Filodendrony to bardzo popularne rośliny doniczkowe – są bardzo efektowne i tworzą w domach egzotyczne zakątki. Jednym z przedstawicieli tego gatunku jest Philodendron Xanadu. To pnącze o bardzo efektownych liściach, które zostało nawet ogłoszone najlepiej prezentującą się rośliną domową. Jakie ma wymagania?

Zapamiętaj!

  • Philodendron Xanadu charakteryzuje się zaokrąglonymi, “wciętymi” liśćmi 🌿
  • Jest rośliną egzotyczną, która lubi dużo wilgoci 💧
  • Xanadu jest dosyć wytrzymały, ale zaniedbany może nie poradzić sobie z ostrą zimą lub gorącym latem ❄️☀️
  • Philodendron Xanadu jest trujący ⚠️

Philodendron Xanadu – roślina o nieznanych korzeniach

Philodendron Xanadu – roślina o nieznanych korzeniach

Przez wiele lat botanicy spierali się co do pochodzenia gatunku Philodendron Xanadu. Jedni mówili, że to roślina z Australii, drudzy – z Ameryki Południowej. Sama nazwa zaś nawiązuje do potężnej stolicy Chin z czasów dynastii Yuan. Podobnie jak innych filodendronów, jej korzenie sięgają amazońskiej dżungli. Tam też jest dziko rosnącym pnączem, które osiąga duże rozmiary.

W warunkach domowych dorasta do 150 cm wysokości, ale i aż 2 m szerokości! Szybko przestaje mieścić się na parapecie i zdecydowanie lepiej odnajduje się w dużych wolnostojących donicach. W ten sposób stanowi znakomitą dekorację salonu.

Czym charakteryzuje się Philodendron Xanadu?

Philodendron Xanadu ma zwarty pokrój, mocne korzenie i zdobione łodygi. Jednak to jego liście sprawiają, że jest on uznawany za jedną z najbardziej efektownych roślin domowych. Klapowate w kształcie, z wiekiem stają się coraz bardziej powycinane. Osiągają aż 40 cm długości i nawet 30 cm szerokości. Podobnie jak u innych filodendronów, są błyszczące i w głęboko zielonym odcieniu. Istnieje też odmiana golden, w której kolor wpada w delikatne złoto.

Jak dbać o Philodendron Xanadu?

Na szczęście Philodendron Xanadu nie jest rośliną specjalnie wymagającą. Stąd jego popularność w polskich domach jest duża. Najtrudniejszym okresem dla tej rośliny jest zima, aczkolwiek radzi sobie zarówno w pomieszczeniach chłodniejszych, jak i przegrzanych.

Optymalna temperatura zimą powinna wynosić pomiędzy 15 a 18 stopniami Celsjusza. W przypadku wyższych temperatur roślina może delikatnie usychać. Należy wtedy zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza. Philodendron Xanadu pochodzi z amazońskich dżungli, dlatego też zraszanie jest niezbędną czynnością w jego pielęgnacji.

Jak dbać o Philodendron Xanadu

Drogi Rośliniarzu 🌱

Xanadu jest łatwo przelać. Jeśli jego liście żółkną lub schną, najpierw spróbuj częściej go zraszać. Usychanie może też być objawem nieprawidłowego umiejscowienia – nie stawiaj go w pełnym słońcu!

Philodendron Xanadu w pigułce

Ta efektowna roślina doniczkowa wymaga ziemi żyznej, przepuszczalnej, o lekko kwaśnym odczynie. Co 2 lata należy ją przesadzić. To też dobry moment, aby przygotować dodatkowe sadzonki. Philodendron Xanadu najlepiej ukorzenia się w maju i czerwcu. Aby to zrobić, wystarczy przyciąć jedną z wierzchołkowych gałązek i wsadzić ją bezpośrednio do ziemi.

Philodendron Xanadu – podlewanie

Xanadu Philodendron nie lubi bardzo wilgotnego podłoża, ale nie znosi też dobrze suszy. Należy podlewać go umiarkowanie raz w tygodniu, by nie doszło do przelania. Dwa razy w tygodniu warto go delikatnie zraszać – dzięki temu jego liście zachowają swój błyszczący kolor.

Philodendron Xanadu – nawożenie

Rośliny doniczkowe wymagają odpowiedniego nawożenia z uwagi na ograniczone wartości mineralne jakie mają w owych doniczkach. Raz do roku można podsypać go nieznacznie mączką bazaltową, która dostarcza minerałów. Od marca do października warto co dwa tygodnie zasilić gatunek Philodendron Xanadu nawozem do roślin zielonych.

Philodendron Xanadu – choroby

Philodendron Xanadu to bardzo silna roślina, która rzadko choruje. Zmiany na liściach najczęściej związane są z niewystarczającą ilością światła i nieprawidłową temperaturą panującą w pomieszczeniu. Do gnicia dochodzi wskutek przelania, dlatego też lepiej podlewać go częściej, ale w mniejszych ilościach.

Czy Philodendron Xanadu jest trujący?

Jako gatunek, filodendron jest rośliną trującą. Jego zjedzenie może wywołać obrzęk gardła, sok zaś – podrażnienie skóry. Dlatego też Philodendron Xanadu nie jest bezpieczną rośliną do domu, w którym mieszkają zwierzęta oraz dzieci. 

Gdzie pasuje Xanadu?

philodendron xanadu - podlewanie

Philodendron Xanadu to bardzo efektowna roślina doniczkowa. Idealnie wpisuje się w klimat boho, ale jednocześnie podkreśla minimalizm w pomieszczeniach utrzymanych w stylu skandynawskim. Mimo całej swojej okazałości, Xanadu dobrze komponuje się z innymi roślinami o dużych liściach, np. kalatea, maranta, czy kroton.

Najczęściej zadawane pytania

Jak wygląda rozmnażanie Philodendron Xanadu?

Rozmnażanie Philodendrona Xanadu najlepiej rozpocząć w maju lub czerwcu. Należy uciąć wierzchołkową gałązkę i włożyć do pojemnika z wodą. Woda powinna być zmieniana co 2 dni. Jak roślina puści korzenie o długości około 3 cm., to trzeba ją wsadzić do ziemi. 

Czy filodendron lubi słońce?

Nie – lubi światło, ale nie słońce. Najlepiej zapewnić mu sporo rozproszonego światła, lub lekko zacienione miejsce. 

Czy filodendron może być w sypialni?

Tak! Wszystkie rodzaje filodendrona mogą znaleźć się w sypialni. 

Jak przyspieszyć wzrost filodendrona? 

Najpierw upewnij się, że odpowiednio go podlewasz i ma wystarczająco słońca. Filodendrona można zachęcić do wzrostu nawozem do roślin zielonych, lub biohumusem, od marca do października.

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2023