków wykorzystywana jest w medycynie ludowej. Czytaj o niej!
Pięciornik gęsi słynie przede wszystkim ze swoich właściwości leczniczych. Można spotkać go na łąkach i pastwiskach. To roślina, która nie jest trudna w utrzymaniu w dobrej kondycji, dlatego bywa chętnie wysiewana również w przydomowych ogródkach. Sprawdź, jak ją rozpoznać i zachować w dobrej kondycji.
Pięciornik gęsi – charakterystyka
Pięciornik gęsi bywa również nazywany gęsim zielem, dziewiczym zielem lub srebrnikiem pospolitym. Najczęściej rośnie na podmokłych łąkach i nad brzegami zbiorników wodnych, chociaż bywa spotykany również na pastwiskach i nieużytkach.
Pięciornik to krótkie kłącze z wyraźną rozetką z długich zielonych z zewnętrznej strony liści podzielonych na mniejsze listki. Poznasz go po pojedynczych żółtych kwiatkach o średnicy około 2 cm. Płatki korony są znacznie dłuższe od działek.
Łodyga może dorastać nawet do 50 cm, jednak ma pełzający kształt i jedynie lekko się wznosi. Swoją ludową nazwę – srebrnik – roślina zawdzięcza liściom, które od spodu mają srebrzystą barwę i są jedwabiście owłosione
Potentilla anserina – uprawa w ogrodzie
Ziele srebrnika można spotkać na przydrożach, w okolicach domów i na łąkach. Nie ma jednak przeszkód przed hodowaniem go na własną rękę w ogrodzie. To roślina niemal idealna dla osób niedoświadczonych. Jest bardzo odporna zarówno na suszę, jak i na działanie szkodników i chorób.
Najważniejszym kryterium jest znalezienie dla niej odpowiedniego stanowiska. Weź pod uwagę przede wszystkim kwestię nasłonecznienia. Pięciornik gęsi lubi słońce. Najlepiej rośnie na wilgotnych glebach, jednak poradzi sobie w niemal wszystkich rodzajach podłoża. Nasiona można kupić w oddzielnych paczuszkach lub w formie mieszanek z innymi roślinami leczniczymi.
Pięciornik gęsi – właściwości
Ziele pięciornika gęsiego jest niezwykle cenione ze względu na swoje właściwości prozdrowotne. Wykorzystuje się je w zielarstwie oraz medycynie ludowej. Dzisiaj dzięki badaniom naukowym wiadomo, że dobroczynne działanie zawdzięcza obecności garbników oraz witaminy C i flawonoidów.
Co ciekawe, w dawnej Polsce napary z pięciornika gęsiego piło się w celach… spędzania płodu. Obecnie mieszanki ziół z jego udziałem wykorzystywane są wspomagająco w leczeniu problemów z układem pokarmowym. Działają przeciwbiegunkowo, pomagają w niestrawności i w zaburzeniach trawienia. Srebrnik bywa także wykorzystywany w chorobach skóry. Działa antyseptycznie i jest pomocny w leczeniu zmian trądzikowych, dlatego korzysta się z niego również w przemyśle kosmetycznym.
Suszenie liści lub ziela na własną rękę jest bardzo proste. Możesz zebrać je w maju, czerwcu i lipcu. Rozkładaj je na płótnie w przewiewnym miejscu o temperaturze do 40 stopni.
Pięciornik gęsi (Potentilla anserina) to popularna roślina łąkowa, którą można spotkać podczas spacerów w okolicach zbiorników wodnych. Na wsiach do dzisiaj funkcjonuje pod nazwą gęsie ziele. W ogrodzie warto uprawiać je na słonecznych stanowiskach o przepuszczalnym podłożu. Wymagania pielęgnacyjne są bardzo niskie.